Uobičajena je zabluda da su mladi toliko opsednuti tehnologijom da se ježe od samog pogleda na papir, da ne znaju kako se koriste olovke, i da su jedini apstraktni koncepti sa kojima su u stanju da se identifikuju lajkovanje i internet.
Taj zabluda je toliko preovladala da je počela da utiče na nabavku knjiga u mnogim školskim bibliotekama širom Amerike i Australije, a neke od tih škola su potpunosti prestale da nabavljaju štampana izdanja zarad e-čitača. ZNAM! Odavde čujem vaše užasnute uzdahe.
Na sreću, u pitanju je samo zabluda. Mit. Studije pokazuju da mladi zapravo više vole da čitaju štampana izdanja, i što im je više ekrana na raspolaganju manje žele da čitaju. Istraživanje koje je sprovela Margaret K. Merga, u kome je učestvovalo 997 dece, pokazuje:
Postoji mnogo razloga za ovakve rezultate. Čitanje preko aplikacije na uređaju pruža beskrajne mogućnosti za skretanje pažnje. Toliko je lako da se sa jedne aplikacije prebacite na drugu, da pronađete odgovor na svako beznačajno pitanje koje vam padne na pamet, da igrate igrice, da izguglate ime osobe koja je glumila ćerku osobe koja je glumila jednog od likova knjige koju bi trebalo da čitate, u filmskoj adaptaciji neke druge knjige, ne, iz drugog filma od pre nekoliko godina, da, to je ona, uuu da vidimo gde je još glumila, ne sećam se da je bila u tom filmu, koga je glumila, aaa, kosa joj je bila uvrnuta u tom filmu, kako se zove ta frizura da bih mogla da je izbegavam... Razumete me? Takođe postoji problem kako naći materijal za čitanje onlajn. Ne možete samo da tutnete četvrtaku ajped u ruke i kažete mu da čita knjigu. Koji četvrtak zna šta je Gutenberg projekat, na primer? Dodatna istraživanja pokazuju da iako neki tinejdžeri uživaju u čitanju pomoću uređaja koji to omogućavaju, većina mnogo više voli štampana izdanja.
Jedan od najefikasnijih načina da se deca podstaknu da čitaju iz zadovoljstva jeste stvaranje okruženja koje veliča i nagrađuje čitanje. Ohrabrivanje da se čita u sebi i u školi i kod kuće, a neophodni su i poletni učitelji koji će gajiti kod dece ljubav prema čitanju. Treba dozvoliti mladim čitaocima da sami biraju šta će da čitaju, to je ključno jer će tada uvideti da čitanje nije obaveza, već nešto u čemu se uživa i što opušta.
Činjenica da mladi ne odbacuju voljena štampana izdanja je veliko olakšanje za knjigoljupce. Na kraju krajeva, šta tu ima da se ne voli? Volimo čak i njihov miris! Nadajmo se da će ova istraživanja razvejati ideju da su mladi tehnikom zaposednuti monstrumi koji su zaboravili šta su knjige, i da biblioteke mogu da prestanu da izbacuju voljena štampana izdanja, o moj bože...
Uprkos tehnološkom napretku, deca više vole staromodne knjige!
Autor: Laura Blejz Mekdovel
Izvor: bookstr.com
Prevod: Aleksandar Mandić