Laguna - Bukmarker - Čovek koji je uzdigao pripovetku iz ovozemaljskih okvira - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Čovek koji je uzdigao pripovetku iz ovozemaljskih okvira

Vojnik tek na bojnom polju shvata ko je on zapravo. Mlada žena priprema perfidnu osvetu navodnom ubici svog oca. Muškarac u jednoj gostionici u Buenos Ajresu čeka na svog ubicu. Nacista se – bez trunčice griže savesti i nagoveštaja pokajanja – priseća vremena kad je bio čuvar u koncentracionom logoru…

Sve su to teme koje Horhe Luis Borhes (Jorge Francisco Isidoro Luis Borges Acevedo) provlači kroz priče sabrane pod naslovom „Alef“, koje je beogradska Laguna objavila (još jedanput) prošle godine, sada u prevodu sa španskog Aleksandra Grujičića.

Iako su priče u „Alefu“ ispunjene filozofskim zagonetkama i gotovo natprirodnim neobičnostima, one dočaravaju izgrađenije ljudske karaktere, možda i više nego ostale Borhesove pripovedačke knjige.
Čak se ni pitanja besmrtnosti, večnosti, vremena i beskonačnosti ne gube u čistoj apstrakciji, već zadiru u zaplet i sintaksu ispitujući granice jezika i izrecivosti.

„Velikan svetske književnosti i čovek koji je uzdigao pripovetku iz ovozemaljskih okvira…“, kako je to svojevremeno ocenio Džon Apdajk, argentinski je pisac i jedan od najuticajnijih književnika 20. veka.
Rođen u Buenos Ajresu 24. avgusta 1899, sa devet godina preveo je Srećnog princa Oskara Vajlda.

Zajedno sa porodicom seljaka se od 1914. godine – Pariz, Ženeva, pa potom Španija, u kojoj će Borhes pisati i kretati se u krugovima ultraističke avangarde.

Po povratku u Argentinu (1921) učestvuje u pokretanju časopisa (Prizma, Proa), sa nekoliko mladih pisaca koji su se okupljali oko M. Fernadesa. Putovanjem u Evropu 1923. otpočinje period bogate spisateljske aktivnosti.
Zbog suprotstavljanja Peronovoj diktaturi u Argentini bio je neprestano pod policijskom prismotrom.

Posle Peronovog pada (1955), postaje direktor Nacionalne biblioteke, a potom profesor književnosti na Univerztitetu u Buneos Ajresu.

Potpuno je oslepeo krajem 1950-ih godina. Zajedno sa Beketom dobio je nagradu Formentor (1961), što mu je otvorilo vrata zapadnog sveta.

Od tada počinje svoja putovanja u Ameriku i Evropu na kojima drži predavanja. Nagrada Servantes (za 1978) uručena mu je u Madridu 1980. Umro je u Ženevi 14. juna 1986.

Presudno je obeležio hispanoameričku književnost i značajno uticao na svetske književne tokove. Iako najpoznatiji po svojim pripovetkama, Borhes je takođe bio i pesnik i književni kritičar.

Laguna je dosad, osim Alefa (iz 1949), objavila i „Sveopštu istoriju beščašća“ (1935), „Maštarije“ (1944), „Brodijev izveštaj“ (1970), „Knjigu od peska“ (1975) i „Knjigu o izmišljenim bićima“.

Autor: K. L. D.
Izvor: danas.rs


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.