Nakon otvaranja poklona postajete ljubitelj naučne fantastike bogatiji za kolekciju romana Džejn Ostin. Ljubitelj laganih misterija koji je dobio ceo komplet romana „
Pedeset nijansi“. Ili sada imate set starinskih držača za knjige sa Elvisovim likom koje iznosite na videlo samo onda kada ta već pomenuta tetka dođe u posetu.
Naravno, vi ste, pre svega, ljubazna osoba. Osmehujete se i blistate od zahvalnosti dok odmotavate ove poklone. Ali oni nisu ono što ste želeli. Dakle, pitanje koje se postavlja jeste: kako da dobijete knjiške poklone koje uistinu želite?
Liste želja
Ovo je prilično direktna stvar. Trebalo mi je nekoliko godina za to, ali sam uspeo da obučim mamu i baku da odu pravo na moje liste želja na Amazonu. Imam ih nekoliko – za društvene igre, kuhinjske predmete, ploče i, naravno, knjige. Tako možete biti i veoma detaljni – da odaberete određenu knjigu i baš ono izdanje koje vi želite. Postoji i mnogo drugih mesta na internetu gde možete napraviti svoje liste želja, ali mi ne pada na pamet da obučavam rodbinu da pretražuju neke alternativnije sajtove sa knjigama. Jer ću zasigurno na ovaj način dobiti upravo ono što želim.
Dajte neki nagoveštaj
Ovo je malo problematičnije. Jedan moj rođak imao je običaj da se uhvati za jednu određenu tematiku i da je gura do besvesti. Volim „Ratove zvezda“? Odjednom sam bio preplavljen majicama, igračkama, zidnim ukrasima i svim drugim predmetima sa motivima iz „Ratova zvezda“ koje nisam ni želeo. Onda se to dogodilo i sa Betmenom. I onda ponovo sa „Ratovima zvezda“. Mislim da ste shvatili šta hoću da kažem. Zato sam napravio plan: da ono što zaista želim ubacim u neobavezni razgovor.
Baka: „Da li si skoro pogledao neki dobar film?“
Ja: „Napravili smo filmski maraton ’Ratova zvezda’ kod kuće prošle nedelje.“
Baka: „Da li su dobri i oni novi nastavci?“
Ja: „Neki. Ali zaista mislim da preteruju sa svim tim kolekcionarskim stvarima. Volim ’Ratove zvezda’, ali nikome ne treba sve to smeće.“
Baka: *klima glavom sa duboko zamišljenim pogledom*
Ja: „A i ti romani koje su napisali na osnovu filmova? Ne, hvala. Volim filmove zasnovane na knjigama, ali ne i obrnuto.“
U redu, ovo nije bio baš suptilan primer, niti je stvarni razgovor koji sam vodio sa svojom bakom, ali shvatate šta hoću da kažem.
Podvala
Imate ujaka koji vas nikada ne pita šta želite. Barem ne direktno. Međutim, svake godine saznate da je pitao vašu majku, vašu bolju polovinu ili komšijskog psa šta je to što priželjkujete (kao da to oni znaju). Taj ujak želi da ispadne lukav i da ne ukapirate odmah šta ćete dobiti. Sama ideja da vaš ujak ovo radi za svakog člana porodice je iscrpljujuća. A vi želite bolje knjiške poklone.
Kako doskočiti podmuklom rođaku? Sopstvenom lukavošću, naravno. „Posadite seme“ i dajte nagoveštaje ljudima koje će vaš ujak pitati. Napravite nekoliko „stidljivih“ Fejsbuk objava o stvarima koje volite i ne volite. Spomenite u razgovoru knjigu koju zaista želite, tako da vaš ujak čuje, ali nemojte se obratiti direktno njemu. Uložite nešto sredstava u opremu za penjanje, kuku za planinarenje i nindža pomagala kako biste mogli da provalite u ujakov dom usred noći i zamenite njegov generator šuma subliminalnim porukama o vašoj knjiškoj listi želja. Vi to možete – ja verujem u vas.
Budite direktni
Kada sve drugo ne uspe, onda jasno i glasno saopštite šta želite. Najbolji put do željenih knjiških poklona jeste da budete direktni. Kada vas majka pita šta želite za Božić, nemojte samo slegnuti ramenima i reći: „Ne znam“. Recite joj šta tačno želite. Budite ljubazni i razumni (moja mama mi sigurno neće kupiti prvo izdanje romana „
Farenhajt 451“), i samo joj kažite: „Želim to i to“. I kraj priče.
Dajte svojim voljenima nagoveštaje ili pružite direktne odgovore. Ili ih zavarajte. Bitno je da uspete u svojoj nameri. Zatim ih pitajte šta oni žele, jer praznici služe za to da se ljudi okupe i da se svima ozari lice kada odmotaju poklone.
Autor: Kris M. Arnoun
Izvor: Book Riot
Prevod: Kristijan Vekonj