Ova saradnja dvojice sjajnih autora fantastike je briljantna.
„Dobra predskazanja: lepa i tačna proročanstva Agnes Nater, veštice“ savremeno su i komično delo fantastike koje su
Nil Gejmen i
Teri Pračet napisali 1990. godine. Saradnja dvojice sjajnih pisaca fantstike iznedrila je jedno izvrsno delo i, iako su obojica podjednako radila na stvaranju knjige i pisala je prvenstveno da bi se zabavili, Pračet je izjavio da se ne bi ponovo upustili u sličnu avanturu ni da im neko plati za to.
Antihrist je rođen, četiri jahača apokalipse su se okupila, očekuje nas kraj sveta u kom živimo, a sve to se dešava u malom engleskom predgrađu. Ovo nisu vesti koje su očekivali anđeo Azirafal i demon Krouli, jer su se i te kako dobro uklopili u svoje živote na Zemlji, pa je zato i očekivano da se premišljaju oko cele Armagedon priče. Uprkos tome što su smrtni neprijatelji, oni odlučuju da rade zajedno i da odgaje antihrista u nadi da će, kada nastupi vreme apokalipse, antihrist zanemariti svoju sudbinu. I sve bi bilo dobro, samo da se satanističke časne sestre nisu umešale i prve stigle do antihrista.
„Dobra predskazanja“ su najsmešnije delo fikcije koje sam ikada pročitao. Pračetu i Gejmenu je pošlo za rukom da stvore priču koja objedinjuje veliku dozu satire, cinizma, urnebesnu komediju i šašavi nekonvencionalni humor u kohezivno, ali, ipak, iznenađujuće tačno viđenje ljudskih života širom sveta. Likovi, koji su jedna od najjačih strana ovog dela, šarmantni su i knjizi doprinose svojih humorom, pri tom uspevajući da istovremeno budu jedinstveni, ali da vi, ipak, ni u jednom trenutku ne zaboravite na sve one stereotipe o Britancima.
Zapleti koji nisu u centru zbivanja još jedna su snaga ove priče, iako vam se može učiniti da su nasumični i nezavisni delovi ovog dela. Oni, u stvari, predstavlju odličan temelj za glavni zaplet, jer saopštavaju relevantne informacije i daju potporu glavnom toku. U celoj knjizi se ti, naizgled, nevažni tokovi priče koji predstavljaju smehotresne epizode, koriste kako bi osvetlili neke od glavnih i ozbiljnih tema kojima se delo bavi. I dok su sporedne priče same po sebi zanimljive, nesistematičan način na koji su ispričane je mala slabost, jer ponekad mogu zbuniti čitaoca i otežati mu praćenje glavnog toka dela, pogotovo ukoliko ste knjigu nastavili da čitate nakon nekoliko dana pauze. Takođe, u delu možemo pronaći nekoliko sporednih epizoda i likova koji ne doprinose razumevanju priče i čini se kao da im je jedini cilj da nas nasmeju. Kada se sve sagleda, ovo su tek trivijalnosti i ne umanjuju značaj ovoj dobro osmišljenoj, odlično tempiranoj i zabavnoj priči.
Sve što ste pročitali iznad jedva da je zagrebalo površinu onoga što vam se nudi u ovoj širokoj i kompleksnoj konstelaciji likova i zapleta, jer sam morao da ograničim svoj „lepi i tačni“ prikaz kako ne bih previše otkrio onima koji knjigu tek planiraju da pročitaju. Toliko zbivanja, a tako malo detalja da vam zagolicaju maštu o ovom fantastičnom delu kako biste sami poželeli da otkrijete šta zaista znači biti ljudsko biće.
Autor: Rajan Loler
Izvor: fantasybookreview.co.uk
Prevod: Nataša Đuričić Marković