Autorki „
Čokolade“ dijagnostikovan je rak dojke 2020. godine, a ona je podelila svoja iskustva na društvenim mrežama. Dok se borila protiv raka,
Džoana Haris je rekla da ga je posmatrala kao fiktivno „čudovište“ iz priča, kako bi „mogla da ga uništi“. Svoja iskustva je podelila sa svojim pratiocima na društvenim mrežama, nazvavši svoju bolest „Gospodin R“.
„Pretvorila sam ga u književnog lika kako bih mogla da ga uništim“, rekla je tokom gostovanja na Hej festivalu. „Jer time se bavim.“
Nakon tri ciklusa hemoterapije „blago utrnuli prsti na nogama“ su jedini simptom koji je još prisutan. „To je mala cena koju moram da platim za pobedu nad Gospodinom R“, našalila se ona.
Džoana Haris, koja je i predsednica Društva pisaca, rekla je da je izabrala da bude tako javno otvorena o svojoj bolesti zato što društvene mreže poput Tvitera pružaju „osećaj zajedništva“. Rekla je da joj je nedostajao način na koji bi razgovarala sa kolegama dok je radila kao nastavnica. „Društvene mreže su na neki način popunile tu prazninu i postale nešto nalik zbornici“, rekla je ona.
Ta otvorenost se neočekivano isplatila: „Nisam shvatala koliko bi to moglo biti važno nekim ljudima“, rekla je, objašnjavajući kako su korisnici društvenih mreža stupili u kontakt s njom kako bi joj saopštili da su ih njene objave podsetile da zakažu termine za mamografiju – pošto joj je rak otkriven rutinskim pregledom.
Putem objava o Gospodinu R, spisateljica je mogla da stupi u kontakt sa drugima koji su prošli kroz iste načine lečenja kroz koje je i sama prolazila. „To mi je pomoglo da se saberem“, rekla je, dodavši da je često govorila sebi: „Danas nećeš samo sedeti i plakati kod kuće. Tviter zajednica računa na tebe i zaista moraš da im ispričaš priču.“
Deljenje ličnog iskustva na mreži tokom celog procesa ju je zaista „osnažilo“ za borbu.
Autor: Lusi Najt
Izvor: theguardian.com
Prevod: Kristijan Vekonj
Foto:
Gibraltar International Literary Festival 2013 / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons