„
Kum“ je epska priča o zločinu i izdaji koja je postala globalni fenomen. Ovo moderno remek-delo
Marija Puza uzbudljivi je prikaz kriminalnog podzemlja iz 1940-ih. To je i intimna priča o porodici Korleone, koju istovremeno povezuje i razdvaja to što se nalazi u samom centru američke mafije. Šokantna i nakon više od pedeset godina od prvobirnog objavljivanja, ova napeta priča o ucenama, ubistvima i porodičnim vrednostima zaista je pravi klasik.
Zavodljivost moći, zamke pohlepe i odanost porodici su teme koje su dotakle milione čitalaca širom sveta i koje su učinile da ovaj roman bude jedan od najboljih koji oslikavaju nasilnu supkulturu koja, ogrezla u intrige i kontroverze, ostaje neizbrisivo urezana u našu kolektivnu svest.
Vito Korleone je odrastao na Siciliji. Njegov otac je mrtav, a i on sam je jedva sačuvao živu glavu. Vita zovu Don ili Kum. Ako nekome ustreba prava pomoć, kome drugome da se obrati? Jer ništa nije iznad američkog zakona. Osim zakona Kuma – zakona njegove moći, novca i biznisa.
Vito voli svoje sinove. Oni su mu sve na svetu. Međutim, Vito stari. Pucali su na njega i nalazi se u bolničkom krevetu. Porodica nastoji da zadrži svoju poziciju i zaštiti se u ratu mafijaških porodica. Soni Korleone, Kumov najstariji sin, preuzima kormilo. Da li će zaštititi porodicu od gubitaka? Da li će unaprediti porodični biznis u vreme kada je sve stavljeno na probu i kada su svi ranjivi? Ovako počinje roman, a do njegovog završetka kročimo putem koji utiru krv, obmane i miris baruta.
„Prijateljstvo je sve. Prijateljstvo je veće od dara. Važnije je od vlade. Skoro je isto važno koliko i porodica.“ Don Korleone
Kada priča ima negativce, oni su obično upečatljiviji i u njima više uživamo kada su slojevitiji (kada imaju i poneku dobru osobinu). U većem delu knjige objašnjava se Kumov mentalni sklop – njegovo rezonovanje, filozofija i ono šta striktno podrazumeva pod čašću. Roman nije napisan u propovedničkom stilu i interesantno je što ne postoje drugačija stanovišta, čak ni kod rivala glavnih junaka.
Spori uspon Majkla Korleonea je moćno opisan. Majkl je realno prikazan, kao sin koji želi da pobegne od vlastite sudbine, ali to ne uspeva jer mu je čast dovedena u pitanje. Vitova prošlost, sadašnjost i njegova filozofija podjednako su fascinantni. Zaista nemam šta da zamerim ni likovima ni njihovim stanovištima.
Od Vita, Sonija i Majkla možemo mnogo toga da naučimo o strategiji i taktici u konkurentskoj ekonomiji. Ovi likovi su postali ikone, a izobličeno lice Majkla Korleonea postalo je simbol čvrstog momka i gangstera. Čitajući ovu knjigu, naučićete mnogo toga o italijanskoj kulturi, intimi, strasti, ljubavi prema muzici, umetnosti i hrani. Naučićete kako da ostanete u životu kada saveznici kojima ste nekada verovali postanu izvor neizvesnosti.
„Osveta je jelo koje najviše prija hladno.“ Don Korleone
Lako je uvideti zašto je ovaj roman postao bestseler i zašto je sa velikim uspehom pretočen u neverovatno popularan film. Čak i ako se kulturološki i vremenski ne poklapamo sa onim što je u knjizi prikazano, sve je i te kako razumljivo i jasno. Borba između oca i sina i pokušaj sina da pođe vlastitim putem neprolazna je priča u kojoj ćemo uvek uživati i koja će nas uvek ganuti.
„Kum“ Marija Puza jedno je od najboljih književnih dela ikada napisanih. Autor detaljno prikazuje portret sicilijanske mafije kroz oči Majkla Korleonea, marinca-heroja koji po povratku kući isprva ne želi da ima ništa sa porodičnom imperijom, koju je izgradio njegov otac zahvaljujući kriminalu. „Kum“ Marija Puza je toliko dobar roman upravo zbog dubine samih likova. Oni nisu samo zli kriminalci. Oni su ljudi od krvi i mesa.
Izvor: bookishelf.com
Prevod: Kristijan Vekonj