Laguna - Bukmarker - Prikaz knjige „Bunt dece socijalizma“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz knjige „Bunt dece socijalizma“

Posle knjiga o Margiti Magi Stefanović iz Ekaterine Velike i grupi Bijelo dugme beogradski rok kritičar i hroničar Dušan Vesić objavio je priču o jugoslovenskom novom talasu.

Glavna tema knjige „Bunt dece socijalizma“ (koju je objavila Laguna) je jugoslovenska muzika od 1977. do 1982, kao i duštveno-političke prilike u kojima je na kraju Brozove ere nastao novi talas.

To nije bio samo pokret, nego i preokret u jugoslovenskoj muzici, u kome su se definitivno razišle domaća šlager i rok muzika.

Novi talas je u decenijama posle krvavog raspada zajedničke države stekao status fenomena, kojim se danas uglavnom bave novinari i autori koji su mu generacijski pripadali, a neki poput Vesića bili su i svojevrsni učesnici u njemu.

„Ova knjiga je neminovno moj doživljaj tog vremena, ali sam dao sve od sebe da ona ne liči na moju ličnu fikciju. Želeo sam da čitalac dobije jasne slike o likovima i delu, kao i odnosima među ljudima“, objašnjava Vesić u uvodu, naglašavajući da „Bunt dece socijalizma“ nije enciklopedija.

On se u startu izjasnio da „na pank grupe prve generacije gleda kao na početak i kasnije ravnopravni sastavni deo novog talasa“, što objašnjava činjenicom da se „prvi pank i novotalasni bendovi nimalo ne razlikuju – imali su iste korene, delovali na istom prostoru, delili iste bine, svirali pred istom publikom, imali iste izdavače…“ Jugoslovenski kao i svetski muzički novi talas ime duguje francuskoj kinematografiji, a Vesić kao najvažniju po uticaju na prvu generaciju pank i novotalasnih bendova ističe slovenačku grupu Buldožer. Pruču o novom talasu kao „prvom, pravom, autentičnom jugoslovenskom roku“ Vesić je podelio po godinama, na šest celina – Prevrat, Povezivanje, Prestrojavanje, Euforiju, Eksploziju i Kraj. Slede Sudbine i komentari o glavnim akterima novotalasne scene. Tu su i njihova odabrana diskografija, fotografije, tri prologa posvećena uspomenama na muzički nadarenu ćerku nekadašnjeg predsednika SFRJ Cvijetina Mijatovića, Miru Mijatović (1961-1991), čija je smrt i danas državna tajna, riječkog muzičara Roberta Tičića Ticu (1961-1984) i bubnjara Gorana Čavajdu Čavketa (1962-1997), „dobrog duha Eletričnog orgazma“.

Knjiga „Bunt dece socijalizma“ neka je vrsta rentgenske slike jugoslovenskog novog talasa sa distance od četiri decenije tokom kojih, prema mnogim mišljenjima, ništa značajnije nije stvoreno na ovim prostorima.

Autor: Jelena Tasić
Izvor: danas.rs


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.