Dušan Krtolica ima petnaest godina i samo je naizgled isti kao i ostali njegovi vršnjaci. Rođen je 25. juna 2002. godine u Beogradu i poseduje redak i gotovo neverovatan slikarski dar. Od svoje četvrte godine pohađa školu slikanja i crtanja kod akademskog slikara Zorana Čalije, gde stiče svoja prva znanja. Kada na Guglu ukucate njegovo ime i prezime, pojaviće se desetine stranica na mnogim jezicima sa njegovim radovima. O njemu je pisao čuveni „Hafington Post“, posvetivši mu poveći članak, a mnogi svetski mediji preneli su da se pojavio novi Direr u Srbiji. U poslednjih nekoliko godina snimljeno je više TV priloga gde je on bio gost, a RTS je snimio emisiju u okviru serijala „Mladi talenti Srbije“ posvećenu upravo njemu.
Dušan Krtolica je do sada imao šest samostalnih izložbi u Srbiji i mnogo poziva za izlaganje od Amerike do Australije. Radovi su mu objavljeni u preko 250 umetničkih grupa u svetu. Na poziv iz Hong Konga, našao se među deset najperspektivnijih mladih umetnika iz celog sveta, čiji su radovi oslikani na vozilima koja kao pokretne galerije kruže ulicama ovog grada u cilju približavanja umetnosti građanima. Kao plod njegove velike ljubavi prema prirodi nedavno je nastala i iz štampe izašla „Enciklopedija praistorijskih bića“ za koju je sam napisao tekst i nacrtao ilustracije sa samo četrnaest godina.
„Ja sam od najmlađih dana voleo da crtam. Moji roditelji su primetili, još kada sam imao dve-tri godine da se iz običnih dečijih pokušaja pojavi neki ozbiljan oblik. To su bili razni crteži, na primer riba, aviona, automobila itd. Kada sam imao četiri godine, odveli su me kod akademskog slikara Zorana Čalije da im kaže svoje mišljenje o mom crtanju i on je potvrdio da sam talentovan i zadržao me u svojoj školi crtanja“, kaže Dušan.
Tokom osnovne škole drugovi i nastavnici imalu su razumevanja za njegov nesvakidašnji talenat i podsticali ga.
„Već u drugom razredu sam imao veoma zapaženu izložbu u holu škole, a takođe i u četvrtom razredu. Drugari su uvek bili oduševljeni mojim crtežima, često sam ispunjavao njihove želje, a voleli su i da ih 'tetoviram' flomasterom. To su najčešće bile 'tetovaže' zmajeva, zmija, lavova i drugih opasnih stvorenja. Neki od njih su se trudili da što duže izbegnu kupanje kako im se crteži ne bi sprali, sa osmehom Dušan evocira sećanje na dane u osnovnoj školi.
Prošle godine Dušan je krenuo u umetničku školu i očekuju ga novi izazovi:
„Krenuo sam u srednju umetničku školu, to je Škola za dizajn. Iako svi kažu da je crtež najvažniji i osnova svega, ja želim da razvijam svoj talenat i da naučim razne slikarske tehnike. Smatram da ću tako imati veće mogućnosti da prikažem sve što želim i da u potpunosti iskažem svoj talenat. Mislim da će Likovna akademija biti prirodan nastavak mog školovanja, a sigurno će moj životni poziv biti neki vid umetnosti“, uveren je Dušan.
Da pored slikarskog poseduje i književni dar Dušan je dokazao upravo objavljenom „Enciklopedijom praistorijskih bića“.
„Osim što sam voleo da crtam, moja velika ljubav je i čitanje. Pročitao sam veliki broj enciklopedija o životinjama i praistorijskim bićima i zapamtio ogromnu količinu informacija i podataka o njima. Tako sam poželeo da i sam napravim svoju sopstvenu eniklopediju koja će biti spoj svega onoga što najbolje znam. U početku (imao sam tada šest godina) hteo sam da napravim jednu sveobuhvatnu enciklopediju o svim živim bićima od postanka do danas, ali sam shvatio da je to preogroman zadatak za mene. Tako sam napisao i ilustrovao ovu knjigu koja će možda biti samo početak posla kojim ću se u budućnosti baviti“, kaže mladi umetnik Dušan Krtolica, naše čudo od deteta i kako su ga sa pravom prozvali strani mediji „srpski Direr“.
Autor: Srećko Milovanović
Izvor: ARTEM