U godini kada se navršava 130 godina od rođenja Aleksandra Karađorđevića (1888–1934) i 100 godina od Velikog rata, Laguna je objavila novi roman Vuka Draškovića „Aleksandar od Jugoslavije“, koji je naišao na izuzetan prijem kod čitalaca.
Ćirilično izdanje ovog romana možete pronaći u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.
Da li je stvaranje Jugoslavije bilo veliko delo ili tragična zabluda – glasi pitanje nad pitanjima koje sam sebi postavlja glavni protagonista, kralj Aleksandar Karađorđević, tvorac i prvi vladar nove države Južnih Slovena na početku XX veka.
Kako kaže Vuk Drašković, pisanje romana o kralju Aleksandru za njega je bio veliki izazov, ali i rizik. „Izazov, jer je u pitanju neponovljiva i verovatno najveća ličnost u istoriji Srba. Rizik, jer je Aleksandar i najoklevetaniji vojskovođa i državnik u istoriji Srba. Stvaranje Jugoslavije pre sto godina danas se proglašava za najveći Aleksandrov zločin i greh. Ako su državice natopljene mržnjom, koje su nastale na ruševinama Jugoslavije, raj koji nas je sve usrećio, onda je Jugoslavija, zaista, bila kobna greška i grobnica, i Srba i Hrvata i Slovenaca, i svih ostalih u toj nekada velikoj državi.“
Bez ulepšavanja i bez omalovažavanja, Vuk Drašković nam iznosi unutrašnju borbu i dileme regenta i kralja Aleksandra, proslavljenog vrhovnog komandanta Srpske vojske u Velikom ratu, koji nam, u jednoj dramatičnoj ispovesti, iznosi svoju viziju države, već tada ugrožene mnogim pukotinama. „Nije Jugoslavija greška“, govori sebi Aleksandar, suprotstavljajući se svojim oponentima. „Greška smo mi svi, ovakvi kakvi smo sada…“