Knjige
Agate Kristi sam čitala u različitim životnim trenucima i dobima. Prvi put sam saznala za njih jako davno, jer je moj brat voleo da ih čita. A kasnije sam gledala i dve pozorišne predstave („Mišolovku“ i „
I ne osta nijedan“). I naravno filmsku ekranizaciju „
Ubistva u Orijent ekspresu“. Poslednja njena knjiga koja mi je pala šaka jeste „
Smrt na Nilu“, za koju sam dobila preporuku.
U kratkim crtama
Ovaj roman je detektivska priča. Radnja se fokusira na razrešavanje misterije koja se tiče smrti koja se dogodila u Egiptu, tokom krstarenja Nilom. Zaplet se vrti oko bogate i poznate žene, koja je deo ljubavnog trougla. Ostatak putnika, pa... moglo bi se reći da na prvi pogled izgledaju normalno, dok su zapravo veoma čudni i nepouzdani. Srećom, među putnicima je i Herkul Poaro, koji je na odmoru, a ipak pravi čovek na pravom mestu.
Zanimljivo je što je Agata Kristi napisala ovaj roman inspirisana putovanjima po Egiptu – prvi put je provela tri meseca u Kairu kada joj je bilo 20 godina, da bi kasnije provela dvadesetak godina na Bliskom istoku uz svog supruga koji je bio arheolog.
Sveopšti utisak
Veoma sam uživala u čitanju ovog romana – ne ispušta se iz ruku, i drago mi je da sam ga čitala tokom letovanja jer sam imala vremena da se vrlo lako udubim u priču i neometano ga pročitam do kraja. Svakako me je podstakao da pročitam i ostale Agatine romane koje do sada nisam.
S obzirom na naslov, očekivala sam da će se ubistvo odigrati još na početku knjige, a da će ostatak priče biti posvećen razrešenju ko je počinitelj. Ali to nije slučaj, pa mi je bilo veoma zanimljivo kako je Kristijeva izgradila strukturu narativa. Čitalac će biti u prilici da natenane upozna likove i izgradi o njima lični stav (uz pomoć naratora, razume se). A kada se ubistvo konačno odigra, biće vam zanimljivo da pogađate i da se „uključite“ u razrešavanje misterije. Genijalan potez!
Herkul Poaro
Čitajući „Smrt na Nilu“, prvi put sam se susrela sa likom Herkula Poaroa. Sve u svemu, veoma mi se dopao: on je duhovit čikica, pomalo
drama queen, ali vrlo vičan rešavanju zagonetnih okolnosti u napetoj atmosferi.
Sećanja iz Egipta
Kada sam počela da čitam ovu knjigu, prisećala sam se krstarenja Nilom (što je bilo pre više od 15 godina). S vremena na vreme sam imala
déjà vu, kao na primer kada posećuju hram Abu Simbel. Zanimljivo je čitati knjigu čija se radnja odigrava na mestu koje ste posetili, pa je mnogo lakše zamisliti scene u kojima će se junaci naći.
A tu je i film
Uzbudljivog li dešavanja – u bioskope nam je stigla i moderna adaptacija ovog romana! Verujem da će vam biti zanimljivo da ga pogledate čak i kada pročitate knjigu, pa i ako ste već to uradili. Priča je toliko bogata a junaci brojni i šarenoliki, da će sigurno biti pun pogodak na filmskom platnu.
Zaključak
Pročitajte „Smrt na Nilu“ ako ste ljubitelj detektivskih romana ili ako ste u potrazi za štivom za naredni odmor. Iako nije „težak“, ovaj krimić će vas držati prikovanim za svaku stranicu.
Izvor:
readershightea.wordpress.com
Prevod: Aleksandra Branković