Laguna - Bukmarker - 16 zanimljivih činjenica o američkoj književnosti - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

16 zanimljivih činjenica o američkoj književnosti

Na sajtu interestingliterature.com pronašli smo ovu zanimljivu listu kurioziteta o američkim piscima. Uživajte!



1. Poema „Eureka“ Edgara Alana Poa predvidela je teoriju o Velikom prasku nekih osamdeset godina ranije.

2. Marlon Brando je bio veliki obožavalac Toni Morison; često bi je pozivao i čitao joj pasuse njenih romana koji su mu se posebno dopali.

3. Pre premijere filma „Psiho“, Alfred Hičkok je kupio sve preostale primerke romana Roberta Bloha jer se plašio da će ljudi kupovati knjigu i otkriti preokret na kraju.

4. Postoji asteroid po imenu Kurt Vonegat.

5. Pre nego što je napunio 13 godina, Semjuel Klemens – kasnije poznat kao Mark Tven –mogao je da se udavi devet puta.


 
6. Lujza Mej Alkot, autorka romana „Male žene“, pokušala je da zabrani Tvenove „Avanture Haklberija Fina“.

7. Autorka slikovnice „Goodnight Moon“, Margaret Vajs Braun, odrekla se prihoda od knjige u korist devetogodišnjeg sina svoje komšinice. On je kasnije postao milioner zahvaljujući tome.

8. Stiven King je bacio rukopis svog prvog romana, „Keri“. Njegova supruga ga je ipak sačuvala, a kasnije ohrabrila da nastavi i roman je objavljen.

9. Radni naslovi romana „Prohujalo s vihorom“ Margaret Mičel bili su, između ostalog, i „Peško“ i „Bee! Bee! Crna ovca“.

10. Kako je tvrdio Džek Keruak, „bit“ u nazivu „bit generacije“ je skraćenica od „beatitude“ što znači „blaženstvo“.

11. Roman „Goli ručak“ („Naked Lunch“) Vilijama Barouza dobio je svoj naslov kada je autorov prijatelj Džek Keruak pogrešno pročitao originalni naziv „Naked Lust“ („Gola požuda“).



12. Ernest Hemingvej je jednom udario kritičara koji mu je loše ocenio knjigu.

13. Dž. D. Selindžer se borio u Normandiji. U njegovom rancu se nalazilo šest poglavlja „Lovca u žitu“.

14. Bendžamin Frenklin je izmislio „produženu ruku“ za skidanje knjiga sa visokih polica.

15. Roman „Paranoja u Las Vegasu“ Hantera S. Tompsona prvobitno je bio opis slike od 250 reči za magazin „Sports Illustrated“.

16. Prvobitni naslov romana „Buka i bes“ Vilijama Foknera bio je „Sumrak“.

Izvor: interestingliterature.com
Prevod: Dragan Matković


Podelite na društvenim mrežama:

ljiljana šarac sve tajne gospođe milanke laguna knjige Ljiljana Šarac: Sve tajne gospođe Milanke
13.05.2025.
Ljiljana Šarac jedna je od najpopularnijih književnica srednje generacije koja je svojim romanima osvojila publiku svih uzrasta. Među čitaocima odmah je prepoznata kao autor kvalitetne srpske proze ko...
više
počinje omiljena akcija ljubitelja knjiga 3 za 999 od 5 do 31 maja 2025  laguna knjige Počinje omiljena akcija ljubitelja knjiga: „3 za 999“ od 5. do 31. maja 2025!
13.05.2025.
Sve ljubitelje pisane reči obradovaće vest o početku omiljene akcije – „3 za 999“ – koja će ovoga puta trajati od 5. do 31. maja 2025. godine u svim Delfi knjižarama, kao i na sajtovima laguna.rs i de...
više
laguna na sajmu knjiga u podgorici laguna knjige Laguna na Sajmu knjiga u Podgorici
13.05.2025.
Do 13. maja možete posetiti 19. Međunarodni podgorički sajam knjiga koji se održava u sajamskom prostoru u TC Big Fashion. Laguna se na ovogodišnjem Sajmu predstavlja najvećim hitovima domaće i...
više
nedelja knjiga jua nesbea kupovinom novog romana minesota ostvarujete 30 popusta na odabrane naslove laguna knjige Nedelja knjiga Jua Nesbea: kupovinom novog romana „Minesota” ostvarujete 30% popusta na odabrane naslove
13.05.2025.
Kupovinom novog romana Jua Nesbea „Minesota“ od 15. do 21. maja ostvarujete 30% popusta na njegove odabrane naslove u izdanju Lagune i na engleskom jeziku, u svim Delfi knjižarama i na sajtovima delfi...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.