Od prvog izdanja knjige „Umetnost pobune – The Rolling Stones“, davne 1997. godine do danas, desilo se mnogo toga ali je bend iz naslova bio i ostao najbolji rok’n’rol sastav svih vremena, skoro su jednoglasni muzički kritičari. Zato je sasvim prirodno da i najbolja knjiga o njima, napisana na srpskom jeziku, a i šire, dobije novo, izmenjeno i dopunjeno izdanje. Ali doslovce tako. Ivan Ivačković nas nije prevario – pružio nam je knjigu za koju se zaista može reći da je značajno bogatija u odnosu na prvo izdanje, kako tekstom, tako i fotografijama. Dakle, čak i ako ste pre više od dve decenije imali u rukama prvenac, novo izdanje će vam biti takođe zanimljivo i informativno.
Na skoro 400 stranica autor, koji je rok novinar te mu i te kako treba verovati, pružio nam je 37 poglavlja u kojima opisuje svakog člana grupe posebno, uključujući i one koji su bili kratko, skandale koje su pravili, žene koje su zavodili, njihove najbolje koncerte, lečenja od bolesti zavisnosti, hapšenja, ali i kako je to izgledalo kada su Beatlesi slušali Stonese, kako je jedna snežna mećava uticala na njihovu karijeru, koliko su zaradili od prvog nastupa i kako je Mik Džeger proverio odanost žene Ronija Vuda. Sve to opisano je uz pregršt detalja i neverovatnih, do sada malo poznatih činjenica koje je autor pronašao, kako sam kaže, istražujući pravu planinu tekstova koji su o ovom bendu napisani od 1964. godine do danas.
Posebnu draž knjizi daju interesantni naslovi i podnaslovi poglavlja, koji upućuju na sadržaj, a dragoceni su i citati članova benda, navedeni pre svakog novog poglavlja.
„Ne mislim da autori pesama treba da brinu o tome kako da budu art. Art je, što se mene tiče, samo skraćenica od Artur“, Kit Ričards.
„Moj posao je kao posao striptizete. S tim što ja ne vežbamispred ogledala kako da budem seksi“, Mik Džeger.
Što se tiče privatnog života članova benda, on odavno više nije privatan, napominje
Ivačković ali ipak uspeva da nas iznenadi nekim novinama. Da li ste znali, na primer, da je Džeger još kao dete želeo da bude bogat i da mnogo voli novac, zbog čega je i studirao ekonomoju, a da je Kit Ričards pevao u školskom horu ali mu je nakon mutiranja pukao glas. Bil Vajman, čiji je hobi arheologija je zapravo najveći zavodnik u bendu. „Za tri decenije, koliko je proveo sa Stonsima, na bini je napravio onoliko pokreta koliko Džeger napravi za tri minuta, ali mu to nije smetalo da do 1965. ima, po sopstvenim rečima, 278 devojaka. Brajan 130, Mik oko 30, Kit 6, a Čarli nijednu“. Od svih članova benda najduže je u braku bio Čarli Vats. Jedan od najcenjenijih bubnjara na svetu je oženjen jednom ženom, Širli, od 1964. i to je ujedno i najduži brak u rokenrolu. „Bračni par Vats danas živi u Devonu, u kući iz 16. veka, kroz koju slobodno šetaju njihovi ljubimci: neko je tu jednom izbrojao 15 konja, 29 pasa i 2 mačke“.
Ali, najvažnije u vezi sa ovom knjigom nisu trivije, već činjenice u vezi sa muzikom grupe Rolling Stones, popis njihovih albuma, objašnjenja kako su nastajale najpopularnije pesme, kako su birane one koje će biti na albumima, razvojni put benda koji je kreirao svetsku muzičku scenu.
„The Rolling Stones su zaista najveći rock and roll bend na svetu i uvek će to biti. Najveći i poslednji. Sve što je došlo posle njih – metal, rap, punk, new wave, pop-rock, šta god – sve to ima korene u Rolling Stonesima. Oni su prvi, poslednji i najbolji“, rekao je Bob Dilan, a knjiga Ivana Veličkovića potvrđuje njegove reči, argumentovano i veoma zanimljivo, zbog čega je poslastica čak i za one kojima ovaj bend nije najdraži.
Ovo je „knjiga za mlade, koji ne pamte svet bez Mika Džegera, i starije koji u njemu nalaze potrvdu sopstvene snage i svežine“.
Autor: Dragana Todorović