Laguna - Bukmarker - Zašto cela Srbija čita knjigu „Čovek po imenu Uve“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Zašto cela Srbija čita knjigu „Čovek po imenu Uve“

Roman Fredrika Bakmana „Čovek po imenu Uve trenutno je na samom vrhu liste najtraženijih naslova „Lagune“. Priznaćete, nije loše za priču jednog nadrkanog matorca koji se za čitalačku publiku u Srbiji takmiči sa raznoraznim napumpanim bestselerima, ispovestima estradnih spisateljica, klasicima, kuvarima, epskim spektaklima... Kod „Čoveka po imenu Uve“ nema ničeg spektakularnog.

Uve je onaj narogušeni matorac iz komšiluka kojeg zaobilazite da ne bi krenuo da vam drvi o tome šta je ispravno, a šta nije, i kako se neke stvari rade. Lik čije samo prisustvo čini da vam bude neprijatno. I lik koji će pokrenuti sve vaše emocije, naterati vas da preispitate i svoje najčvršće stavove, ubediti vas da date šansu svetu da pokaže da nije tako loše mesto za život. Naravno, uz malu pomoć jedne navalentne trudne strankinje (koja nije baš potpuni idiot, primetiće Uve), njenog muža nesposobnjakovića i njhove dve ćerke (kako ih Uve opisuje, „male hodajuće govorne mane“), bivšeg prijatelja s Alchajmerom, gojaznog komšije, bubuljičavog tinejdžera, jedne odrpane mačke (koja je bila takva kad je došla kod Uvea i nije on kriv za njeno trenutno stanje) i Uveove jedine ljubavi Sonje, koja i nakon smrti daje smisao njegovom životu.

Znate one knjige zbog kojih ne možete da se suzdržite i prsnete u smeh usred autobusa, bez obzira na to što vas ljudi čudno gledaju, a onda vas u sledećem momentu tako dirnu da pola noći ne možete da zaspite jer razmišljate o velikim i (samo naizgled) malim životnim pitanjima? E, takva je knjiga „Čovek po imenu Uve“.

Zato bih je prvo poklonila onima koji su zaboravili da se smeju - u autobusima, na ulicama. Onima koji su pustili da ih pojede svakodnevica i više i ne primećuju male stvari koje su razlog za osmeh. Onima koji su ravnodušni.

Onima koji su tužni, koji misle da nikad neće moći da prebole gubitak. Onima koji mrze ceo svet, jer misle da ih ceo svet mrzi. Onima koji su izgubili saosećanje za druge ljude.

„Čoveka po imenu Uve“ poklonila bih i svima onima koji imaju predrasude bilo koje vrste i svima onima koji su bili žrtve predrasuda bilo koje vrste.

Onima koji nemaju prijatelje ili ih imaju previše.

Onima koji ne veruju u ljubav. Oni koji ne veruju u ljude. Onima koji ne žive.

Valjda to i jeste razlog što cela Srbija čita „Čoveka po imenu Uve“.

Autor: Ana Kalaba
Izvor: Noizz.rs


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.