Laguna - Bukmarker - Prikaz knjige „24 sata u starom Rimu“ Filipa Metizaka - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz knjige „24 sata u starom Rimu“ Filipa Metizaka

Na Metizakova „24 sata u starom Rimu: Jedan dan iz života tamošnjih stanovnika“ sam naišao po preporuci.

Šta da očekujete?

Mudre, fiktivne opise života predstavnika rimskog stanovništva, zasnovane na istorijskim podacima, u vreme Hadrijanove vladavine. Metizak je nasumično izabrao dan i, počevši od ponoći, kreće se kroz živote „malih ljudi“ koji su činili milion ili više stanovnika Rima na njegovom vrhuncu. U svakom satu se „priča“ prebacuje na drugu osobu koja radi određeni posao.

Šta mi se dopalo?

Odlična mi je kombinacija fiktivnog i istorijskog. Koristi priče izmišljenih ljudi kako bi prikazao svakodnevnicu, a zatim pravi digresije kako bi objasnio šta i zašto rade. Prikazuje nam ceo taj svet i ceo grad kroz njihove oči. Knjiga je napisana sa šarmantnom dovitljivošću – nije toliko čest slučaj da vas edukativna istorijska knjiga ostavi bez teksta.

Treba napomenuti da iako su likovi fiktivni, nisu potpuno izmišljeni. Metizak je koristio imena koja se mogu naći na natpisima na zidovima ili grobnicama, u pošalicama koje su nastale u to vreme i sličnim stvarima. Marcijal, Juvenal, Apulej, Plini (stariji i mlađi), Petronije i mnogi drugi – svi doprinose stvaranju slike. Metizak koristi prozore u svakodnevnicu starog Rima koje nam pružaju kako bi udahnuo život u ove likove.



Čega treba biti svestan?

Ovo nije istorijski prikaz velikih događaja niti akademski diskurs o izvorima i njihovim interpretacijama, a ni sveobuhvatna prezentacija dokaza. Metizak koristi fiktivne okvire kao alat za obrazovanje i uči nas o životima običnih Rimljana, uz prikaz mnoštva dokaza koji upotpunjuju njegovu priču. Dočarava nam život u drugom veku nove ere – parčence viševekovne istorije rimske kulture.

Foto: Woeterman 94 - Own work / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia commons

Zaključak

Zaista mi se dopada način na koji Metizak oživljava stari Rim. Čitajući njegove priče možete hodati, videti, osetiti i potpuno se uneti u ovaj veliki grad. Smatram da je dobro istraženo delo istorijske fikcije odličan udžbenik tako da je za mene ova kombinacija bila savršena.

Od srca bih ovu knjigu preporučio svakom koga zanima stari Rim. „24 sata u starom Rimu“ na odličan način edukuje čitaoca i to znanje vam se trajno zadržava.

Odmah nabavite svoj primerak i počnite da čitate. Zabavićete se dok učite.

Izvor: egretia.com 
Prevod: Dragan Matković


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.