Laguna - Bukmarker - Predstavljena knjiga „Fotelja na Seni“ Amina Malufa - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Predstavljena knjiga „Fotelja na Seni“ Amina Malufa

Promocija knjige „Fotelja na Seni“ Amina Malufa održana je u utorak, 30. maja u Francuskom institutu. O četiri veka francuske istorije govorili su Vesna Cakeljić, romanista i prevodilac Malufovog dela, Ivana Dimić, pisac i prevodilac, Ivan Vuković, filozof i prevodilac, i Duško Lopandić, diplomata i pisac.



Amin Maluf u „Fotelji na Seni“ putuje kroz istoriju svoje usvojene domovine iz 29. fotelje Francuske akademije, koju zauzima od 2011. godine. Pripovedajući nam o osamnaestorici koji su se smenjivali na njegovom mestu još od vladavine Luja XIII i kardinala Rišeljea, autor ne samo što ispisuje taj „delimično izmišljen rodoslov“ nego i slika burna vremena u kojima su oni živeli: dvorske intrige, sukobe ideja, revolucije, ratove. Prvi „besmrtnik“ utopio se u Seni, pretposlednji je počinio samoubistvo u svom stanu s pogledom na Senu, a sama Akademija blista na obali Sene.



Vesna Cakeljić je ispričala da je, kako je i sam autor priznao, ova knjiga „rođena iz griže savesti“. To priznanje objašnjava time što je, prema tradiciji Akademije, Maluf bio obavezan da pristupnu besedu izgovorenu prilikom ulaska u dom „besmrtnih“, 2011. godine, posveti svom neposrednom prethodniku, velikom antropologu Klodu Levi-Strosu. Iz svog govora morao je da izostavi čak i pasus posvećen istoričaru Žozefu Mišou, jednom od 18 prethodnika u fotelji 29 čija mu je „Istorija krstaških ratova“ bila osnova za debitantsku knjigu „Krstaški ratovi u očima Arapa“. Pošto je otkrio da su mnogi među osamnaestoricom akademika koji su sedeli u fotelji 29, uključujući Mišoa, danas zaboravljeni, osetio je grižu savesti prema svima za koje ga je vezivalo „moralno srodstvo“ i odlučio da im „posveti podjednaku pažnju“. Tako je nastala ova dragocena, zanimljiva i veoma informativna knjiga.



Ivana Dimić je istakla da je način pripovedanja i britkost Malufovog uma očaravajuća za čitaoca. „Način na koji piše o svojim predhodnicima je psihološki produbljen, oslobođen od svih stega u koje obično stavljaju naučnike i pisce. Pred vama iskrsava knjiga u kojoj ima intriga, mržnje, netolerancije. Kad vam Maluf sve to pokaže u rasponu od nekoliko vekova, vi nekako shvatite da ovaj vek u kome mi živimo i nije tako strašan“, zaključila je Ivana Dimić.



Ivan Vuković je rekao da je „Fotelja na Seni“ pisana kao da ju je pisao najbolji francuski pisac, a opet donosi jednu vrstu jasnoće u posmatranju i nepristrasnost koja proističe iz njegove sposobnosti da kulturnu istoriju Francuske istovremeno doživi izbliza i da je osmotri sa strane, jer je Maluf u francuskom jeziku u isto vreme i domaćin i stranac , pošto baštini pored francuske i arapsku kulturu.



Diplomata i pisac Duško Lopandić je za Malufa rekao da je vrlo popularan autor između ostalog i zbog toga što se njegova dela lako čitaju, jer ume da na lep, jednostavan i razumljiv način vodi čitaoca kroz tekst. On je istakao i da je ova knjiga svojevrsni specifični katalog, koji se u literaturi već odavno pojavljuju i u kojima kroz rodoslove čovek pokušava da se odredi prema vremenu. „To je neka suptilna igra između života i ništavila“, zaključio je Lopandić.



Amin Maluf je Libanac rođen 1949. u Bejrutu od roditelja Arapa katoličke vere. Studirao je sociologiju i ekonomiju, u Libiji je radio kao novinar i ratni reporter, a 1977. pred užasima građanskog rata, prebegao je s porodicom u Pariz. Za roman „Taniosova stena“ dobio je Gonkurovu nagradu, a za esej „Poremećenost sveta“ francusku nagradu „Knjiga i prava čoveka“. Malufove knjige prevedene su na više od 40 jezika.



Knjigu „Fotelja na Seni“ možete pronaći u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, online knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.



Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
prikaz knjige budućnost geografije zaboravite geopolitiku, pređimo na astropolitiku  laguna knjige Prikaz knjige „Budućnost geografije“: Zaboravite geopolitiku, pređimo na astropolitiku!
19.09.2024.
Zahvaćeni surovim vrtlogom silnih svetskih političkih, društvenih i ekonomskih previranja koja su posebno dobila na jačini proteklih desetak godina, svi se mi verovatno svakodnevno zapitamo kako li će...
više
prikaz mladih kritičara čuvari krune cara dušana  laguna knjige Prikaz mladih kritičara: „Čuvari krune cara Dušana“
19.09.2024.
Na samom početku knjige car Dušan na samrti daje svešteniku Teodosiju svoju krunu i blago da ih sakrije. Ali to nije bilo kakva kruna. Pisac nas iznenađuje time što nas vodi još unapred, pa smo sa des...
više
marina vujčić želja za pisanjem rasla je s bijesom zbog novih femicida laguna knjige Marina Vujčić: Želja za pisanjem rasla je s bijesom zbog novih femicida
19.09.2024.
Marina Vujčić, nagrađivana spisateljica, dramatičarka i urednica, autorica prije nekoliko mjeseci izdanog romana „Sigurna kuća“, bila je među hrvatskim sudionicima 12. Festivala svjetske književnosti ...
više
intervju bojan leković nemojte raditi ono što vas čini nesrećnim laguna knjige Intervju Bojan Leković: Nemojte raditi ono što vas čini nesrećnim
19.09.2024.
Gotovo nestvarno zvuči podatak da je pisac i osnivač CEO najznačajnije srpske oglasne kompanije KupujemProdajem, koja je od 2008. godine do danas izrasla u najsnažniju internet platformu u Srbiji...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.