Devedesete i raspad bivše nam zemlje i danas, četvrt i više veka kasnije, inspiracija su brojnim autorima – dovoljno je samo da se pogleda izbor za Ninovu nagradu, gde su redovno uvršćena dela te i takve poetike.
Izvedba zavisi od talenta, veštine, hrabrosti autora, a dobitnik Ninove nagrade
Vladan Matijević ima talenta, veštine i petlje u izobilju, stoga ne čudi što se vratio svom prvom proznom radu, preradio ga, razradio i proširio i čitaocima ponudio novo čitanje pank romana „
Van kontrole“ za beogradsku Lagunu.
Iako je radnja romana smeštena u devedesete godine, „Van kontrole“ je zapravo priča o današnjici, o, kako je sam autor rekao, „dezorijentisanim mladim ljudima, prepuštenim stihiji, u svetu bez proklamovanih vrednosti, u kojem ništa nije vredno divljenja, ali ništa ni dovoljno užasno“, koji imaju slične egzistencijalne probleme kao i mladi danas.
Svet u Matijevićevom romanu je „van kontrole“ , izobličen, smešan i strašan, kao kada se mravinjak posmatra kroz lupu.
Stariji, iskusniji, zreliji Matijević je preradio i dopisao svoj kratki roman, koji je objavljen i u Francuskoj u želji da, kako je sam rekao, isprati brojne slabosti (koje je samo on video) i neiskustvo s početka književne karijere.
Iako je drskost mladosti ublažena, „Van kontrole“ je i dalje istinski pank roman, kako je ocenio novinar Peca Popović, čije se nasleđe vidi i čuje ne samo u muzici već i u drugim formama umetnosti.
Ono što „Van kontrole” čini tako pank je neobičan junak koji prihvata „realnost“ i priča svoju priču – uz autorovo poigravanje sa narativom, stilom, oznakama, komentarima – i tako genijalno ističe sve protivrečnosti i apsurd društva u kome živi.
Provokativan, drugačiji, politički nekorektan, „Van kontrole“ je Matijevićev odgovor na „Paklenu pomorandžu“ i iskrivljeno i uveličavajuće ogledalo prineto našim licima. Prilično drugačiji od njegovih ostalih romana, „Van konrole” je knjiga kojoj ćete se vraćati.
Autor: Ksenija Prodanović
Izvor: Nedeljnik