Roman „Granični slučaj“ Bojane Đoković predstavljen je u četvrtak, 25. maja, u 18 sati u Delfi Caféu u SKC-u. O tome šta se dešava kad „nestanu granice između stvarnosti i iluzije“, pored autorke, govorili su prof. dr Jovan Striković i književni kritičar Đorđe J. Janić. Odlomke je čitala glumica Mirjana Đurđević.
Psihološki roman Bojane Đoković „Granični slučaj“ prodire duboko u najskrivenije slojeve ličnosti i nateraće čitaoca da iznova razmišlja o pitanjima života i smrti, o odnosu žene i muškarca, o problemu moći i potčinjavanja. To je roman o graničnom poremećaju ličnosti, o svima onima koji vode košmaran život, o vremenu u kojem je sve veći broj devijantnih ljubavi.
„Kada sam počela da pišem ’Granični slučaj’ nisam imala nameru da to bude psihološki triler, nisam razmišljala o žanru, jedino sam želela da odgovorim na pitanje zašto se dešavaju surovi zločini, svakodnevna nasilja, šta je uzrok i kakva je psihologija jednog zločinca“, rekla je autorka Bojana Đoković i dodala da se najčešće priča o posledicama i žrtvama, a da su nju zanimali upravo bolesni umovi, odbijanje stručne pomoći, eskalacija bolesti i konačno zločin za koji je uzroke tražila duboko u umu.
Govoreći o tome zašto je roman pisala u prvom licu i u muškom rodu, Bojana je rekla da je to činila zbog prodiranja u podsvest glavnog junaka. „Ovo je u svakom smislu muški roman i nepobitni dokaz da ne postoje razlike između muškog i ženskog pisma. Sve obrađene teme suštinski su iste kroz epohe i govore o egzistencijalnim teskobama i onom neminovnom: svi se rađamo i svi umiremo. Ovo je roman o ratu, životu i smrti, ljubavi i mržnji, svesti i podsvesti, o smislu i besmislu egzistencije i o apsurdu kao najvećoj spoznaji“, smatra autorka.
„Bojana Đoković je pisac koji ima ambicije da se približi stvarnosti, a stvarnost je sve oko nas i u nama, jer se ceo naš život, i vidljivi i nevidljivi, bavi stvarnošću“, ističe prof. dr Jovan Striković, i nastavlja: „Pojave o kojima autorka govori su bolne i sežu u sami koren ljudskog postojanja i one nisu samo psihološkog već su i duhovnog karaktera, tako da slobodno mogu da tvrdim da psihijatar koji želi da sazna nešto više o ljudskoj duši ima šta da nauči iz romana ’Granični slučaj’ Bojane Đoković, stoga ovu knjigu preporučujem i širem krugu čitalaca koji će u njoj sigurno pronaći nešto veoma značajno i poučno.“
Književni kritičar Đorđe J. Janić naglasio je da Bojana Đoković razvija radnju kroz priču psihički bolesnog naratora, izbegavajući zamku monotonosti odličnim poznavanjem razvoja psihičke bolesti. „Paralelno razvijajući okvirnu priču ’pričama’ o likovima sa kojima narator dolazi u stvarni ili isanjani kontakt, autorka pokazuje sve očitiju prevlast bolesti nad njegovim umom“, objašnjava Janić i dodaje da je autorka ovim romanom otvorila važna pitanja: gde počinje bolest i šta razdvaja kompleks više vrednosti od represivnog ponašanja i sadizma.
„Budućim čitaocima samo smo odškrinuli svet romana ’Granični slučaj’ Bojane Đoković, a ja ga preporučujem kao značajan doprinos književnosti mlade generacije“, zaključio je Janić.
Psihološki roman „Granični slučaj“ možete pronaći u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.