U nedelju, 27. februara u 12 časova, na 17. Salonu knjige u Novom Sadu, u okviru programa pod nazivom „Izdavač u akciji“, novosadskoj publici predstavila se izdavačka kuća „Laguna“.
Tom prilikom, voditelj programa Franja Petrinović razgovarao je sa urednikom u „Laguni“ Dejanom Mihailovićem. Naglašavajući da „Laguna“ objavljuje preko 200 novih naslova godišnje i da je i zbog obima i raznolikosti svoje produkcije izbila među najveće izdavače u Srbiji i regionu, Franja Petrinović zapitao je kako to „Laguna“ postiže, koja je formula uspeha u današnje vreme i šta su glavni pravci njenog interesovanja i izdavačke orijentacije.
Dejan Mihailović odgovorio je da je jedna od formula svakako veći tiraž i pristupačnija cena nego kod ostalih domaćih izdavača, ali da je ključ uspeha pre svega u žanrovskoj i tematskoj raznovrsnosti „Laguninih“ izdanja, te visokom kvalitetu kako prevoda, tako i izdavačkih standarda koji se već godinama strogo poštuju. Osim već ustaljene prakse da se prati najnovija produkcija anglosaksonske, latinoameričke, španske, britanske, francuske i nemačke književnosti i da se, pošto poznati strani pisci objave knjigu u svojoj zemlji, našoj publici pruža mogućnost da ubrzo i na srpskom imaju zadovoljstvo da te naslove čitaju u izdanju „Lagune“, takođe se prate i novi žanrovski trendovi u svetu: epska fantastika, istorijski trileri, avanturistički i ezoterički romani… Pored ovoga, „Laguna“ sve više objavljuje nove rukopise prestižnih domaćih pisaca i za njih je u poslednjih nekoliko godina dobila neke od najznačajnijih književnih nagrada. Sve to utiče i na ukus publike i učvršćuje „Lagunu“ kao domaćeg izdavača na koga mora da se računa.
Na pitanje voditelja o novim i krupnijim edicijama, „Lagunin“ urednik naveo je orijentaciju ove izdavačke kuće da objavljuje kolekcije knjiga najznačajnijih domaćih i stranih autora. Tako je pored sabranih romana Slobodana Selenića i izabranih dela Svetislava Basare, na pomolu zamašan projekat objavljivanja sabranih književnih dela Borislava Pekića, najboljih i pri tom tematski raspoređenih zbirki priča Ive Andrića u 6 knjiga, te izabranih romana nobelovaca Herte Miler, Marija Vargasa Ljose i Žozea Saramaga.
Uz ove kolekcije, naravno, „Laguna“ već niz godina objavljuje i najznačajniju referentnu literaturu, priručnike i leksikone, a poslednji kapitalan poduhvat u tom smislu je Larusov „Mali rečnik simbola“, a u pripremi je i svojevrstan ilustrovani leksikon Nenada Gajića „Slovenska mitologija“.