Svi smo mi robovi navika, zar ne? Uđemo u rutinu i stalno ponavljamo iste radnje kao što su pranje zuba ujutru ili kafe-pauza sa istim kolegama na poslu. Ove navike i rituali postanu toliko ukorenjeni da ih obavljamo bez ikakvog razmišljanja. Rutina je u nekim životnim aspektima potpuno prihvatljiva stvar, ali šta je sa čitanjem? Da li imate neke rituale ili navike kada je čitanje u pitanju?
Ova pasionirana čitateljka vrlo detaljno objašnjava kako izgleda njena rutina i šta su dnevnik i planer čitanja. Neki možda imaju Excel tabelu, neki prave beleške kao Tifani, a neki možda drže sve u glavi. Nama se ovaj tekst dopao, ganuli su nas Tifanina pedantnost i revnost. Evo kako ona opisuje svoj ritual:
Prvi korak mog čitalačkog rituala je da, pošto odaberem knjigu koju ću čitati, pređem na izbor obeleživača za knjigu. To je prilično ozbiljna stvar za mene. Počela sam da ih sakupljam još kao tinejdžerka. Za prava umetnička dela nisam imala dovoljno novca, a i nisam imala prostor gde bih ih držala. Volela sam da putujem i da posećujem muzeje, knjižare, pozorišta, i sa svakog od tih mesta sam nosila poneki suvenir. Bukmarkeri i razglednice su mi delovali kao savršeno rešenje jer su mali, mogu se smatrati umetničkim delima koja nisu skupa, a i mogu biti korisni.
Tako sada imam stotine graničnika, a svaki od njih čeka da na stranice knjiga u kojima će se odmarati. Mali bukmarkeri su zgodni za knjige u mekom povezu, dok su oni deblji za neke veće i obimnije. Magnete obeleživače koristim kada treba da se obuhvate stranice neke knjige izduženog formata sa kvalitetnijim papirom. Ima i onih koji mi se sviđaju, ali mi ne bi bilo previše žao ako ih izgubim, pa ih zato koristim za knjige iz biblioteka ili neke druge koje pozajmljujem za čitanje.
Nakon što odaberem knjigu i bukmarker, vreme je da se započne nova strana u dnevniku. Zapisujem naslov knjige, ime autora, izdavača i datum izdavanja. Zatim zapisujem tačan broj stranica za čitanje (nasuprot ukupnom broju strana koliko ih je u knjizi) i datum kada nameravam da počnem da čitam. Ostavljam dva prazna polja – jedno za datum završetka čitanja i drugo za utiske o knjizi. Poslednji korak koji preduzimam, pre nego što krenem s čitanjem prve rečenice u knjizi, jeste poseta nekoliko sajtova i društvenih mreža posvećenih knjigama: sajt
Goodreads,
Litsy i
Instagram. Napokon, vreme je za čitanje.
Kada pročitam knjigu, popunim dnevnik i napišem objave na društvenim mrežama. Zatim odaberem novu knjigu i ritual kreće ispočetka. Ovaj redosled radnji ponavljam već nekoliko godina, s izuzetkom knjiga kao što su stripovi, kuvari ili enciklopedijska izdanja. Čak i kada odem na odmor ili sam daleko od kuće, pronađem način da ostanem dosledna ovoj rutini.
Primetila sam da i pored ovih ritualnih čitalačkih navika niti čitam brže, niti čitam više. Navike bi trebalo da služe da se uobičajene radnje obavljaju brže i lakše. Mene moje navike usporavaju! Možda bih više čitaala kada bih pravila manje beleški ili kada se ne bih toliko premišljala oko izbora bukmarkera.
Bez obzira na sve, ja volim svoju čitalačku rutinu. Nekako je čudno uzbudljivo dok biram bukmarker koji će ići uz moju knjigu. Vreme koje provedem u pisanju detalja o knjizi mi omogućuju ne samo da imam zabelešku o onome što sam pročitala, već i da upijam ono što čitam pre nego što uopšte započnem čitanje.
Svoj čitalački ritual nije nešto što sam namerno razvila. To je, jednostavno postalo deo moje procedure.
Da li i vi imate neki ritual prilikom izbora knjige? Šta je to što radite i kako ste počeli sa tim? Podelite vaše čitalačke rutine sa nama na našoj Facebook stranici.
Autor: Tifani Vilis
Izvor: bookriot.com