Među knjigama koje su ovog ljeta u Herceg Novom pobudile znatnu pažnju i kritičara i čitalaca jeste nedavno objavljeni roman Ljiljane Tomanović – Ponomarev „Učenica profesora Džojsa“. Dela ovog vrsnog prevodioca i sve poznatijeg pisca istakle su je u sam vrh književnog stvaralaštva na našim prostorima.
Ljiljana Tomanović – Ponomarev je pisac koji se odlikuje sposobnošću izbora građe uvrštene u romaneskni okvir, ali i posebno dubokim poniranjem u ljudsku psihu i traganjem za suštinskim vrijednostima u čovjekovom životu. Uhvaćeni u žrvanj političkih i ljubavnih zbivanja, njeni likovi traže izlaz iz ćorsokaka koje im je nametnulo vrijeme određenog istorijskog perioda i prostora u kojima su oni živjeli.
O romanu o osamnaestogodišnjoj ljepotici Mariji-Manji iz imućne bokeljske porodice na početku 20. vijeka govorio je nadahnuto i u svom stilu u prepunoj galeriji pokojnog vajara Luke Tomanovića u Herceg Novom, oca ljiljane, profesor Ratko Božović.
„Edukativnost romana Ljiljane Tomanović ostvarena je prvenstveno posredstvom glavnog lika, ljepotice Manje, djevojke koja svoj mladi život od Trsta do Dubrovnika i Herceg Novog tragajući za svojim talentom i harizmom. U tom vihoru koji se život zove, ona ne postaje to što je mogla da postane već je postala to što jeste. Ovo je roman o strasti, htijenjima i ambicijama. Ovo je balkanska priča o vjčenom pitanju koje se ljubav zove“, kazao je Božović.
Junakinja je okrenuta egzistencijalnim kategorijama, bolu, strahu, stidu. Bokeljska Manja ne nosi u sebi pobunu, revolt, nego milostivost i praštanje preuzeto iz mentaliteta Bokelja. Možda tu ima i malo autobiografskog, zaključio je profesor Ratko Božović.
„Roman koji promovišemo samo 15 dana poslije objavljivanja je priča o ženi ljubavi i strasti. Možda je to profesionalna deformacija ali sam ja u ovom štivu vidjela jedan kinematografski kvalitet i nadam se da će neko nakon čitanja da se odluči da se ovaj roman pretoču u neki TV serijal. To je kvalitetan materijal za tako nešto. Novi roman Ljiljane Tomanović Ponomarev postavlja nekoliko univerzalnih pitanja a jedno od tih problemića koji traže odgovor je odnos ljubavi i umjetnosti i šta je to i ko upravlja našim životnim strastima i sudbinama. Za junakinju je najvažnija umjetnost. Ovo je priča o našoj Boki i njenoj istoriji i tradiciji. Knjiga je sadržana i nosi visoke kvalitete. Ovo je značajno ostvarenje Ljilje Tomanović i po svom elegičnom prikazivanju ljudske duše, po tragičnim konotacijama čovjekovog usuda Tomanović spada u velike pisce“, rekla je reditelj i dramski pisac Slađana Vujović.
Autorka je istakla da je roman proizvod njene fascinacije Bokom i „Ulilksom“ Džejmsa Džojsa.
„To je zbog mog bokeljskog porijekla po očevoj liniji i kuće u Lenetanima stare 200 godina koja baštini i čuva tradiciju porodice Tomanovića. Posebno su mi interesantni ženski likovi. U ovoj sredini žene su vjekovima obrazovane ravnopravne nasljednice očeve imovine. Žene su svjetske putnice. Zato su moji ženski likovi pomalo i literarni potomci Nataše Rostove, Ane Karenjine, Eme Bovari, lejdi Četerli“ rekla je autorka.
„Ukratko, ovo je priča o iznevjerenim snovima, neiskvarenim ambicijama, prevari, izdaji, samokažnjavanju, o iznenadnim životnim preokretima, na koje pojedinačne volje ne mogu da utiču i koji ih je konstantno vraćaju na nove početke ili i krajeve“, rekla je Ljiljana Tomanović-Ponomarev.
Odlomske romana iz Učenica profesora Džojsa na promociji je čitala Danijela Đonović-Đokić.
Izvor: Delo