Laguna - Bukmarker - Promocija knjige „Srpski viteški kod“ 20. maja - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Promocija knjige „Srpski viteški kod“ 20. maja

Promocija knjige „Srpski viteški kod“ Marka Aleksića biće održana 20. maja u Beogradskoj tvrđavi, u okviru Noći muzeja. O srednjovekovnoj Srbiji kao zemlji viteštva govoriće: Aleksandar Uzelac, istoričar, Aleksandar Petrović – Aca Seltik , muzičar, i Đorđe Mandrapa, arhitekta i član viteške družine.

Viteštvo je jedna od osobenosti evropske kulture. Kakvo je ono bilo u Srbiji istraživao je arheolog Marko Aleksić i sve to zabeležio u knjizi „Srpski viteški kod“.

Kao naslednik heroja starog doba, vitez je junak srednjovekovne epohe, ali i cele naše civilizacije. Lik plemenitog viteza stolećima je bio ideal kome su težili vladari, ratnici i obični ljudi širom Evrope. Njegova snaga sadržana je u viteškom kodeksu koji simbolizuje idealni uzor ljudskih vrlina, svojevrsni zlatni presek čovekovog bića. Pojam „vitez“ je prvi put pomenut 1080. godine pod latinskim nazivom miles.

Knjiga „Srpski viteški kod“ prvi je naučni pokušaj kod nas da se osvetli viteška kultura u srednjovekovnoj Srbiji.

Knjiga donosi nova saznanja o ratničkoj tradiciji, osvetljava viteške turnire i atmosferu dvoboja, tumači simboliku grbova, ali ukazuje i na popularnost čitanja viteških romana. Iz dubina prošlosti u ovoj knjizi „izroniće“ zaboravljene romantične i dvorske ljubavne priče, priče o ženama vitezovima, a saznaćemo nešto i o tome kakvi su bili odnosi između muškarca i žene u onom vremenu.

„Istraživanje koje je predstavljeno u ovoj knjizi pokazuje da je viteštvo u srednjovekovnoj Srbiji bilo veoma srodno, zapravo je predstavljalo jednu celinu sa evropskim viteštvom kako ga zamišljamo. To je i za mene bilo jedno otkriće“, objašnjava autor.

„Srpski viteški kod“ je dinamično i faktografski bogato štivo, namenjeno široj čitalačkoj publici, koje ukazuje na mogućnost drugačijeg čitanja odnosno sagledavanja epohalnih nacionalnih događaja.

Marko Aleksić je objavio brojne naučne radove o temama iz srednjovekovne arheologije i istorije. Održao je predavanja u institucijama kulture širom Srbije. Poslednjih nekoliko godina je predavač u Istraživačkoj stanici Petnica. Kao stručni konsultant ili predavač sarađuje sa muzejima, fakultetima, vojnim, bezbednosnim i kulturnim organizacijama i viteškim družinama.

Knjigu „Srpski viteški kod“ možete pronaći u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
jelena bačić alimpić o romanu krojač priča o izuzetnom herojstvu, časti, požrtvovanosti, ljudskoj dobroti i iznad svega ljubavi laguna knjige Jelena Bačić Alimpić o romanu „Krojač“: Priča o izuzetnom herojstvu, časti, požrtvovanosti, ljudskoj dobroti i iznad svega – ljubavi
09.05.2025.
Nedavno je Jelena Bačić Alimpić objavila svoj novi roman pod nazivom „Krojač“. To je roman o onima koji su krojili život uprkos smrti, o tajnama koje su ostale sačuvane u šavovima odela i o sudbini, k...
više
đorđe bajić šta donosi prvi trilerfest video  laguna knjige Đorđe Bajić: Šta donosi prvi Trilerfest? [video]
09.05.2025.
Uoči Trilerfesta, prvog regionalnog festivala trilera i kriminalističkog žanra, koji se od 16. do 18. maja održava u Domu omladine Beograda, u emisiji „Hajde da razgovaramo“ gostovao je pisac i scenar...
više
prikaz romana gubitak slike ili planinom sijera de gredos povratak smisla laguna knjige Prikaz romana „Gubitak slike ili Planinom Sijera de Gredos“: Povratak smisla
09.05.2025.
Roman „Gubitak slike“ jedan je od najambicioznijih i najopsežnijih narativnih poduhvata austrijskog nobelovca Petera Handkea (1942), koji sabira mnoge tematske i stilske osobenosti njegovog celokupnog...
više
prikaz zbirke o čemu ne govorimo osećaj za kraj laguna knjige Prikaz zbirke „O čemu ne govorimo“: Osećaj za kraj
09.05.2025.
Njene teme su telo, bolovi koje trpi i bolesti s kojima se bori. Junakinje – i slavne i anonimne – suočene su sa istom mukom. Fizička nemoć i telesna patnja uslovljavaju izolaciju i povlačenje u sebe,...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.