Krunsko delo Mihaila Bulgakova „Majstor i Margarita“ ne prestaje da izaziva interesovanje svetskih naučnika i čitalaca. Posvećuju mu se simpozijumi u slavističkim svetskim centrima, raste broj studija i knjiga o ovom delu. Sve su brojnije dramatizacije i pozorišne predstave u raznim zemljama, kao i opere, simfonije, filmovi.
Roman je teško svrstati u određeni žanr. U njemu se prepliću i kritike režima, religije, motivi fantastike, tragedije, komedije, ljubavnog romana, a najviše od svega satire. Osnova dela „Majstor i Margarita“, zapravo, predstavlja roman u romanu koji piše Majstor, a koji govori o Pontiju Pilatu i Hristu.
Ovo je priča o zlu kosmičkih razmera i o ljubavi koja je u stanju da nadjača i najveće zlo.
Tridesetih godina prošlog veka u Moskvu stiže đavo. Ubrzo po dolasku, ovaj neočekivani posetilac sa svojim pomoćnicima, među kojima su i jedan mačor koji govori i prelepa veštica, unosi pometnju kod Moskovljana koji odbijaju da veruju kako u Boga tako i u đavola. U međuvremenu, Majstor, autor neobjavljenog rukopisa o Isusu Hristu i Pontiju Pilatu, očajan leži u psihijatrijskoj bolnici. Njemu odana Margarita toliko ga voli da je zarad njega spremna da đavolu proda dušu.
Po mnogo čemu jedinstven u ruskoj književnosti, ovaj roman obiluje humorom i filozofskom dubinom. Zbog cenzure i aluzija na Staljinovu diktaturu ovo vrhunsko delo Mihaila Bulgakova u celosti je objavljeno bezmalo tri decenije posle piščeve smrti. Danas je osvedočeno blago svetske književnosti.
„Majstor i Margarita“ je delo koje je Bulgakov najduže pisao, oko deset godina, a objavljeno je trideset godina nakon njegove smrti kada je već stekao svetsku slavu. Lagunino izdanje sa pogovorom prevoditeljke Zlate Kocić možete pronaći od srede 1. aprila u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.