Laguna - Bukmarker - Kako biti Parižanka - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Kako biti Parižanka

Nisu nedavni brutalni napadi bili samo atak na Pariz. Oni su bili napad na čitavu jednu istoriju, na način života kojem smo težili i na sve ono što je značilo biti Parižanin. Ili, u ovom slučaju, Parižanka. One su bile taj centar u koji se gledalo i kojem su imitiranjem udeljivani najbolji komplimenti. Svetu su i danas potrebni mitovi, pa nije ni čudo što je Nedeljnik posegnuo za poslednjim bestselerom, iz naslova, u izdanju Lagune, kako bi utvrdio zašto opstaje i ostaje mit o njima.

Ne morate biti Francuskinja da biste bili Parižanka. Nije to izmišljotina nekih koji žive na obodu sveta, na ivici Evrope ili Balkana, a još manje onih koji su od Pariza videli samo Dior ili Chanel. Karl Lagerfeld, čuveni modni terorista i najpoznatiji kreator današnjice sa boravištem u Parizu, dao je stogodišnju dozvolu svim ženama sveta da se smatraju građankama luksuza, taštine, istorije, raznolikosti, ali i bede, straha i slobode.

Biti Parižanka kroz istoriju bilo je više od mode i načina života, više od prestiža i privilegija. One su bile taj centar u koji se gledalo i kojem su imitiranjem udeljivani najbolji komplimenti. Pariz je gubio taj sjaj pojavom modnih centara, ali je biti Parižanka oduvek bilo mit. Svetu su i danas potrebni mitovi. Njihova neobavezna lepota, arogantni šarm koji privlači umesto da odbija, tanana figura u obaveznom džemperu od kašmira - ostali su sinonim za eleganciju, stil, otmenost i način nege i života. Četiri Parižanke, uspešne, samosvesne, demistikovale su mit zvani Parižanka za kojom uzdiše ostatak muškog roda. An Berest, Karolin de Megre, Sofi Mas i Odri Duan podelile su sa svetom vodič Kako biti Parižanka gde god da si - Ljubav, stil i loše navike, bestseler koji je stigao i do naših knjižara u izdanju Lagune, praveći internacionalnu konkurenciju domaćoj blogerki koja je zapalila medije najprodavanijim izdanjem na nedavnom sajmu knjiga.

Kako se one oblače, zabavljaju, šta ih čini tako posebnima da svaki muškarac sanja o jednoj tananoj, dugokosoj i drskoj buntovnici koja će se u sekundi pretvoriti u umiljatu ljubavnicu što će tako seksi izgovarati ono "r"? Koja još ne želi da bude Parižanka, makar po stilu i krpicama? Ali biti ona u koju gleda ostatak ne samo modnog sveta nije uvek jednostavno. Parižani nemaju razumevanja za svoje bolje polovine rođene u Gradu svetlosti.

"Parižanka nikad nije zadovoljna. Evo dokaza: stalno ti govorim da si najlepša na svetu, ali nikada ti nije dovoljno", kaže on u uvodnom dijalogu knjige Kako biti Parižanka. Da, veći deo vremena izgledaće "nadrndano", tek radi imidža. Nerviraće je ako bude stalno morala da govori "hvala" ili "zdravo", ali i ako pariski konobar bude nepristojan. Loš ukus neće oprostiti jer je on "gori od loše diplomatije". Biće drugačija ne zbog toga što će štrčati s nekom upadljivom odećom ili šminkom, već zbog toga što će imati stav. "Izaberi nešto što svi vole: operu, mačiće jagode... i zamrzi to."

Malo njih će razumeti paradoks zvani Parižanka. Ješće picu sa četiri sira, ali staviće steviju u kafu. Pozdraviće svakog, ali neće razgovarati ni sa kim. Piće votku uveče, a zeleni čaj ujutru. "Svesna je da joj mane kvare život. Ali promene zahtevaju previše truda."
 
O da, i biće neverovatno inteligentna i umeće da se "ponaša" na zabavi, pa i da ode sa nje kad zatreba, pa makar to bilo i posle drugog zalogaja. Ali neće skretati s teme na decu. I uvek će znati o čemu priča, zapravo, izgledaće kao da zna o čemu priča ili šta radi, pa makar izabrala najbanalnije jelo sa nerazumljivog menija. "Razgovor na večeri treba početi kontroverznom političkom izjavom", kažu An, Karolin, Odri i Sofi, izjavom o imigraciji, siromašnima, o tome da je Marks sve vreme bio u pravu, desnici i levici.

Onaj isti Lagerfeld rekao je da je taština najzdravija stvar u životu. Možda će joj to biti pokretač da sakrije koliko je potrošila na ono što je namazala na sebe, umesto na hleb. Da, nikad vam one neće priznati da su ti uski bokovi nastali u nekoj teretani, jer nju ne posećuju čak ni kad je basnoslovno plate, niti trčanja, vežbanja, rigoroznih dijeta. One će ponosno nositi svoje mane. Parižanke ne mogu bez svetog trojstva: ljubavi, stila i loših navika. Ona se neće odreći svog karaktera, a još manje svoje slobode.

"Parižanka je sebična žena. Majka puna ljubavi, ali bez obzira na to, nesposobna da sebe u potpunosti zaboravi. U Parizu nećete naći mnogo 'mater dolorosa', samožrtvujućih žena čiji se životi vrte oko pripremanja omiljene vikend pite za potomke. Parižanka ne prestaje da postoji onog dana kada dobije dete. Ne odustaje od svog pomalo adolescentnog životnog stila, noćnih izlazaka sa prijateljima, zabava ili jutra posle kada se oseća užasno. Ne odustaje ni od čega, već dodaje i svoju ulogu majke", pišu An, Karolin, Odri i Sofi u Kako biti Parižanka gde god da si. Za njih je smrtni greh odustati od sebe. "Šta se dešava u životu žene koja odbija da odustane od nečega? Nered i haos, i to u velikim količinama", kažu one. "Njeno dete nije kralj jer je satelit njenom sopstvenom životu. Ide u školu, i u park, igra tenis, pridružuje se sportskim timovima ili pohađa časove engleskog, pridružiće joj se na ručku, pratiti je po buticima, završiti s njom na koncertu ili koktelu gde će zaspati na sofi dok ga ona posmatra sa jednakom dozom krivice i nežnosti. I uglavnom se ni majka ni dete ne žale... Naznake odraslog života u koje će dete imati uvida, pomažući mu da stvori radosnu sliku onog što ga čeka jednog dana. Prema Parižankama, ta životna radost je najbolji način da se dete inspiriše na odrastanje. I najbolji način da majkama nikad ne zafali život koji su vodile pre nego što su imale decu."

Taj život punim plućima podrazumevaće i to da one ne doručkuju ne zato što ne stižu, ili da se razmaze vikendom. Jogunasta priroda Parižanke podrazumevaće da ode nenašminkana na sastanak, ali i sa karminom kad prošeta nedeljom do pekare -- jer šta ako naleti na nekog poznatog?
 
Namerno će nositi crni grudnjak ispod bele košulje, ili obavezni džemper od kašmira. Nikada s previše šminke. Nikada s previše boje. Nikada s previše modnih dodataka. "Pojednostavi sve. Tvom izgledu uvek treba da nedostaje jedan detalj. Đavo je u detaljima."

Neće se zaustaviti na potpeticama od sedam centimetara, neće nositi trenerke ili farmerke, ugsice, oskudan top, kopije raznih kreatora, niti će biti hodajuća reklama sa logotipima. Ošišaće se na svoju ruku, ili će je ošišati sestra. Ali frizura nikada neće biti nehajna, iako tako treba da izgleda. "Potrudi se da sve deluje lako."

"Parižanka je lovac na prilike, bez obzira na to da li je to na buvljaku ili na internetu. Tu pronalazi savršen komad odeće ili modni dodatak koji će nositi do kraja života." A taj dodatak biće ono o čemu pišu svi portali ovog sveta -- jedan komad odeće, ali toliko ličan i prepoznatljiv da će biti ključan u njenom odevnom stilu.

Ma koliko para ima, neće izgledati kao novogodišnja jelka i srpske starlete. "Parižanka nikad neće slovima pokazivati luksuz. On treba da poručuje: ovo sam kupila sebi. Zaradila sam za to i čini me srećnom." Njen komad biće i njen stav, pištolj u futroli zbog kojeg se oseća odlično odeveno i nepobedivo.

Upravo je stav ono zbog čega će ona biti duhovita, hladna i sarkastična istovremeno. Ona fura snobovski humor koji u sebi ponekad sadrži i pomalo samoomalovažavanja. "Smeh na sopstveni račun je bolji za tvoje zdravlje nego plakanje." Ali nikad, apsolutno nikad neće biti uvredljiv, posebno se neće ticati kolena i novinarki. S tim stavom će sedeti sama u restoranu, i neće čekati nikoga. Biće zadubljena u daljinu, čak ne ni u knjigu. Umeće da kaže "ne", ili da kaže "da". Imaće vremena da se promeni, da odraste ili se odmori. Da upozna sebe, ali da pre svega bude melanholična. Umeće da se posvađa oko politike, a destabilizovaće muškarca očima. Neće se libiti da na pitanje "kako si" odgovori "užasno". Rešavaće sukobe seksom umesto razgovorom. Platiće račun i pre nego što ga on zatraži. Ali, stvarno, zaboraviće da nosi grudnjak leti.

I tu dolazimo do muških uzdaha i onih priča o prirodnoj lepoti Pariza. Ta misterija zvana "prirodna" ne postoji. "Ništa nije prirodno", otkrivaju nam devojke. "Parižanke će te navesti da poveruješ da su rođene sa savršenom kožom i predivno čupavom kosom. Da od kolevke pa nadalje šire miris vredan koliko i Šanel 5. Da se ove prirodne osobine naslede. Kako brinuti o sebi a istovremeno ostaviti utisak da ne brinete o sebi? U tome je umetnost lepote na pariski način."

Navodno će zadržati prirodnu lepotu tako što se neće farbati, kosu će sušiti peškirom zimi a leti svežim vazduhom, neće nositi ukras. Ali... "kako ti lice postaje izboranije sa godinama, tvoja kosa će biti sve urednija, zbog ravnoteže. Nekoliko kapi parfema na kosu, iza ušiju, na korenu vrata nikada nikom nije naškodilo", reći će vam četiri dame. Ne, neće one bežati od plastične hirurgije, iako se još smatra simptomom besciljnih opsesija i manične depresije. Ali one će se time baviti kad za to dođe vreme, i to samo jednim delom svoga tela ili lica. "Evolucija traje, te sada i Parižanke moraju da rade na svom telu i licu. Sve je u umerenosti. Hirurgija nije, kao u određenim zemljama, spoljašnji simbol bogatstva. Uspeh se meri time koliko je neprimetna." Zadržaće ponosno svoje male nesavršenosti, čak će ih i negovati: rupicu između zuba, iskrivljen zub, upadljive obrve ili izražen nos: ovo su sve znaci određene snage karaktera. Naravno, tu je i korektor Yves Saint Laurent, maskara Lancome Hypnose ili Dior Addict jarko crveni ruž. One će pak relativno kasno za nas posegnuti za hirurgijom, čak i hijaluronom ili botoksom. Zašto? Vrlo rano su od majki dobile ogledalo i prećutno upozorenje da svako preterivanje ostaje na koži. "Igraj se s onim što ti je priroda dala. Izvuci iz toga najviše što možeš. To je ono što ti je majka prenela. Zajedno sa njenom naukom o kremama koja se graniči sa veštičarenjem. Nikada nisi prebrojala koliko teglica krema imaš u kupatilu, ali znaš da postoji po jedna za svaki milimetar tvog lica i još više: od vrata i grudi sve do tabana."

I pod obavezno: nikako ali nikako neće povećati usne. "Izgledaćete kao patka."
 
Paris caffe
 
U gradu luksuza, Parižanke ne zanima novac. One će ga zaraditi same, ali neće ga pokazivati nakitom, skupim automobilom, ogromnom torbom neke poznate marke. Pre će u ruci držati novine. "Njena ličnost je ono što svetluca i ništa drugo: samo znaci intelektualnog bogatstva." Ona će moći sebi da priušti Burberry mantil, a odbijaće da uklapa tašnu sa odećom."
 
Neće se mnogo osvrtati na tuđe mišljenje, i zato neće pratiti trendove. Ona neće slati fotografije sa poslednjeg ultrazvuka svima u adresaru, jer nešto treba da zadrži i za sebe i o sebi. I nikad neće sebe uzimati previše ozbiljno. Iako će plakati kad god može, mada je policajac jedini muškarac kod kojeg njene suze prolaze (i da, retrovizor je ipak ogledalo). Neće izgubiti kontrolu, ali će obavezno imati burnu prošlost. Varaće. I potrudiće se da drugi misle da ima ljubavnika. "Prihvati svog unutrašnjeg snoba. Da se ne lažemo, to je ono što si."

Podrazumeva se da bez Parižanke ne ide muškarac, ili obrnuto. Obavezno će imati nekog zbog kojeg će se slomiti, ali će znati da ljubav nije samodovoljna, već da mora da radi na njoj. "Evo tajne kako da navedeš muškarca da zna da ti je potreban. Naravno da možeš sama da otvoriš flašu vina. Ali prepusti to njemu. I to je jednakost."

Koliko god da je važan taj muškarac, ona neće biti potpuna bez svoje ženske bande, sa kojom će deliti sve, na neki pariski "seks i grad" način. "Ako je on pravi konj za tebe, dogalopiraće nazad." Ipak..."Naravno da postoji rizik da ćeš ostati sama. I to zato što nisi obratila pažnju na muškarca koji bi mogao da te uzme u zagrljaj i ignorisala si devojku neobičnog izgleda koja je mogla da ti postane prijateljica za ceo život. U tom slučaju, uvek možeš da kupiš kartu za Pariz u jednom pravcu."
 
EKSKLUZIVNI INTERVJU

Autorke bestselera govore za Nedeljnik

Parižanke vole i seks i politiku


Četiri autorke vodiča Kako biti Parižanka, gde god da si -- Ljubav, stil i loše navike u izdanju Lagune za Srbiju, An Berest, Karolin de Megre, Sofi Mas i Odri Duan ekskluzivno za Nedeljnik otkrivaju šta znači biti Parižanka danas i zbog čega su stanovnice ovog grada, svetlosti, luksuza ali i terorizma, tako autentične.


 
Dobro, priznajte da ne postoji taj "gen" mršavosti kod Parižanki i da nije sve u takozvanoj "mediteranskoj" ishrani? Iskreno, koja je dijeta u pitanju?

Sofi: Žao mi je što to moram da kažem, ali Parižanke nemaju neku specifičnu dijetu. Čini mi se da svi pokušavamo da se hranimo što zdravije, kupujemo na pijaci i imamo raznovrsnu ishranu. Ali kao i svi ostali, poneko veče razmazimo se dobrom picom! Ono što sve možemo da posvedočimo jeste da hodamo mnogo tokom cele nedelje dugim pariskim ulicama - to bi mogla da bude naša dijeta! To verovatno čini da izgledamo dobro. Plus, uz više vođenja ljubavi, pretpostavljam, ha!
 
Kako objašnjavate tu uobraženost zbog koje vas kritikuju turisti, i da li mi uopšte razumemo da je to stav a ne gordost? Ili jeste?

Sve četiri: Uprkos opštem mišljenju, Parižanke sebe ne shvataju ozbiljno. Parižanke tretiraju sebe kao filmski lik -- lik u njenom sopstvenom filmu. A nijedan lik nije zanimljiv bez izraženih mana. To može da učini film totalno dosadnim. U drami, kao i u komediji, ona je neko ko potpuno preokreće sopstveni život, što njen lik čini dobrim za fikciju. Pun paradoksa, iznenađenja i uspona i padova. Ona može da bude snob prema konobaru i u sledećem minutu da ga optuži za neljubaznost. Nedelju dana kasnije, verovatno će ga ljubiti u oba obraza pri ulasku u kafe!
 
Najpoznatije Parižanke nabrojane su u vašoj knjizi, i one su velike u svetskoj istoriji - Marija Antoaneta, Džozefina Bejker, Romi Šnajder, Džejn Birkin. Nijedna nije rođena u Parizu. Šta to govori o Parizu?

Za nas, Parižanke ne moraju obavezno da budu rođene u Parizu. Naprotiv, trudimo se da objasnimo da je to više način življenja - bilo da ste Francuz ili stranac.
 
Koga biste voleli da svet upamti kao Parižanku ovog doba? Da li bi vam smetalo da je to Marin Le Pen?

Karolina: Parižanke našeg doba treba sve upamtiti. One koje izlaze na ulicu i demonstriraju za naša prava, ljubav, mir, umetnost, obrazovanje... ne mržnja, ne moć.
 
Da li je u redu danas pričati o politici površno, tj. praviti se da znamo o čemu pričamo, kad se ona preselila na ulice i u tržne centre? Priča li prava Parižanka danas o tome ili tvrdoglavo živi u nekom svom svetu i dalje?

Sofi: Parižanke mnogo pričaju o politici! Debatuju satima za večerom, a neslaganje i prepirka je česta. Što više možemo čitamo novine, slušamo radio i pokušavamo da shvatimo. Parižanke shvataju da biti uključen u politička pitanja ne znači samo glasati, to se dešava svakoga dana, na ulici, u metrou -- na civilizovan, koristan i dostojanstven način.
 
Kako biste opisali današnji Pariz?

Karolina: Pariz je mesto neverovatne istorije, ima dušu! Po svojoj geografskoj lokaciji, Pariz je na raskršću mnogo toga i ljudi dolaze u Pariz sa svih strana sveta. On je između Severa i Juga i to zaista definiše pariski mentalitet: vreo i hladan u isto vreme. 
 
Može li se biti i "siromašna" Parižanka, jer uz njih se uvek zamišlja luksuz, glamur i otmenost, i - kako?

Ne radi se o luksuzu već o načinu na koji Parižanke brinu o sebi. Parižanka ne poseduje ogroman garderober. Ona bira osnovne komade koje može da čuva zauvek. Više se radi o privlačnosti koju posedujete nego o garderobi koju nosite.
 
Jednom zauvek - Dior ili Šanel?

Nijedan ili oba. U svakom slučaju, Parižanke su uvek sumnjičave i oprezne po pitanju svega što je previše razmetljivo ili preskupo. Smatra se da je stvar dobrog ukusa nositi Šanel torbu, na primer, na ručku sa dečkom ili uveče, nositi jednostavnu torbu ili, da, ponekad totalno bez torbe. To vam daje osećaj slobode -- i smatra se veoma buntovnim i šik. 
 
Da li su žene sa stilom srećnije kad je u pitanju ljubav?

Stil ili izgledati šik znači brinuti na neki način ne samo o sebi, već i o ljudima koji će vas videti i sa kojima ćete komunicirati. I znajući da ste elegantni, učiniće da se osećate punim samopouzdanja, što je ključ u kojoj god situaciji da se nađete. To može da bude i susret koji će doneti ljubav...

Autor: Zorica Marković
Izvor: Nedeljnik


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
uz banca intesa mastercard kreditne kartice popust 25  laguna knjige Uz Banca Intesa MASTERCARD kreditne kartice popust 25%
22.11.2024.
Odlična vest za sve ljubitelje dobrih knjiga i društvenih igara je da Banca Intesa i Izdavačka kuća Laguna nastavljaju sa uspešnom saradnjom i omogućavaju specijalne popuste.   Do 30. novem...
više
nedelja delfi knjižare u tc big zrenjanin slavimo rođendan dobro došli  laguna knjige Nedelja Delfi knjižare u TC BIG Zrenjanin! Slavimo rođendan! Dobro došli!
22.11.2024.
Delfi knjižara i Lagunin klub čitalaca u Zrenjaninu dobro je poznato i omiljeno mesto svih ljubitelja književnosti koji u njoj pronalaze najveći izbor domaćih i svetskih hitova, bogat gift program, ka...
više
grandiozna izjava ljubavi italiji dobitnik gonkurove nagrade žan batist andrea u knjižarama od 26 novembra laguna knjige Grandiozna izjava ljubavi Italiji: Dobitnik Gonkurove nagrade Žan-Batist Andrea u knjižarama od 26. novembra
22.11.2024.
Roman „Bdeti nad njom“, za koji je pisac Žan-Batist Andrea prošle godine dobio Gonkurovu nagradu, stiže na police knjižara.   „Bdeti nad njom“ je zanimljiva i lepo izvedena kombinacija istorijs...
više
niški sajam knjiga od 23 novembra do 1 decembra 2024  laguna knjige Niški sajam knjiga od 23. novembra do 1. decembra 2024.
22.11.2024.
Tradicionalni Sajam knjiga u Nišu biće održan od 23. novembra do 1. decembra u Sportskoj hali „Čair“. Organizator je Niški kulturni centar. Tokom trajanja Sajma, kao i svake godine, biće organi...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.