Književni festival Postninovske čarolije biće održan u Domu kulture „Studentski grad“ (Bulevar Zorana Đinđića 179) od 17. do 21. januara 2022.
Tokom ovog festivala pisaca, između ostalih, biće predstavljeni romani
Vladimira Kopicla,
Elvedina Nezirovića i
Darka Tuševljakovića koje je objavila Laguna.
U ponedeljak, 17. januara od 19 sati biće reči o romanu „
Španska čizma“ Vladimira Kopicla koji se našao u užem izboru za Ninovu nagradu, a pored autora govoriće i Vladislava Gordić Petković.
Kopicl je rođen 1949. godine. Završio je književnost, objavio 17 knjiga poezije, 3 knjige eseja i roman „Purpurna dekada“, priredio i preveo više zbornika i antologija, živi u Novom Sadu.
Junak „Španske čizme“ je vedar i optimističan, a srž romana je u njegovom rasterećenom i duhovitom pogledu na svet i na izazove s kojima se suočava.
„Posle ostavinske rasprave o nasleđu istorije bitnika i hipika, ovom romanu pripala je magična krpa sećanja, iz koje vrcaju radost, duhovitost i blagost“, istakla je Vladislava Gordić Petković u svom osvrtu na ovaj roman.
U sredu, 19. januara od 19.30 onlajn će razgovarati Elvedin Nezirović, čiji se roman „Ono o čemu se ne može govoriti“ takođe našao u užem izboru za Ninovu nagradu, i književni kritičar Ivan Milenković.
Rođen 1976. u Mostaru, Nezirović je objavio tri zbirke poezije, zbirku priča, zbirku eseja, tekstova i kolumni, romane „Boja zemlje“ i „Ništa lakše od umiranja“, koji je bio u užem krugu za Ninovu nagradu 2019. godine i dobio nagradu „Stevan Sremac“.
Novim romanom „
Ono o čemu se ne može govoriti“ Elvedin Nezirović se vraća motivima svog prvog romana „
Boja zemlje“, autobiografskoj hronici: autor iznova promišlja svoju prošlost podstaknut pretnjama smrću koje su usledile zbog izjave na jednom radiju da su sve tri strane u ratu činile zločine.
„Ovo je roman jednog života, koji nam pokazuje šta se dogodi kada se o istom poslu nađu intimna nevolja i velika istorija. Tada čovjek zasluži svoju sudbinu. Samo izuzetni životi dorastu do sudbine“, rekao je Miljenko Jergović.
Takođe u sredu, 19. januara, ali od 20 sati, novinarka i književna kritičarka Jasmina Vrbavac razgovaraće sa Darkom Tuševljakovićem povodom njegovog romana „
Uzvišenost“.
Rođen 1978. u Zenici (BiH), Tuševljaković je dobitnik nagrade „Lazar Komarčić“ za najbolju novelu, objavio je dve zbirke priča i tri romana, za „Jaz“ je dobio Evropsku nagradu za književnost, živi u Beogradu, radi kao urednik i prevodilac.
Roman dotiče teme koje opsedaju današnjeg čoveka – prirodu i kvalitet komunikacije među ljudima i krhke granice između stvarnosti i fantazije. Lične drame prepliću se s onom globalnom, dok obični ljudi traže svoje mesto u svetskim događajima koji nepovratno menjaju svakodnevicu.