Devet godine nakon objavljivanja prvog izdanja (2007), roman Nikole Malovića „Lutajući Bokelj“ doživeo je svoje 9. izdanje.
Podsetimo: Još kao delo u nastajanju, ovenčan prestižnom nagradom „Borislav Pekić“, roman Nikole Malovića „Lutajući Bokelj“ (Laguna, 2007, 2008, 2009, 2010, 2013, 2014) našao se u književnoj sezoni 2007/2008. u širim i užim izborima za nagrade: „Miloš Crnjanski“, Ninova nagrada, Vitalova nagrada „Zlatni suncokret“, „Branko Ćopić“ i „Meša Selimović“. Ninov kritičar Tihomir Brajović, govoreći o četiri najbolja romana u 2007, nazvao je „Lutajućeg Bokelja“ najvećim književnim otkrićem godine. Sledi cenjena nagrada „Laza Kostić“, nagrada Sajma knjiga u Banjaluci, „Majstorsko pismo“ – nagrada za životno delo, nagrada „Lazar Komarčić“ i Oktobarska nagrada grada Herceg Novog.
Čitalačka praksa pokazala je da nisu retki oni koji su po dva ili više puta pročitali popularnog „Bokelja“. Roman vodi čitaoca na putovanje u zvanično najlepši zaliv na svetu. Visokim planinskim vencem s jedne i morem s druge strane omeđena je Boka Kotorska, samostalna i suverena (!) država. Pratimo pustolovine junaka Nika u 24 poglavlja, kroz težnju savremenog Odiseja da se vrati ženi. Pun slika, boja, mirisa i ukusa Mediterana, roman predstavlja obalnu kariku koja je sve vreme nedostajala u savremenoj srpskoj književnosti. Zaliv kao junak i Boka Kotorska kao teatrum mundi, aktuelna slika sveta, samo su neke od atipičnosti što ih od 1. do 9. izdanja potpisuje Nikola Malović.
Upitan da prokomentariše disproporciju između njegovih medijskih pojavljivanja i tiraža, autor kaže:
„’Lutajući Bokelj’ sad uveliko plovi sam za sebe. Oduvijek sam vjerovao u potenciju ovog teksta.“
G. B.