Sumirana u jednom citatu, ova knjiga kaže:
„Prava sreća se postiže kad pronađeš probleme koje uživaš da imaš i rešavaš.“
„E, zabole me – Suptilna umetnost življenja“ Marka Mansona je visprena knjiga (reč koja se brzo uspela na lestvici mojih omiljenih prideva svih vremena).
Manson predstavlja neverovatan spektar kontraintuitivnih argumenata, koje podržavaju temeljne studije slučajeva i analogije. Njegove najbolje ideje nisu skrivene između stranica visokoumne proze ili preteranog samopouzdanja. Govori vam pravo u lice i posmatra vašu reakciju uz grlen smeh koji prati utešno lupkanje po leđima.
Preporučuje se ako želite da:
- Ganjate uništenje svih ličnih patnji i otkrijete zašto to nije moguće
- Izgradite samopouzdanje za život koji će vas usrećiti na duže staze
- Smanjite nivo stresa i anksioznosti koji se javljaju zbog vaših ciljeva, sposobnosti i učinka
- Razumete zašto imamo naviku da previše brinemo oko problema koji nisu bitni, a ne zbog onih koji to jesu.
Priče koje treba da upamtite:
Većina stručnih naslova koristi se pričama kako biste postigli svoj cilj. Evo nekoliko mojih omiljenih anegdota iz ove knjige i gde ih možete naći.
Tražite bol
Znate šta ne valja? Opsednutost onim što nemate. Manson je vrlo dobro primetio da je želja za pozitivnim iskustvom, u stvari negativna. „Što beznadežnije želite da budete bogati, osećate se siromašnije i bezvrednije bez obzira na to koliko zaista zarađujete. Što beznadežnije želite da budete seksi i poželjni, sebe vidite sve ružnijim bez obzira na vaš fizički izgled. Što beznadežnije želite da budete srećni i voljeni, postajte sve usamljeniji i uplašeniji bez obzira na to ko vas okružuje.“
Znači, ako ne treba da jurite za pozitivnim iskustvima, kako ćete uopšte doživeti sreću? Markov odgovor: ganjajte negativna. „Bol koji ganjate u teretani za posledicu ima sveukupno bolje zdravlje i energiju. Promašaji u poslu vode do boljeg razumevanja onog što je potrebno da bi on bio uspešan. Otvoren stav prema vlastitim nesigurnostima paradoksalno vas čini samouverenijim i harizmatičnijim od ostalih. Bol iskrenog suočavanja stvara najveće poverenje i poštovanje u vašim vezama. Patnja u strahovima i strepnjama dopušta vam da izgradite hrabrost i istrajnost.“
Nađite advokata!
Lako vas može zbuniti suptilnost ove knjige. Ona ne podržava ravnodušnost. Govori o tome da treba da radite ono ispravno u inat nedaćama.
Manson ovo ilustruje pričom u kojoj su njegovu mamu prevarili za veliku sumu novca. Mogao je samo da slegne ramenima i prihvati da svet funkcioniše na taj način i nastavi da gleda serije na Netfliksu. Umesto toga je pomislio: „Ne, zajebi to, kevo. Uzećemo advokata i juriti seronju. Zašto? Zato što me zabole.“ Umetnost ovoga nije u tome da budete ravnodušni prema svemu, već da ne brinete o nevoljama dok postižete svoje ciljeve.
Odgovornost i krivica
Vreme je da definišemo razliku između odgovornosti i krivice i Manson to divno radi. I dok je uobičajno da odgovornost prati i krivica (ako udarim kolima u vas, to je podjednako moja krivica i odgovornost da vam to nadoknadim), postoji mnogo problema za koje nismo krivi, ali smo opet odgovorni.
„Na primer, ako se probudite jednog dana i ugledate novorođenče na vašem pragu, ne bi bila vaša krivica zašto je beba tu, ali ona bi bila vaša odgovornost. Morate da vidite šta ćete da uradite. I šta god odaberete (da je zadržite, otarasite je se, ignorište ili je date pit bulu), postojali bi problemi koji idu uz vaš izbor i podjenako biste bili i za njih odgovorni.“ Poenta je da nema svrhe u optuživanju drugih ljudi za vašu situaciju. Samo ste vi odgovorni za nju. Ako vam je šef loš, ako vam otkažu omiljenu seriju ili ako vas devojka vara (Markova lična priča), samo ste vi odgovorni za vaša osećanja i reakciju. Šta birate?
***
Kao i uvek, ove kratke anegdote pokrivaju i kratke teme istražene u knjizi. Ako vam se dopada ono što ste pročitali, razmislite o kupovini ove knjige!
Izvor: medium.com
Prevod: Miloš Vulikić