Roman „Srpski psiho“ Aleksandra Ilića i Željka Obrenovića upravo je objavila poljska izdavačka kuća „Maximum“. Knjigu je na poljski jezik prevela Agnieszka ¯uchowska-Arendt.
Glavni junak „Srpskog psiha“ je natprosečno inteligentan dvadesetpetogodišnjak čiji život je pod savršenom kontrolom dok ga okolnosti, bez ikakve najave, ne ispune pravim unutrašnjim paklom. Do tada zainteresovan jedino za seks, muziku i izlaske po diskotekama i klubovima savremenog Beograda, mladić postaje objekat misterioznog progonitelja i svedok opskurnih magijskih rituala. Istovremeno, na kućna vrata počinju da mu stižu kasete neobične sadržine. U nastojanju da sebi razjasni nove, nepoznate okolnosti, on daje žestok odgovor na svako iskušenje i postepeno se pretvara u serijskog ubicu. Da li će i koliko tom stranom svoje ličnosti ugroziti i svoje najbliže, devojku Rebeku i prijatelje, s kojima je do tada, bar naizgled, gradio harmoničan odnos? Sigurno je jedino da će se na konačnoj listi njegovih žrtava pojaviti i imena koja čitalac nije mogao da očekuje.
Pisan „u četiri ruke“, ali vrlo ujednačenim stilom, lišen svih kompromisa, a prožet najsavremenijim pop, filmskim i književnim referencama, „Srpski psiho“ je redak šamar učmaloj i staromodnoj srpskoj savremenoj književnosti i jedan od retkih šamara srpske književnosti učmalom i staromodnom srpskom društvu.
„Srpski psiho“ je intelektualni horor-triler smešten u današnjem, imaginarnom Beogradu, koji ostavlja onaj krvav ukus u ustima – da ludaci mogu da žive isključivo u tom gradu. Matematika, šah, hemija i nekoliko žena sa kojima se čitalac upoznaje ne mogu pomoći glavnom akteru u rešavanju zagonetki oko kojih se stalno vrti. Katarza mu dolazi zajedno sa batinama, koje je, izgleda, i zaslužio. Potrebno nam je još ovakvih romana. - Darko Staničić, Maxim
Najbrutalniji srpski roman trećeg milenijuma! Obrenović i Ilić hirurški precizno zasecaju bolesno tkivo domaće književnosti. Ako nas ne ubiju – ozdraviće nas. - Ivan Bevc, Yellow Cab
Nova, osvežavajuća krv u domaćoj književnosti. I to mnogo krvi! - Momir Borocki, FHM