Laguna - Bukmarker - Objavljen širi izbor za dobitnika Bukerove nagrade za 2017. godinu - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Objavljen širi izbor za dobitnika Bukerove nagrade za 2017. godinu

Iako je pre dvadeset godina Arundati Roj osvojila Bukerovu nagradu za svoj debitantski roman „Bog malih stvari‟, ova indijska autorka se ponovo nalazi na listi za nagradu u vrednosti od 50.000 funti za svoj drugi roman, „The Ministry of Utmost Happiness‟ (i „Bog malih stvari‟ i „The Ministry of Utmost Happiness‟ će se naći na srpskom jeziku u izdanju Lagune).

U širem izboru koji vrvi od književnih titana, na čijim se policama mogu pronaći brojne nagrade poput Pulicerove, nagrade Kosta, Bejlis, Folio ili Goldsmit, našla se i Arundati Roj, jedina koja je već jednom osvojila Bukerovu nagradu, sa svojim romanom o transrodnoj induskinji, a koji su sudije nazvale „bogatim i izuzetno značajnim delom“. Govoreći o tome zašto su joj bile potrebne dve decenije da napiše svoj drugi roman, Rojeva je skoro izjavila za Gardijan da je „pisanju potrebno vreme. Nema žurbe. Ne mogu da pišem brže ili sporije od ovoga; to je kao da ste jedna sedimentna stena na koju se talože slojevi i slojevi dok pluta naokolo.“



Birajući između 150 naslova, žiri je na listu uvrstio i četiri autora koja su već bila na užoj listi za ovu najprestižniju britansku nagradu, ali je nisu dobili. Dakle, tu su se ponovo našli: Ali Smit za svoj „dirljivi, osoben, očaravajući, optimistični“ roman Autumn koji je izašao nakon referenduma o EU;  Zejdi Smit sa svojim romanom Swing Time o prijateljstvu i suparništvu između dve devojke iz Londona koje se upoznaju na časovima plesa; Sebastijan Beri je u trci sa svojim delom Days Without End o jednom Ircu koji odlazi u Ameriku i postaje učesnik građanskog rata; i Mohsin Hamid za roman Exit West, ljubavnu priču o izbeglicama koji putuju kroz prostor i vreme lutajući od grada do grada.

Bukerova nagrada se od 2014. godine dodeljuje i piscima iz SAD-a. Pol Bejti je prvi Amerikanac koji je dobio ovu nagradu za roman The Sellout prošle godine. Ove godine su u trci za nagradu tri najveća imena američke književnosti: Pol Oster sa delom 4321, koji opisuje četiri istovremena života jednog čoveka, a koji je opisan kao „maestralan“ od strane žirija; Džordž Sonders, inače pisac kratkih priča, a sa svojim prvim romanom Lincoln in the Bardo o Abrahamu Linkolnu koji odlazi na groblje na kome počiva njegov jedanaestogodišnji sin u jednoj od kripti; i Kolson Vajthed za svoje delo fikcije The Underground Railroad o robinji koja beži sa plantaže u Džordžiji, a koje je već osvojilo Pulicerovu nagradu i američku nagradu National Book Award.

„Očito je postalo vrlo kontroverzno to što smo uključili i američke književnike,“ izjavila je predsednica žirija baronesa Lola Jang. „Lično sam smatrala da je bilo čudno reći da se nagrada dodeljuje za bilo koju knjigu napisanu na engleskom sa prostora Ujednijenog Kraljevstva ili zemalja Komonvelta, ili Irske ili Zimbabvea, a da američki književnici nisu uključeni jer je bez njih to bila malo čudna konfiguracija. Tako da je ovo bio logičan korak i smatram da niko od čitalaca, pisaca ili izdavača ne bi trebalo da bude frustriran.“ Ove godine, dodala je Jang, otprilike jednu trećinu prijava su činili američki pisci – nešto manje nego prošle godine. Uz njih, tu su još i: dobitnik nagrade Impac Dublin Award, autor Džon Mekgregor sa svojim romanom Reservoir 13, čija je radnja smeštena u seoce u kome na raspustu nestaje jedna trinaestogodišnja devojčica, i Kamila Šamsi sa romanom Home Fire, moderno ispričana Sofokleova „Antigona“, gde radnja započinje u jednoj sobi za ispitivanje na aerodromu Hitrou.

Napokon, u izbor je ušao i irski pisac Majk Mekormak sa romanom Solar Bones, napisan kao jedna jedina neprekidna rečenica za koji je dobio nagradu Goldsmit prošle godine.

Bilans bi izgledao ovako: četiri Britanca, četiri Amerikanca, dva Irca, dva britansko-pakistanska pisca i jedna Indijka; sedam muškaraca i šest žena; tri debitantska romana, tri romana nezavisnih izdavača. Predsednica žirija je rekla da tek pošto su članovi žirija detaljno pregledali ovih 13 dela shvatili su da će morati da biraju izmežu veoma različitih dela.
 
„Ova lista pokazuje širok spektar – ne samo u književnim glasovima i umetničkim stilovima, već i u likovima, u njihovoj kulturi, starosnoj dobi i polu. Međutim, ono što smo našli da im je zajedničko jeste duh, bez obzira na turbulentnost onoga o čemu pišu, njihova moć i opseg veličaju život – a to je ono što je bitno u vremenu u kome živimo“, rekla je Jangova. „Svi ovi autori zajedno, kako oni poznati tako i oni neafirmisani – istražuju književni izraz i tehnike, od onih koji to rade na tradicionalni način do onih koji teže da pomere granice fikcije.“

Među 144 romana koja su prijavljena za nagradu i 10 knjiga koje su povučene iz trke za istu, selekciju su vršili predsednica žirija Jang i ostali članovi žirija: književna kritičarka Lila Azam Zangane, autorka Sara Hol, umetnik Tom Filips i putopisac Kolin Tabron. U uži izbor ove godine nisu ušli nekadašnji dobitnici Bukerove nagrade Salman Ruždi i Rodi Dojl.

„Nikada nije lako odbiti neke naslove, zato što smo veoma svesni koliko posvećenosti i energije neko mora da uloži da bi stvorio nešto. Uvek to morate imati na umu. Kada to kažem, ne želim da zvuči kao da su se vodile velike rasprave, već da smo postigli konsenzus u velikoj meri“, rekla je Jangova.

Ona i ostali članovi žirija će ponovo pročitati ovih trinaest knjiga kako bi listu skratili na šest naslova i ta lista će biti objavljena 13. septembra. Dobitnik će biti proglašen 17. oktobra, kada će se pridružiti društvu istih od početka dodeljivanja nagrade 1969. godine, među kojima su Hilari Mantel, Ajris Merdok i Ijan Makjuan. Prošlogodišnja knjiga koja je dobila Bukera The Sellout se do sada prodala u preko 360.000 štampanih primeraka, pri čemu joj je prodala u nedelji proglašenja skočila za neverovatnih 65 odsto.

Izvor: theguardian.com


Podelite na društvenim mrežama:

ana atanasković o svom novom romanu zmajeva žena  laguna knjige Ana Atanasković o svom novom romanu „Zmajeva žena“
02.10.2024.
Književnica Ana Atanasković, autorka romana „Moja ljubav Nikola Tesla“ koji je doživeo ogroman uspeh, čitaocima predstavlja svoj najnoviji roman „Zmajeva žena“. U ovom razgovoru otkriva tajne o svom p...
više
vesna radusinović svako ima pravo na svoju istinu laguna knjige Vesna Radusinović: Svako ima pravo na svoju istinu
02.10.2024.
Sa Vesnom Radusinović, autorkom koja živi svoje snove, veruje u čuda i u ljubav na poslednji pogled, razgovarali smo, pre svega, o novom romanu „Preživeti smrt“, ali i o temama koje su velike kao sâm ...
više
tajne pisaca filip čolović i pored strahova, promene su moguće laguna knjige Tajne pisaca – Filip Čolović: I pored strahova, promene su moguće
02.10.2024.
Roman „Vir“ scenariste, reditelja i pisca Filipa Čolovića nastao je kao potreba i odgovor na stvarnost koja ga je mučila, pa se nada da njime zatvara ciklus bavljenja lično bolnom temom, koja pre...
više
delfi kutak je pročitao sa nama se završava  laguna knjige Delfi Kutak je pročitao: „Sa nama se završava“
02.10.2024.
Sećam se onog momenta kad se Kolin Huver kod nas pojavila sa knjigom „Sa nama se završava“, izazvala je toliko oduševljenje da je odmah preplavila društvene mreže, svuda su iskakale brojne preporuke. ...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.