Laguna - Bukmarker - Prikaz romana „Majka ubice“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz romana „Majka ubice“

Šta je najgore što se može desiti jednom roditelju: policija koja donosi vest da mu je dete nastradalo ili vest da je njegovo dete počinilo ubistvo? U oba slučaja izgubio je dete, a ako mu je dete još i ubica onda on gubi pravo da pokaže svoju ljubav.
 
Sugestivni roman Ide Linde „Majka ubice“ ima naslov s naivnim prizvukom, otprilike kao kad bi dete dalo ime svom crtežu. Tu je ubica, a i majka ubice.

A tu je i kuća ubice: oskudno namešten stan u kome dečak živi s majkom, koja još nije majka ubice. On ima svoju sobu, ona spava u dnevnom boravku. Ona radi na bezimenom radnom mestu, ali život kao da joj je na pauzi i čekanju, sve zbog sina. Ko će da dodirne njeno „lepo bezvredno telo“ kad on odraste a ona ostari?

Linde piše kratke pasuse o ljubavi prema detetu koje odrasta i udaljava se. O nasleđu koje nosimo u sebi, o tome da li smo kao deca naučili da volimo ili da budemo voljeni. Da li smo naučili šta je bolje – popraviti ili ubiti.
Sve je trivijalno, ali postoje i jezive naznake o simbiozi koja može da postane opasna. Noćne more, koje ponekad ulaze u dečaka tako da njegova majka ostane bez snova.

Ali dečakova majka je dobra i požrtvovana, usamljena je ali drži se stoički, jer ništa se loše ne može desiti – ima svetlih pasusa o sreći kada dete raste, majka „stoji mirno pred svetom“. Ona veruje u nevidljivi ugovor u koji se svi uzdamo: samopožrtvovanost treba da znači da će dete postati osoba koja nas ispunjava ponosom. Još bolje od toga – srećan čovek.

No nije tako ispalo. Sin ubija dečaka od 16 godina, dospeva u zatvor i njegova majka kažnjava samu sebe. Kada vidi majku ubijenog dečaka, uviđa da je izlišno da govori o sopstvenoj tuzi.

Jedina osoba s kojom može otvoreno da razgovara je Grejs, koja takođe posećuje osuđenog sina u zatvoru. Nije slučajnost što njeno ime znači „milost“.

„Zvala sam ga moj sin zato što je bio u mojoj moći“, kaže Henrijeta kad je njen sin mali. Ali važno joj je i da istakne da u njihovom odnosu ima i nečeg fatalnog. Nije ga rodila, možda ga je ukrala?

Ida Linde izvodi oglede s našim poimanjem majčinske ljubavi, „koja je neobuzdana i opasna“, u koju se uzdamo, koja nikad ne sme da nas izda, ali s druge strane ne sme da bude bezgranična – za koliko se samo tragedija okrivljuju majke koje ne postavljaju granice? „Majka ubice“ postavlja provokativna pitanja o tome koliko ljubavi i koliko srama pripada majci – što kod čitaoca pobuđuje osećanje izdaje.

Ovo je bezvremena drama o majkama i sinovima, o nasilju. Ali i jasna – upravo zato što se ne pominje – referenca na mnoge mlade ubijene muškarce u švedskim predgrađima, koji umiru u onom što se zove okršaji kriminalnih bandi ili zato što nekom smetaju.

Opasan utisak nestvarnog – da se žali neko ko se ne može žaliti – provlači se kao hladno sečivo kroz ceo roman. Ida Linde piše da je rutina svakodnevnog života pletivo na koje se kače takvi utisci i osećaji nestvarnog – i ovaj roman podseća na pletivo, na veš koji okačen na žicu, da se suši, izložen pogledima drugih, na granici između privatnog i javnog.
 
Autor: Ulrika Miles
Izvor: SVT
Prevod: Slavica Milosavljević


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
prikaz knjige budućnost geografije zaboravite geopolitiku, pređimo na astropolitiku  laguna knjige Prikaz knjige „Budućnost geografije“: Zaboravite geopolitiku, pređimo na astropolitiku!
19.09.2024.
Zahvaćeni surovim vrtlogom silnih svetskih političkih, društvenih i ekonomskih previranja koja su posebno dobila na jačini proteklih desetak godina, svi se mi verovatno svakodnevno zapitamo kako li će...
više
prikaz mladih kritičara čuvari krune cara dušana  laguna knjige Prikaz mladih kritičara: „Čuvari krune cara Dušana“
19.09.2024.
Na samom početku knjige car Dušan na samrti daje svešteniku Teodosiju svoju krunu i blago da ih sakrije. Ali to nije bilo kakva kruna. Pisac nas iznenađuje time što nas vodi još unapred, pa smo sa des...
više
marina vujčić želja za pisanjem rasla je s bijesom zbog novih femicida laguna knjige Marina Vujčić: Želja za pisanjem rasla je s bijesom zbog novih femicida
19.09.2024.
Marina Vujčić, nagrađivana spisateljica, dramatičarka i urednica, autorica prije nekoliko mjeseci izdanog romana „Sigurna kuća“, bila je među hrvatskim sudionicima 12. Festivala svjetske književnosti ...
više
intervju bojan leković nemojte raditi ono što vas čini nesrećnim laguna knjige Intervju Bojan Leković: Nemojte raditi ono što vas čini nesrećnim
19.09.2024.
Gotovo nestvarno zvuči podatak da je pisac i osnivač CEO najznačajnije srpske oglasne kompanije KupujemProdajem, koja je od 2008. godine do danas izrasla u najsnažniju internet platformu u Srbiji...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.