Roditelji ne bi trebalo da budu jedini čitalački uzor u životu svoje dece. Podrazumeva se da ćemo im mi kao njihovi roditelji čitati, ali ih takođe treba ohrabrivati da sami istražuju i obogaćuju svoje čitalačko iskustvo. To znači da treba da budu okruženi i drugim ljudima koji vole da čitaju. Ali ko su ti „drugi ljudi” sa kojima bi naša deca trebalo da čitaju? Postoji nekoliko očiglednih odgovora na to pitanje – prijatelji, nastavnici, bibliotekari – ali, prema mom iskustvu, a kada je čitanje u pitanju, jedna „družina” je svetlosnim godinama ispred svih ostalih, a to su… BAKE I DEKE!
Bake i deke su fantastični čitači. Strpljivi su, pažljivi, nisu skloni besmislicama, i GODINAMA su usavršavali svoje veštine čitanja sa decom iz ranijih generacija (tj. sa VAMA).
Dakle, ako su vaša deca srećnici i imaju deke i bake, kako ih podstaći da čitaju zajedno? Spremili smo vam nekoliko predloga od kojih možete početi:
1. Neka određene knjige budu „rezervisane“ samo za bake i deke
Uvek je dobra ideja da neke od omiljenih knjiga svoje dece ostavite u kući vaših roditelja. Međutim, ovde roditelji najčešće prave jednu veliku grešku – dete kod svoje kuće ima još jedan primerak te knjige, i sledeće koju ostavite, i one knjige posle „sledeće“. Duplikati nisu posebni. Ako vaše dete istu knjigu može da čita i kod svoje kuće, u čemu se tačno ogleda „posebnost“ primerka kod bake i deke? Pronađite nekoliko knjiga koje vaše dete zaista voli i koje će biti „rezervisane samo za baku i deku“ – imate samo jedan primerak, i on ostaje kod njih. Na ovaj način će naučiti da uživaju u odloženom zadovoljenju svojih želja. Knjige ostaju posebne, a mališani sa još većom radošću čekaju sledeću posetu.
2. Pustite baku i deku da uživaju u svojim „malim pobedama“
Ja sam ovo teško prihvatila, moram da priznam, ali je efikasno. U slučaju da vaša deca oduvek žele da pročitaju određeni serijal knjiga – „Letopise Narnije“, Harija Potera, „Srce od mastila“… – zašto ne dopustiti baki i deki da im pokažu te izmišljene svetove? Roditelji isprva nisu oduševljeni tom idejom (grrr), jer čini se kao da bi MI trebalo da ih pratimo na prvom putovanju u te čudesne svetove. Međutim, ako odlučimo da tu ulogu „čuvara sveta čitanja“ podelimo sa ljudima koje volimo, proširićemo čitalačku zajednicu svom detetu koja će stvoriti i posebnu vezu sa bakom i dekom.
3. Neka deca imaju samo svoj kutak za čitanje
Sećate li se koliko je važno kada se zabavljate sa nekim, pa im posle nekog vremena „dopustite“ da nešto svojih stvari donesu i u vaš stan? Slično je i sa decom i njihovim bakama i dekama. Još bolje je ako deca u kući vaših roditelja imaju i svoj kutak za čitanje. To mesto ne mora da bude raskošno uređeno ili namenski sređeno za njih – posebna fotelja ili stolica ili možda polica za knjige – važno je samo da deca imaju osećaj pripadanja ili, čak, posedovanja, da znaju da je to mesto njihovo. Na ovaj način će kuću vaših roditelja dodatno doživljavati kao „samo njihovo mesto za čitanje“.
4. Knjige bi trebalo da budu prihvatljive i poznate vašim roditeljima
Pri tom ne mislim, naravno, da bi to nužno morale da budu knjige o starijim osobama. Ako je baka, na primer, bila doktor, možete pronaći knjige o lekarima koje će detetu biti zanimljive. U slučaju da je deka bio mornar – postoji mnogo odličnih slikovnica o moru. Najlepše od svega je što ovakava čitanja sa decom mogu decu dodatno zainteresovati ili ih motivisati da postavljaju pitanja. Ako uspete da pronađete knjige o zanimanjima kojima su se bavili vaši roditelji, to može biti polazna tačka za njihov razgovor za mališanima. Ali je najlepše od svega što će im se pružiti predivna mogućnost da sa svojim unučićima podele neke zanimljive priče iz svog života.
Izvor: readbrightly.com
Prevod: Nataša Đuričić