Laguna - Bukmarker - Šta je džez poezija? - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Šta je džez poezija?

Ova umetnička forma doživela je procvat pedesetih godina prošlog veka, kada su pesnici i muzičari bili jedni drugima nadahnuće za dostizanje novih visina. Zašto se čini da su poezija i džez toliko povezani – toliko da neki opisuju „džez poeziju“ kao posebnu umetničku formu?

Foto: Pixabay

Možda će nam pomoći da krenemo od definicije. Džez poezija može biti poezija koja je isključivo o džezu ili može preuzeti strukturu iz ritmova ove muzike. Pošto je definicija ove forme toliko rastegljiva, objašnjava muzičar i muzikolog Hao Huang, različiti pesnici poput „Džeka Keruaka i Maje Anđelou oprobali su se u pisanju džez poezije i često eksperimentisali sa džez muzičkom pratnjom tokom predstavljanja svoje poezije, sa različitim stepenom sinergije i uspešnosti.“

Koren džez muzike je u afro-američkim zajednicama. Po Huangovim rečima: „Džez poezija aludira na iskustvo života crnaca u Americi, isto kao i džez“.

Odnos između poezije i džeza doveo je nekih fascinantnih saradnji. Kako to opisuje pesnik i teoretičar književnosti Bari Volenstin, džez poezija se dešava „kada se ove dve umetnosti fizički kombinuju, kada pesnici, koristeći muziku na sceni ili na snimku, spoje jezik i muziku u visoko-personalizovanu sinergiju“.

Zahvaljujući ovakvom mešanju formi dobili smo dela poput „Scenes in the City“ (1959) Čarlsa Mingusa, pesmu od skoro dvanaest minuta u kojoj Mingusov bend prati naratora Melvina Stjuarta dok ovaj recituje pesmu Lonija Eldersa i Lengstona Hjuza o životu, muzici i modernom gradskom životu. Hjuzu, naravno, džez nije bio stran. Kako ističe Huang, njegova dela su oduvek bila nadahnuta energijom džeza, a proveo je i mnogo vremena u džez klubovima. Snimio je i svoj album poezije uz džez pratnju, „Weary Blues“, 1958. godine.

Naravno, piše Huang, iako su joj koreni u životu crnaca, džez poezija se odomaćila i u drugim krugovima. Jedan od osnivača bitnika, Džek Keruak, sarađivao je sa džez muzičarima i snimio dva albuma pedesetih godina. Kenet Pačen bio je još jedan od mnogih pesnika koji su „gravitirali džez ritmovima i jeziku džeza“, kaže Volenstin. Pačen je krajem pedesetih objavio albume u kojima je kombinovao poeziju sa muzikom. Kako piše Volenstin: „Svesna saradnja između poezije i džeza doživela je procvat pedesetih godina“, ali ova kombinacija će se koristiti i dugo nakon tog perioda, u delima umetnika poput Gila Skot-Herona i pesnika zajednički nazvanim „Poslednji pesnici“ tokom sedamdesetih; Amiri Baraka, koji je snimio nekoliko albuma, među kojima je i jedan za Black Forum diskografske kuće Motown 1972; kao i pesnikinje Džejn Kortez, koja je izdala nekoliko albuma, među kojima je i jedan sa basistom Ričardom Dejvisom 1974.

Iako se džez poezija javlja u raznim oblicima, njena suština je verovatno u pristupu, u tome kako pesnik čuje muziku i pretvara je u poeziju. Ili u tome kako muzičari beleže stihove, a onda ih pretvaraju u zvuk. Lengston Hjuz je jednom rekao: „Probao sam da pišem poeziju kao pesme koje koje su pevali u crnačkoj četvrti... [pesme koje] su imale ritam ljudi koji se ne predaju“.

Autor: Ašonta Džekson
Izvor: daily.jstor.org
Prevod: Borivoje Dožudić


Podelite na društvenim mrežama:

7 želja knjigoljubaca za 2025 godinu laguna knjige 7 želja knjigoljubaca za 2025. godinu
20.01.2025.
Predstojeća 2025. godina biće uzbudljiva za nas knjigoljupce! Ekipa sa portala Bookstr ima svoja predviđanja u vezi sa onim šta će nova godina sa sobom doneti, pa smo odlučili da to podelimo sa vama. ...
više
prikaz zbirke pod srpom i čekićem zagovornik stila svojih slavnih prethodnika laguna knjige Prikaz zbirke „Pod srpom i čekićem“: Zagovornik stila svojih slavnih prethodnika
20.01.2025.
Priče prvog ruskog nobelovca objedinjene u izboru i u briljantnom prevodu Dejana Mihailovića koji je još jednom dokazao da je uspeo književni prevod kreacija za sebe, pretežno su nastale u periodu kad...
više
delfi kutak je pročitao priznanja  laguna knjige Delfi Kutak je pročitao: „Priznanja“
20.01.2025.
Ova knjiga me je duboko uznemirila i priznajem da nikada nisam pročitala ništa slično. Psihološka drama, sa elementima trilera, potpuno odsustvo empatije kod ubistava, a onda toliko hladna osveta, koj...
više
prava poslastica za sve knjigoljupce od 20 januara do 2 februara 2025 knjige upola cene  laguna knjige Prava poslastica za sve knjigoljupce! Od 20. januara do 2. februara 2025. knjige upola cene!
20.01.2025.
Iako su praznični dani iza nas, pravo vreme za darivanje knjiga nikada ne prestaje. Zato smo pripremili poseban izbor Laguninih naslova koji će, od 20. januara do 2. februara 2025, biti dostupni uz fa...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.