Kada je
Dejvid Herbert Lorens napisao roman „
Ljubavnik ledi Četerli“, ni slutio nije kakvu će pometnju izazvati u tadašnjim društvenim krugovima. Prvi put objavljen u Firenci 1928. godine, ovaj roman stekao je status kultnog tek četrdeset godina kasnije, i to zahvaljujući britanskom izdavaču koji je odbijao napade tužilaštva i puritanskog društva zbog lascivnog sadržaja koji je u njemu objavljen. Nakon objavljivanja rasprodat je u vrtoglavom broju primeraka, a njegova popularnost ne opada ni danas.
A ko je i kakva zapravo bila glavna junakinja ovog toliko osporavanog romana? Dejvid Herbert Lorens je napisao izuzetno lirski i senzualan prikaz jedne žene i njenih osećanja, koja je sticajem okolnosti i zbog društvenih normi vremena u kome je živela upala u zamku braka sterilisanog od bilo kakvog emotivnog uticaja. Ledi Četerli je mlada žena koja je željna ljubavi i razumevanja koje ne dobija od supruga. Nakon završetka rata sa povređenim suprugom seli se na seosko imanje gde dane provodi negujući ga i prisustvujući društvenim događajima koje ponekad organizuje gospodin Četerli. Pored povrede, nemogućnosti, impotencije i odbijanja da joj pruži fizičku ljubav, naša mlada junakinja sve više tone u učmalost i okove lažnog braka koji se pred uštogljenim britanskim društvom predstavlja kao savršen. Ona pokušava na sve načine da zadrži do tada idealnu sliku svog života za javnost, ali pored uštogljenog i neretko prilično sebičnog muža to joj baš i ne uspeva.
Međutim, kada na njihovo imanje dođe lovočuvar, a naša junakinja Koni se polako zbliži sa njim, shvata da postoji i život van ukalupljenih društvenih tokova i da je vreme da im se prepusti. Ljubav između ovo dvoje mladih ljudi je na početku stidljiva, ali ubrzo prelazi u sirovu strast koju nijedno od njih dvoje ne može da kontroliše. Iako dok čitamo prisustvujemo za to vreme lascivnim erotskim scenama, njihova priča je pre svega senzualna i prikaz jednog života koji počinje i jednog života koji se završava. Lovočuvar Melors je takođe učesnik rata, čovek tužne prošlosti, ali dovoljno dobre sadašnjosti da ledi Četerli pokaže život kakav do tada nije poznavala.
Na početku njihova ljubavna priča je priča bez budućnosti, samo puko utoljavanje fizičkih potreba i očajni vapaj mlade žene za malo nežnosti. Ipak, kako vreme odmiče, shvatamo da ovaj par ima šansu i za nešto svetliju budućnost. Kroz čitanje ovog romana možemo da vidimo društvo koje vapi za promenama, ali je i dalje konzervativno i zatvoreno da pomisao na bilo kakvu promenu ne sme ni da postoji. A zašto onda volimo ledi Četerli i zbog čega je ona toliko posebna u odnosu na druge? Volimo je zato što se usudila da odbaci lažni sjaj zarad prave sreće, zato što je svojim postupkom pokrenula pravu malu žensku revoluciju u kojoj je dala podstrek svim ženama da se bore za za svoja uverenja. Za ovu mladu ženu ne možemo reći da je ljubavnica, bestidnica koja je ostavila supruga i pobegla sa drugim. Ona je žena koja je izabrala da živi život, da bude svoja i da ne zavisi ni od koga.
U romanu „Ljubavnik ledi Četerli“ se ne krije samo portret jedne mlade žene već i njena moć da svojim postupcima promeni život i svet oko sebe. Ova priča sa istim žarom se čita i danas kao i pre četrdeset godina, jer društvo jeste napredovalo u ekonomskom i tehnološkom smislu, ali moralnim osudama i kritikama i dalje smo skloni kao i gotovo pre pola veka.
Autor: Maja Zuber