Prva monografija o jednom od najvoljenijih srpskih glumaca i najvećoj glumačkoj legendi sa ovih prostora, Draganu Nikoliću, predstavljena je u Ateljeu 212 u četvrtak, 9. marta. Promociji u Ateljeu 212 prisustvovali su mnogobrojni Draganovi prijatelji, poznati glumci, novinari i poštovaoci njegovog umetničkog dela.
Umetnička biografija koja nosi naziv „Dragan Gaga Nikolić – Gospodin mangup“ jeste jedinstveno svedočanstvo o glumačkoj i moralnoj veličini najvećeg šarmera i omiljenog glumca uz čije su uloge odrastale generacije. Monografija je nastala na incijativu Grand kafe i u dogovoru sa njegovom suprugom, proslavljenom glumicom Milenom Dravić, a u prodaji će se naći od 10. marta, u izdanju Lagune.
Nesvakidašnju promociju obeležile su priče o životu, radu i prijateljstvu sa najvećom legendom srpske glumačke scene. Govorili su oni koji su imali čast i privilegiju da s njim dele daske koje život znače: poznati reditelji, glumci i autori monografije.
Posebnu svečanu notu promociji dalo je emotivno pismo Milene Dravić koja, iz zdravstvenih razloga, nije bila u prilici da lično prisustvuje događaju. Prvi primerak monografije „Dragan Gaga Nikolić – Gospodin mangup“ članovima njene najuže porodice uručio je Andrej Bele, generalni direktor Strateškog poslovog područja kafa Atlantic grupe.
„Pre svega, ponosan sam što je naša ideja o monografiji ostvarena i što u rukama danas imamo ovakvu vrednu knjigu. Knjiga ’Dragan Gaga Nikolić – Gospodin mangup’ je omaž liku i delu Dragana Nikolića i jedno veliko hvala za sav njegov trud, njegovu plemenitost i dugogodišnje prijateljstvo, koje smo na ovaj način želeli da sačuvamo i podelimo sa svima koji su ga voleli, koji ga cene i koji će ga pamtiti. Posebno nam je drago što knjiga izlazi u godini jubileja Grand kafe“, izjavio je Bele.
„Dragan je bio voljen, bio je šarmer i šmeker, bio je krstaš, lik kog ste voleli, kog ste mogli u kafani da oslovite i on bi bio ljubazan prema vama. Ovom knjigom želeli smo da damo stvarnu vrednost njegovog umetničkog dela i ostavimo trajno svedočanstvo o jednoj takvoj legendi, ali sa gomilom dokaza da je on bio zaista sjajan čovek i veliki glumac“, rekla je Radmila Stanković, urednica monografije „Dragan Gaga Nikolić – Gospodin mangup“.
Gospodin mangup koji je nesumnjivo pripadao glumačkoj ali i ljudskoj eliti jedan je od najznačajnijih filmskih glumaca modernog srpskog i jugoslovenskog filma. Dragana Gage Nikolića su se u monografiji sećale cenjene ličnosti naše kulturne scene: filmski kritičar Milan Vlajčić, pozorišni kritičar Aleksandar Saša Milosavljević, dramatrug Predrag Perišić, pisac i akademik Dušan Kovačević, reditelji Dejan Mijač, Slobodan Šijan, Paolo Mađeli, Slobodan Unkovski, Ljiljana Todorović, Miloš Radivojević, Boro Drašković, Miroslav Lekić, Zdravko Šotra i Miloš Radović i Dragoljub Draža Petrović, novinar i glavni urednik Danasa. Urednica fotografije je Goranka Matić.
Pola veka je Dragan Nikolić trajao na jugoslovenskoj i srpskoj umetničkoj sceni. Kao glumac u pozorištu, na filmu i na televiziji. Igrao je mangupa u brojnim nezaboravnim ostvarenjima, a srpskoj kinematografiji je pružio maestralne uloge koje su ga vinule u sam vrh glumaca sa ovih prostora. Iza njega ostalo je više od stotinu filmskih, televizijskih i pozorišnih uloga, od kojih se mnoge svrstavaju u antologijska ostvarenja. Debitovao je 1964. u filmu „Pravo stanje stvari“, a prvu glavnu ulogu, lik Džimija Barke, odigrao je u kultnom ostvarenju Živojina Pavlovića „Kad budem mrtav i beo“. Nakon te uloge, nizale su se maestralne role u filmovima „Tri sata za ljubav“, „Homo homini“, „Život je lep“, „Horoskop“, „Bube u glavi“, „Uloga moje porodice u svetskoj revoluciji“, „Mlad i zdrav kao ruža“, „Bez reči“, „Nacionalna klasa“, „Ko to tamo peva“, „Banović Strahinja“, „Sezona mira u Parizu“, „Nešto između“, „Balkan ekspres“, „Obećana zemlja“, „Poslednji krug u Monci“, „Original falsifikata“, „Bure baruta“, „Zona Zamfirova“...