Pre nego što je izmišljeno vatreno oružje, mačevi su bili najpopularnije oružje. Ni jedno drugo oružje nije imalo toliki uticaj na tok svetske istorije kao mač. Mačevi su igrali ključnu ulogu u skoro svim kulturama širom sveta. Budući da su mahom bili omiljeno oružje heroja, neizbežno je bilo da to oružje postane upečatljiv deo legendi i mitova. Neki mačevi su neraskidivo upleli mit i stvarnu misteriju, predstavljani kao sečiva koja su svojim nosiocima davala naprirodne moći. Međutim, mačevi nisu ostali samo u legendama davne istorije. Moderna fikcija nas je upoznala sa velikim brojem zapanjujućih mačeva, koji su zasluženo stekli svoje mesto u popularnoj kulturi.
Pred vama je lista deset zapanjujućih primeraka mačeva o kojima smo čitali.
Nosilac oluje (Stormbringer)
Ovaj mač je pripadao Elriku od Melnibona, mračnom čarobnjaku, glavnom liku serije romana i priča epske fantastike iz pera Majkla Murkoka. Mač je zao, proždire duše svojih žrtava, korumpirajući pritom svog nosioca. U zamenu nudi slabom Elriku dovoljno snage da opstane u životu, a neretko ga primorava da ubije nekog od svojih prijatelja. Nažalost, Elrik nema načina da se reši ovog mača.
Slava deset moći (Glory of Ten Powers)
Bilo je za očekivati da se na listi nađe i mač koji potiče iz kineskih legendi, uzimajući u obzir bogatstvo njihove kulture. „Slavu deset moći“ je iskovao par mađioničara, nekada davno na Tibetu. Legenda kaže da je duh u trenutku dok se kalio čelik, ponet ljubavlju između ovo dvoje, ušao u mač i podario mu magijske moći. Ipak, mač su nažalost uništili neprijatelji zaljubljenog para.
Grifindorov mač
Foto: Wikipedia (Rob Young)
Ovaj mač se pojavljuje u knjigama o Hariju Poteru. Iskovali su ga goblini, a prvi vlasnik mu je bio veliki čarobnjak Godrik Grifindor. Mač se magično pojavljuje kad god je nekom od Grifindoraca čistog srca očajnički potrebna pomoć. Hariju je mač prvi put doneo Dambldorov feniks dok se borio sa Baziliskom u Odaji tajni; potom ga je Ron, Harijev najbolji drugar izvukao iz zaleđenog jezera kada je trebalo da se uništi jedan od Horkruksa; i na kraju je Nevil Longbotom upotrebio ovaj mač kako bi ubio zmiju Nagini, Voldemortovog ljubimca.
Šamšir-e Zomorodnegar
„Bodež okovan smaragdima“, kako bi glasio prevod sa persijskog, pojavljuje se u legendi o Amiru Aslanu. Veruje se da je nekad pripadao Kralju Solomonu, da bi ga se nešto kasnije dočepala veštica čiji potomak je bio demon Fulad-zereh. Ovaj bodež je bio jedino oružje koje je moglo da usmrti demona, a rane koje je nanosio su bile jako teške za izlečenje.
Žojus
Foto: Wikipedia (Siren-Com)
Prevedeno, ime ovog mača znači „Radostan“. To je bio mač Karla Velikog. Legenda kaže da je u mač ukovano i parče Koplja sudbine kojim su rimski vojnici uboli Isusa dok je bio okovan na krstu. Među brojnim magičnim svojstvima koje je posedovao, mač je menjao boju po trideset puta dnevno. Karlo Veliki je uz pomoć ovog mača ubio saracenskog komandanta. Postojao je i grad koji je nosio ime po ovom legendarnom sečivu, a u Luvru je izložen mač za koji se veruje da je Žojus.
Mač predskazanja (Sword of Omens)
Lion-O, vođa TanderKatsa je koristio ovo oružje. Mač poseduje više magijskih sposobnosti, a jedna od njih je da se smanji na veličinu bodeža kada nije u upotrebi. Poput Torovog malja, i ovaj mač doleti direktno u ruke svog vlasnika kada je prizvan. U stanju je i da ispaljuje energetske snopove i formira zaštitno polje. Ovaj mač može i da proizvede signal kako bi obavestio ostale iz tima da je vlasniku potrebna pomoć.
Durendal
Foto: Wikipedia (Patrick Clenet)
Prema legendi, Durendal je pripadao Rolanu, vitezu Karla Velikog. Razne moći su pripisivane ovom maču, pored oštrine za koju se verovalo da može da preseče skoro sve. Navodno ga je iskovao legendarni kovač Vejland, a Karlu Velikom ga je uručio anđeo. Druga legenda kaže da je mač pripadao Hektoru od Troje. Kažu da se u njemu nalazio zub Svetog Petra, kaljen je u krvi Svetog Vasilija, a ukrašen je kosom Svetog Denisa i delom odeće Bogorodice Device Marije. U gradu Rokamaduru, u Francuskoj, postoji mač koji je zaboden u liticu, za koji se veruje da je Durendal.
Kusanagi-no-Curugi
„Mač za sečenje trave“, kako glasi bukvalan prevod sa japanskog, jedan je od kraljevskih japanskih relikvija. Veruje se da je pronađen unutar stomaka džinovske zmije. Kasnije je došao u posed slavnog ratnika, Jamatoa Takere. Tokom bitke, ovaj ratnik je otkrio da mač ima moć da kontroliše vetrove. Ako je verovati narodnim legendama, izgubljen je u bici u 14. veku.
Ekskalibur
Svako ko je čuo za Kralja Artura verovatno zna šta je Ekskalibur. Na velškom jeziku, ime ovog mača je Kaledfelč ili Kaliburn. Mač je pripadao Kralju Arturu, a često je povezivan sa pričama o ujedinjenju Engleske. Po jednoj legendi Artur je ovaj mač izvukao iz kamena, čime je stekao pravo da vlada. Po drugoj, ovaj magični mač je kralju uručila Gospa iz Jezera, zbog čega je Artur tražio od svojih vitezova da mač, posle njegove smrti, bace natrag u jezero. Nesalomiv je, a njegove korice štite vlasnika od bilo kakvih fizičkih povreda. Veštica Morgana je uspela da ukrade mač, ali je kasnije vraćen, mada bez korica.
Zulfikar
Zulfikar je jedan od najpoznatijih mačeva islamske istorije. Često se prikazuje kao makazoliki mač sa dve oštrice. Prorok Muhamed je poklonio ovaj mač svom zetu, Hazarat Aliju koji ga je koristio u bezbrojnim bitkama, od kojih je najpoznatija bitka na planini Uhud. Tokom bitke za Karbalu, mač je koristio imam Husein. Islamska kultura jako poštuje ovaj mač.
Izvor: wonderlist.com