Zašto su Evroazijci osvojili, raselili ili desetkovali Indijance, Australijance i Afrikance, umesto da je obrnuto? U knjizi „
Puške, mikrobi i čelik: Sudbine ljudskih društava“, klasiku našeg vremena, evolucioni biolog Džared Dajmond razbija rasističke teorije otkrivajući koji su faktori zapravo odgovorni za sve ono što se događalo.
Priča počinje pre 13.000 godina kada su lovci-sakupljači iz kamenog doba činili celokupnu ljudsku populaciju. Otprilike u to vreme razvojni putevi ljudskih društava na odvojenim kontinentima počeli su da se razlikuju. Rano pripitomljavanje biljaka i životinja u Plodnom polumesecu, Kini i drugim oblastima omogućilo je tamošnjem stanovništvu novi način života. Ali to lokalizovano poreklo poljoprivrede i stočarstva samo je deo objašnjenja za različite sudbine ljudskih zajednica. Ona društva koja su se udaljila od faze lovaca-sakupljača razvila su svoje pismo, tehnologiju, sistem vladavine, organizovane religije i moćno oružje, a stekla su i prirodnu otpornost na smrtonosne vrste mikroorganizma. Upravo su se ta društva uputila u pustolovine na moru i kopnu i napala ona manje razvijena, nasilno ih pokoravajući.
Knjiga „Puške, mikrobi i čelik“ osvetljava nam način na koji je nastao savremeni svet i ukazuje na poreklo njegovih nejednakosti.
Džared Dajmond je svetski poznati naučnik i dobitnik Pulicerove nagrade. Započeo je naučnu karijeru u fiziologiji, specijalizovao se za evolucionu biologiju i biogeografiju, a u naučnim krugovima se brzo pročuo zahvaljujući istraživanjima razvoja ljudskih društava na Novoj Gvineji. Izabran je u Američku akademiju umetnosti i nauke. Objavio je nekoliko knjiga koje su doživele svetsku popularnost.
Knjigu „Puške, mikrobi i čelik“, koja predstavlja graničnik promišljanja istorije i razvoja civilizacije, možete pronaći od subote 9. jula u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs i na sajtu laguna.rs.