Roman Ernesta Klajna „Prvi igrač na potezu“ beskrajno je zabavna avantura prepuna referenci na osamdesete godine, od muzike i filmova, do video-igara, serija i trivija iz pop kulture tog doba.
Nisam ljubitelj video-igara i moj kontakt sa njima završio se sa Nintendovim dežmekastim čikicom koji je držeći akvarijum uspaničeno jurio za ribicama čiji se broj povećavao sa svakim nivoom. Ali ako postoji video-igra poput ove u romanu, onda ću morati da sednem sa sinom i ponovo se upoznam sa ovom vrstom zabave.
Elem, Klajn vešto, duhovito, mudro uklapa sve svoje omiljene igračke, gik kulturu osamdesetih, Djuran Djuran i „Ženu soko“ (!!!) u uzbudljivu priču koja će se dopasti i onima koji vole knjige bez ilustracija.
Priča počinje 2045, kada ekscentrični tvorac Oaze – virtuelnog univerzuma u kome većina populacije siromašne, spržene Zemlje obitava ili radi – Džejms Halidej umre. U amanet ostavlja igru – ko god reši niz komplikovanih zagonetki, tragova i slagalica povezanih sa osamdesetim naslediće njegovo ogromno bogatstvo.
Na scenu stupa Vejd Vots, smotani tinejdžer koji živi u sirotinjskoj zgradi napravljenoj od naslaganih kamp prikolica i beži u napušteni kombi kako bi ušao u svoj virtuelni alter ego – Parsifala. Vejd je kao i mnogi opsednut potragom za rešenjem Halidejeve zagonetke i kada otkrije rešenje prve zagonetke (koje ga vodi do druge), odjednom se nađe u situaciji da ga svi progone, spremni i da ga ubiju, kako bi došli do nagrade. Da bi preživeo, mora da se udruži i sa drugim avatarima, uključujući zgodnu blogerku i ratnicu Art3midu koja bi, realno, mogla da bude i debeli sredovečni tip po imenu Čak budući da se avatari ne poznaju u stvarnom životu, već svi samuju zavučeni u svoje jazine i navučeni na Oazu.
Uz to što je „Prvi igrač na potezu“ sentimentalna posveta gikovima i nerdovima i nubovima i eri sintisajzera, velikih frizura i još većih naramenica, ali i Klajnovim omiljenim piscima, muzici, video-igrama i filmovima, on je i duhovita priča o odrastanju, prijateljstvu i ljubavi.
Čak i ako ne možete da smislite osamdesete, ili ste bili premladi da ih se sećate, i niste impresionirani pop kulturom tog doba, dajte ovom romanu šansu. Uživaćete, garantujem!
Autor: Ksenija Prodanović
Izvor: Nedeljnik