Svi znaju šta je Nobelova nagrada. Ali da li ste negde imali prilike da pročitate ove zanimljivosti u vezi sa književnicima ovečanim ovom nagradom?
1. Prva žena dobitnica Nobelove nagrade za književnost bila je Selma Legerlof. Nagradu je dobila 1909. godine. Jedno od njenih najpoznatijih dela je „Jerusalim‟ po kome je 1969. godine snimljen istoimeni film.
2. Rabindranat Tagore je bio prvi dobitnik Nobelove nagrade (u bilo kojoj kategoriji) koji nije bio Evropljanin, a ni belac. Ova nagrada u oblasti književnosti mu je dodeljena 1913. godine.
3. Da li je bilo onih koji su ovu nagradu odbili? Da, bilo je i takvih. Boris Pasternak, ruski pesnik i romanopisac je nagrađen 1958. godine. Bio je čuven po svom romanu „Doktor Živago‟, čija je radnja smeštena u period između Ruske revolucije i Drugog svetskog rata. Zbog tenzija tokom Hladnog rata, Pasternaku nije dozvoljavano da objavi svoje delo na prostoru Sovjetskog Saveza, a potom je bio primoran da odbije ovu nagradu.
a) Čuveni francuski pisac i filozof Žan-Pol Sartr je 1964. nagrađen Nobelom, ali je odbio da prihvati nagradu jer je uvek odbijao sva zvanična priznanja koja su mu dodeljivana. U javnom obraćanju svoje odbijanje Nobelove nagrade objasnio je rečima da: „Pisac ne sme sebi da dozvoli da bude pretvoren u instituciju.‟
4. Nobelova nagrada i politika: Peruanac Mario Vargas Ljosa, koji je nagradu dobio 2010. godine, učestvovao je na predsedničkim izborima u svojoj zemlji 1990. godine. Iako je dobio izbore u prvom krugu, izgubio je u trci za mesto predsednika od Alberta Fudžimorija. Jedna od njegovih najpoznatijih dela su „Grad i psi‟, „Zelena kuća‟ i „Razgovor u katedrali‟.
5. Prvi dobitnik za književno stvaralaštvo na engleskom jeziku bio je britanski autor Radjard Kipling, rođen u nekadašnjem Bombaju, a današnjem Mumbaju. Kipling, koji je u tom trenutku, 1907. godine, imao 42 godine, postao je najmlađi dobitnik nagrade.
6. Ivo Andrić, sa prostora bivše Jugoslavije, postao je prvi dobitnik koji je pisao na srpsko-hrvatskom jeziku. Bio je rođen u Bosni, ali je veći deo svog života proveo u Beogradu u Srbiji.
7. Prvi Afrikanac ovenčan Nobelovom nagradom bio je Vole Sojinka je 1986. godine. Poznat je kao centralna ličnost nigerijske istorije i po svojoj ulozi u borbi za nezavisnost nacije od britanske vlasti. Čuven je i po tome što se protivio bilo kakvoj vojnoj diktaturi, kako u svojoj zemlji, tako i drugde.
8. Nobelova nagrada i Kina: Nobelova nagrada za književnost bude dodeljena Gao Singđijanu iz Kine 2000. godine. Tako je Singđijan postao prvi dobitnik prestižne nagrade iz ove zemlje, mada je on 1998. godine prihvatio francusko državljanstvo. Njegova dela su bila zabranjena u Kini nakon što je 1989. objavljena knjiga „Begunci‟, jer je u njoj bilo aluzija na masakr koji se desio na trgu Tjananmen. Kada je 2012. Nobelova nagrada po drugi put dodeljena piscu iz Kine, Mo Jenu, kineski časopis People´s Daily je objavio da je ova nagrada: „prvi put dodeljena piscu kineske nacionalnosti i napokon je došao dan na koji kineski autori predugo čekaju...‟, odbijajući na ovaj način da priznaju Singđijanu ikakve zasluge u književnosti, a u isto vreme veličajući Mo Jena.
Izvor:www.livemint.com