Lagunina edicija
Bolero okuplja neka od najznačajnijih imena savremene hispanoameričke književnosti, na čija dela su podjednako dobro reagovale i publika i kritika. Peruanski nobelovac Mario Vargas Ljosa je perjanica ove edicije, a njegov roman
Avanture nevaljale devojčice jedan je od najpopularnijih naslova koji nose logo
Bolera. Koncipiran tako da budu zastupljena dela iz različitih delova latinoameričkog kontinenta – Perua, Argentine, Kube, Meksika, Kolumbije, Bolivije, Čilea, El Salvadora –
Bolero je nalik paleti svežih nijansi za sobu koja nije dugo krečena (ako latinoamerički bum uzmemo kao izvorište savremenog književnog izraza).
Rasteretivši se bremena koji su teglile generacije pisaca nemoćne da se oslobode uticaja buma, dela autora iz edicije
Bolero relevantna su za širu čitalačku publiku po svim parametrima. Trinaest autora u četrnaest knjiga pružaju uvid u jednu od najvitalnijih scena svetske književnosti. Evo naših favorita:
Avanture nevaljale devojčice, Mario Vargas Ljosa
Kako loš tajming i suštinska nekompatibilnost unose dinamiku u odnos dvoje ljudi u različitim etapama njihovih života. Paralelno sa turbulentnim istorijskim okolnostima evropskih metropola, autor se bavi pitanjima sudbine i slučajnosti, blizine i udaljenosti, bola i zadovoljstva.
Čovek koji je voleo pse, Leonardo Padura
Ivan vodi oronulu veterinarsku stanicu i gaji književne aspiracije. Priseća se epizode iz svog života kada je upoznao zagonetnog čoveka sa dva ruska hrta na plaži. Posle nekoliko susreta „čovek koji je voleo pse“ deli sa njim poverljive podatke o Ramonu Merkaderu, ubici Lava Trockog. Zahvaljujući ovim informacijama, Ivan rekonstruiše priču o Trockom i njegovom ubici, i na koji način su se baš ova dva čoveka našla u ulogama žrtve i dželata u jednom od najintrigantnijih zločina XX veka.
Dani kuge, Edmundo Pas Soldan
U Kasoni zatvorenici vode glavnu reč. U zajednici gde svi bespogovorno prihvataju korupciju i unižavanje svake vrste jača kult posvećen osvetoljubivoj boginji. Kada se učini da okolnosti ne mogu postati gore, izbija epidemija kuge praćena političkom krizom.
Tkalja senki, Horhe Volpi
Meksički autor Horhe Volpi smatra se vođom crack generacije, odgovorom na tradicionalnu prozu buma. Njegov roman Tkalja senki zasnovan je na životima stvarnih ličnosti. Začeci jungovske psihoanalize i žene koja pokušava da digne glas u muškom svetu motivi su oko kojih se plete ova poetična priča.
Provalija, Fernando Valjeho
Kolumbijski pisac koji živi u Meksiku vraća se u domovinu da bi se našao svom bolesnom bratu u njegovim poslednjim danima. Dario živi u porodičnoj kući, a među brojnim uspomenama iz detinjstva izdvajaju se one na njihovog oca, koji je jedini član porodice pored Darija kog je Fernando zaista voleo.
Autor teksta: Ivana Veselinović