Ljubomir Simović klupko svojih drama odmotava, zamotava, započne, pa opara, pa prepočne... Kako u najlepšoj srpskoj baladi
Hasanaginica, tako i u najvećoj epskoj junačkoj pesmi
Kosovski boj, pretočene u drame najfinijim pletivom sa puno strpljenja.
Klupko života Hasanaginice je u rukama njenog muža, brata i društva koje je spremno da osudi, i da se usudi da presudi. Život žena nikad nije bio jednostavan ni lak, posebno ne tada i na tim podnebljima, ali svaka najveća teskoba je izrodila i najveće ljubavi, pa je glavni pečat upravo na tome, na ljubavi. Majke prema svojoj deci, beskrajnoj, nemerljivoj. Žene prema muškarcu, čežnjivoj, skrivenoj, bez mogućnosti da se pokaže.
Dok čitate, srce vam se slama – Hasanagina ljutnja što ga Hasanaginica ne posećuje na ratnom polju, i njegova odluka da je otera od sebe i dece ostavila je tragične posledice.
Nepregledno kosovsko polje je autor protkao najcrvenijim nitima života: junačkim srcima, ponosom i hrabrošću. I onim najcrnjim, sazdanim od izdaje i klevete. Knez Lazar i njegovi najverniji vojnici, kao oličenje najvećeg srpskog stradanja, protiv svih onih koji nisu verovali da se zemlja tada brani za sva buduća pokolenja. Večita borba dobra i zla, hrabrosti i kukavičluka.
Čitajući, osetićete miris crvenih makova. Čućete pesmu vojnika i zveket tek otkovanih mačeva. Boleće vas sve izdaje, svaka rana u junaka...
Čuvaćete ovu knjigu za sve buduće generacije jer su u njoj ispletene sudbine svih naših baka i prabaka, i svih naših dedova i pradedova. I sam autor nošen tom nepresušnom emocijom, usuđujem se da verujem, napisao je delo za sva vremena koje će prkositi svim izdajama i slabostima, i dati život za to kao njegovi junaci.
Autor: Svetlana Mosurović