Nešto najbolje što u određenim prilikama može da vam se desi jeste da vas neko dobrano ošamari i kaže vam: „Ma, daj, bre, probudi se više!“ Čovek ponekada toliko duboko zaglibi u duhovno-emotivnom mulju raznoraznih trauma, nepravdi, razočaranja i strahota koje je preživeo, da večito opsednut njima postane samom sebi najgori neprijatelj, ali zato je tu
Gari Džon Bišop sa svojom knjigom „
Mani se tih gluposti“ da vam otvoreno i jasno kaže:
Prestani da sabotiraš sebe i počni da živiš punim plućima! Drugim rečima, ova bi knjiga mogla biti upravo ta disciplinska ćuška koja vam je preko potrebna da se osvestite, saberete, iskobeljate iz prošlosti i sa zdravijim samopouzdanjem krenete u izgradnju budućnosti.
Nakon što nas je u svojoj prethodnoj hit knjizi „
Daj, ne smaraj se“ naučio da izađemo iz svojih misli i zakoračimo u život koji se sve vreme odigrava oko nas, Bišop nam u ovoj knjizi razotkriva opterećujuće podsvesne kalupe ponašanja i mehanizme, koji se poput kakve mašine neumorno obrću u nama i drže nas večito u klopci negativnog razmišljanja i samosputavanja. A umesto da do kraja života u svojim glavama prevrćemo i obrćemo preživljene drame, traume, izdaje ili poraze, ili prilike u kojima smo se gadno opekli i izgubili polet i krila, dovoljno je da se probudimo, kažemo sebi „Dosta je!“ i manemo se svih tih gluposti.
„Nije vredno truda!“, „Ne mogu ja to!“, „Bojim se!“, „Nisam sposoban za to!“, samo su neke od surovih mantri koje svakodnevno ponavljamo i time sami sebi dajemo dnevne doze otrova koje nas ostavljaju u stanju obamrlosti i nečinjenja. A bitno je pokrenuti se, jer rešenje je upravo u našim rukama. Jedino treba da preuzmemo odgovornost za sopstveni život ma koliko to bolelo. A boleće đavolski, boleće gadno. Ali sve što boli jednom mora i da prođe. Da li ste vi čovek ili miš? Samo treba stisnuti zube. A ova knjiga je tu da vas, bez uvijanja rečeno, šutne u zadnjicu i pokrene vas.
Već na samom početku Bišop će vam reći da je malodušnost koju nosimo u sebi upravo ono, kako on kaže, „sranje“ koje vas sputava u životu i koje će on raskrinkati kako vam više ne bi sabotiralo život. I stoga, ako ste preopterećeni, nedovoljno voljeni, osujećeni, smoreni, slomljeni, nervozni, suviše analitični, neinspirisani, gnevni, vazda sumnjičavi, ili se prosto vrtite ukrug, ovo je pravi priručnik za vas. Bišop se pri pisanju ne libi da posegne i za nepristojnim rečima kako bi vas njihovom oštrinom otreznio i svoj cilj postigao na živopisan način. I isto kao te ružne reči, i pisac će sve vreme biti surov i bespoštedan prema vama, ponekada ćete čak poželeti i da ga sočno opsujete, ali on je ipak na vašoj strani i samo pokušava da vas osvesti uz malo „grube ljubavi“.
Jednostavnim jezikom, lišenim visokoparnih izraza i termina, i pristupom oslobođenim iluzija, Bišop vas osvaja svojom neposrednom „urbanom filozofijom“ i pomaže vam da poboljšate i ojačate svoju sposobnost sprovođenja istinskih promena. Ako ste bespomoćni, poraženi ili isfrustrirani, on će vam reći da se sve može početi iz početka, da to što vam se ranije dešavalo, više ne treba da vas zanima. A ništa novo i bolje ne dolazi bez rizika i stoga rizika i ne treba da se plašite. Jer kao što sam Bišop kaže na kraju: „Život je prilika da se igrate s onim što vam je dato. Da ga isprobavate, da ga provozate, da ga terate do samih granica, da živite život pre nego što umrete“.
Autor: Miroslav Bašić Palković