Mnogi leto vide kao doba kada deca treba da se igraju, zabavljaju i odmore od školskih obaveza. Stručnjaci međutim kažu da tokom dugih, lenjih letnjih dana, deca koja ne čitaju upadaju u takozvani „letnji pad“ čitanja ali i sposobnosti za učenje.
Studije pokazuju i da je taj pad kumulativan i da stvara sve veću razliku između dece koja čitaju i one koja ne čitaju, toliku da može da se meri dvogodišnjom razlikom u čitanju.
Bez obzira na nivo sposobnosti ili društveno ekonomski status, deca koja čitaju četiri ili više knjiga prilagođenih njihovom uzrastu tokom leta, održavaju čitalačku fluentnost i bolje prolaze na testovima razumevanja gradiva od onih koji ne čitaju dovoljno.
Štaviše, deca koja tokom leta pročitaju između 10 i 20 knjiga dokazano poboljšavaju svoje čitalačke sposobnosti. Čitanje najviše utiče na predškolce i decu u prvom i drugom razredu, odnosno onu koja tek uče da čitaju.
Letnji pad je simptomatičan za sveukupnu krizu pismenosti. U Americi, deca čitaju manje nego ikada. Iako imamo tendenciju da za to krivimo kompjutere, ajpede, televiziju, glavni razlog je taj što deca ne mogu da pronađu ništa zabavno za čitanje. Istraživanja pokazuju da je za gotovo 90 posto dece najomiljenija knjiga ona koju su sama izabrala. Roditelji zbog toga treba da pruže deci pristup knjigama kako tokom školske godine tako i tokom leta.
Evo deset ideja kako da ovog leta svom detetu učinite čitanje zabavnijim (ako dete još ne čita samostalno, možete ga zainteresovati za knjige tako što ćete mu pročitati vi neku knjigu i izabrati kao prateću aktivnost neku od predloženih):
1. Napravite zajedno kutak za čitanje, unutra ili napolju.
Nema ničeg zabavnijeg od zabavnog mesta za čitanje koje su napravila deca i opremila ćebetom, grickalicama, oznakama. Za svečano otvaranje dete može da pročita neki tekst.
2. Piknik sa medom.
Može da bude jednostavan ili raskošan. U svakom slučaju, centralni lik je knjiga o medi. Predlog za ovakvo čitanje bi bile „Avanture Vinija Pua“.
3. Potraga za blagom u biblioteci.
Organizujte potragu za određenim knjigama ili piscima/pesnicima, sve sa mapom I oznakom X za pronađeno blago.
4. Pozovite knjigu na večeru.
Šta vaša deca vole da rade? Povedite knjigu na njihovu omiljenu aktivnost. Neka dete napravi specijalnu pozivnicu sa detaljima ko će čitati knjigu i kada knjiga treba da dođe. Ako je u pitanju večera, postavite specijalno mesto za specijalnog gosta. Posle večere neka onaj ko je određen da čita – čita.
5. Lutkarsko pozorište.
Posle čitanja priče po detetovom izboru, obezbedite mu materijal – makaze, bojice, papire, lepak, štapiće… da uz vašu pomoć napravi likove iz priče a onda ga zamolite da uz pomoć lutaka prepriča priču.
6. Čajanka.
Dečja varijacija književnog kluba. Doterajte se ili se pojavite u opuštenom izdanju, donesite čaj i kolačiće i pozovite svoje dete da pročita pesmicu ili slikovnicu ili poglavlje iz omiljene knjige.
7. Priča u društvu malih prijatelja.
Deca se identifikuju sa svojim lutkama i plišanim životinjama i ovaj metod je naročito dobar za decu koja tek uče da čitaju ali veruju da su prerasla „bebeće knjige“. Pomozite detetu da organizuje druženje sa lutkama u neko određeno vreme i neka mu to postane tradicija. Vreme spavanja ili doručak su najbolji jer se lako pamte. Neka dete svojim lutkama pročita pričicu. Ili obezbedite detetu pravu publiku – sebe. Neka ono vama čita jednom dnevno u tačno određeno vreme.
8. Lutkica ide na odmor (sa knjigom, naravno) – i šalje razglednice!
Pronađite prijatelja ili baku/deku koji bi bili voljni da nedelju dana ugoste specijalnu lutkicu ili igračku uz prateću knjigu i koji su takođe spremni da šalju razglednice vašem detetu. Veoma je zabavno čekati poštu!
9. U knjizi smo!
Pročitajte knjigu detetu ili pustite dete da je pročita. Zamolite dete da prepriča knjigu kroz crteže i neka i sebe ubaci u priču.
10. Odlazak na hodočašće.
Ideja „hodočašća“ je da izaberete temu za celo leto. „Čajno hodočašće“ ili „začinsko hodočašće“. To podrazumeva čitanje knjiga, posetu muzejima ili drugim kulturnim lokalitetima, odlazak na pijacu ili restorane, zavisno od izabrane teme.
Izvor: www.huffingtonpost.com