Čitanje ima mnoge prednosti kako starimo. Naročito za seniore: čitanje je dobro za moral, ali i za zdravlje! Koristi su mnoge:
Čitanje poboljšava pažnju i koncentraciju
Dok intenzivno korišćenje interneta i društvenih mreža rasipa pažnju i podstiče hiperaktivnost, čitanje nam okupira pažnju i pruža smirenje.
Stimuliše mozak
Čitanje razvija kognitivne fuknkcije i doprinosi usporavanju Alchajmerove bolesti.
Stimuliše memoriju
Praćenjem narativnog toka romana, buđenje interesovanja za neku novu aktivnost opisanu u nekom priručniku… To podrazumeva pamćenje detalja, a samim tim to pomaže razvijanje pamćenja.
Razonodi i umanjuje stres
Čitanjem skrećemo pažnju sa ličnih briga. Sinonim za bekstvo, čitanje je naročito blagotvorno za ljude koji su sami ili pate od depresije.
Pomaže uspavljivanje
Čitanje opušta, pa samim tim i pomaže da se uspavamo bolje od tableta, a uz to nema kontraindikacija.
Koristi koje stariji ljudi imaju od čitanja naučno su dokazane. Jedna američka studija, sprovedena na Jejlu, pokazuje da čitanje produžava život. A i bez takvih dokaza, činjenica je da čitanje pomaže da bolje starimo!
Kako čitaju seniori?
Oni uglavnim čitaju papirne knjige. Pa ipak, sve više njih eksperimentiše sa numeričkim izdanjima (8% seniroa je u 2015. čitalo elektronske knjige, a već 2017. ih je bilo 15%).
Kao i većina stanovništva, starije osobe čitaju uglavnom nove knjige koje su kupili. Ali isto tako čitaju i knjige koje su pozajmili ili dobili na poklon. Upravo se ovoj grupi stanovništa najviše i kupuju knjige, a oni ih najviše i pozajmljuju: 73 % u 2015, a već 83 % u 2017.
Koji žanr čitaju?
Romani su, naravno, najčitaniji. Ali se seniori interesuju i za priručnike iz oblasti umeća življenja i hobija. Primećeno je da ova grupa čitalaca sve manje čita istorijske knjige.
Zadovoljstvo koje se prenosi
Seniori dele sa svojim okruženjem naklonost ka čitanju. Sve češće poklanjaju knjige upravo zato što im je to zadovoljstvo. Ali i zato što im je drago da neko drugi pročita knjigu koja se njima dopala, ili da tim knjiškim poklonom prenesu određeno znanje.
Pa ipak…
Pa ipak, većina seniora kaže da nema mnogo vremena za svakodnevno čitanje. Mnogo njih provodi dosta vremena pred TV ekranima, a poneki i pred računarima…
Izvor: blog.residentiels.fr