Na kraju krajeva, šta nam prvi utisak govori o bilo kome? Pa, ništa više nego što nam akord može reći o Betovenu ili potez četkicom o Botičeliju. Ljudska bića su po samoj svojoj prirodi toliko hirovita, toliko složena i toliko divno kontradiktorna, da ne treba samo da im poklanjamo iskrenu i istinsku pažnju već moramo biti i nepokolebljivo rešeni da sačekamo sa sudom dok se nismo sa njima upoznali u svakom mogućem okruženju i u svako moguće doba.
Grof Aleksandar Iljič Rostov je lik koga ću zauvek pamtiti. Ovo je izuzetno delo koje odiše starinskom evropskom otmenošću i preporučujem je godinama kao savršeno štivo za sve ljubitelje ruske književnosti, jer je ovaj roman zaista dostojan Tolstoja.
Grof Rostov, dobitnik Оrdena „Svetog Andreja“, osuđen je da ostatak života provede u kućnom pritvoru u čuvenom hotelu „Metropol“ u Moskvi. Njegov zločin je bio pisanje pesme koju je vlada smatrala „pozivom na akciju“ pošto je nastala u represivnim godinama posle propale revolucije 1905. Pre izricanja kazne imao je luksuzni apartman na trećem spratu, ali je proteran u malu sobu na šestom spratu i oduzeta mu je većina imovine. Ovaj lepo vaspitani, pronicljivi, obrazovani džentlmen se našao u nezavidnoj situaciji jer se suočio sa Rusijom koja više ne priznaje aristokratiju.
U početku se grofov život vrti oko hrane i pića i zapošljava se kao konobar u restoranu hotela. Zatim upoznaje devojčicu po imenu Nina, koja je živeći zajedno sa ocem u „Metropolu“ istraživala svaki njegov kutak. Nina je ćerka udovca boljševika kome je hotel dat na upravu i koji se ponaša kao da je njegovo vlasništvo. Ona grofu pomaže da upozna hotel i shvati da on može biti svet za sebe, mnogo raskošnije mesto za život nego što bi se isprva pomislilo.
Pripovedajući priču o čoveku koji je osuđen da ostatak života provede u hotelu koji za njega, usprkos luksuzu, postaje zlatni kavez – koliko zatvor toliko i njegovo utočište, detaljno razrađujući njegovo emotivno stanje i preobražaj, autor na sofisticiran način odaje priznanje Rusiji i ruskoj kulturi.
Ovo je priča o samopoštovanju, o prijateljstvu koje se rađa na neočekivanim mestima, roditeljstvu i žrtvi koju je svako spreman da podnese za svoje dete, kao i čestoj nedostižnosti snova.
Grof Rostov je šarmantan i uprkos godinama provedenim u uslovima koji bi nekog drugog slomili, ne gubi svoje dostojanstvo, a ni smisao za humor. On uživa u malim zadovoljstvima – dobrom vinu, dobrom društvu, dobroj knjizi. Zakleo se da će biti i ostati džentlmen, i u tome je istrajao.
Roman
Džentlmen u Moskvi postao je svetska književna senzacija odmah po objavljivanju 2016. godine. Knjigom godine proglasili su ga njujorški
Times, a zatim i
Sunday Times,
Mail on Sunday,
Irish Times i
Daily Express. Iste godine hvalio ju je i Barak Obama, a povratak knjige na vrhove top-lista 2019. godine podstakao je Bil Gejts, koji je izrazio oduševljenje ovim veličanstvenim delom.
Autor teksta: Dunja Lozuk