Kao legendarni ratni vođa na čelu Lakota, starosedelačkog naroda koji su neprijatelji zvali pogrdnim imenom Sijuksi, Ludi Konj jedna je od ličnosti američkog Zapada. Iako se njegovom liku dive već više od jednog i po veka, Ludi Konj do sada nije bio dovoljno zastupljen u istorijskim izvorima.
Na bojnom polju, kao ratni poglavica, naneo je težak poraz Kasterovom Sedmom konjičkom puku i bacio američku vojsku na kolena, ali tek danas, zahvaljujući čuvenom istoričaru Džozefu Maršalu i njegovoj knjizi „Put Ludog Konja: Istorija plemena Lakota“, konačno imamo priliku da upoznamo Ludog Konja onako kako su ga znali njegovi saplemenici, Lakota Indijanci.
Na osnovu temeljnih istraživanja i bogatog usmenog predanja s kojim je šira javnost retko u prilici da se upozna, Maršal – i sâm pripadnik naroda Lakota – slika živopisan portret tog čoveka, vremena u kojem je živeo i njegovog nasleđa. Od moćne vizije koja ga je podstakla na borbu do žene koju je voleo ali izgubio, od prvih koraka „svetlokosog“, kako su ga još zvali, do sramne izdaje njegovih ubica, ovo je uzbudljiva priča koja slavi jednu kulturu, mukotrpan život i nezaboravnog heroja koji ostaje legenda u duhu starosedelaca severnoameričkog kontinenta.
Džozef M. Maršal III, istoričar, predavač i pripovedač, autor je šest knjiga o istoriji i kulturi Lakota, među kojima je i „The Lakota Way: Stories and Lessons for Living“ (delo koje je ušlo u finale izbora za književnu nagradu američkog PEN centra za 2002. godinu). Odrastao je u indijanskom rezervatu Sijuksa u Rouzbadu. Maternji jezik mu je jezik Lakota. Maršal je dobitnik nagrade koju dodeljuje organizacija Wyoming Humanities, radio je kao stručni savetnik i glumac u televizijskim filmovima, uključujući i miniserijal Return to Lonesome Dove. Živi na severu Velikih ravnica.
Knjigu „Put Ludog Konja: Istorija plemena Lakota“ možete pronaći od četvrtka, 13. januara u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs i na sajtu laguna.rs.