Laguna - Bukmarker - Vanvremenska ratna priča o gubitku, ljubavi i beskrajnoj moći knjiga - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Vanvremenska ratna priča o gubitku, ljubavi i beskrajnoj moći knjiga

Oduvek su me privlačile knjige čija se radnja odvija u knjižarama, kao i one koje su smeštene u period Drugog svetskog rata. I kako onda da odolim a da ne pročitam roman „Poslednja knjižara u Londonu“, čija je priča kombinacija upravo ova dva elementa? Bacite pogled zašto me je roman Madlin Martin potpuno očarao.

Inspirisan istinitim sudbinama nekoliko londonskih knjižara koje su opstale nakon blickriga tokom Drugog svetskog rata, roman „Poslednja knjižara u Londonu“ je vanvremenska ratna priča o gubitku, ljubavi i beskrajnoj moći knjiga.

Roman Madlin Martin me je vešto uvukao u period Drugog svetskog rata i knjižaru koja se nalazi u Londonu. Zbog ove zanosne i dobro napisane priče lako sam zavolela njene junake.

Godina je 1939, i uz pretnju predstojećeg rata sa Hitlerom, Grejs Benet i njena najbolja prijateljica Viv zaputile su se u London, gde će živeti u stanu najbolje drugarice Grejsine pokojne majke. Iako bez pisma preporuke od ujaka, gospođa Vederford će joj obezbediti poziciju u Knjižari Primrouz hil, čiji je vlasnik mrzovoljni gospodin Evans.

Grejs je oduvek sanjala da radi u robnoj kući poput Viv i ne zna ništa o knjigama, ali će joj jedan naočit mladić pokloniti knjigu pre nego što ode u rat, što će kod glavne junakinje podstaknuti strast prema pisanoj reči.

Od knjiških dragulja, preko bogatih detalja o životu u Londonu tokom bombardovanja, do dešavanja u Grejsinom životu, ova priča polako prerasta u ljubavnu, iako su u glavnom fokusu Grejs, knjižara i njen uticaj na zajednicu tokom teških i mračnih vremena.

Grejs je divna junakinja koja deluje stvarno. Ona ostavlja trag u životu svakog s kim stupi u kontakt. Zaista me je očarala i osećala sam se da sam baš tamo. Mogla sam da namirišem ustajali miris knjiga i zamislim sebe u skloništima, što me je nakon pandemije dodatno podstaklo da razmišljam o tome kakvi su uslovi kroz koje ljudi prolaze kada ih zadesi rat. Martinova je pisala i o gubicima i u više navrata sam pustila suzu.

Ljubitelji istorijske fikcije koja obiluje istorijskim detaljima i radnje smeštene u London tokom Drugog svetskog rata poželeće da se ova knjiga nađe na njihovim policama. Oni koji vole priče o knjižarama ali nisu preterani ljubitelji istorijskog žanra moraju da joj daju šansu. Jer knjižara je u centru priče u kojoj se pominju fenomenalni naslovi!

Izvor: caffeinatedbookreviewer.com
Prevod: Aleksandra Branković


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.