Laguna - Bukmarker - Filipa Gregori govori o tome zašto je mrzela istoriju u školi - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Filipa Gregori govori o tome zašto je mrzela istoriju u školi

Nakon 27 istorijskih romana, Filipa Gregori je neko ko zna šta znači učiti iz prošlosti – posebno kada je reč o usklađivanju izazova savremenog života. Razgovarali smo sa njom o inspiraciji koja stoji iza njenog pisanja.

Naša ne tako daleka prošlost

„Danas smo mnogo sličniji Tjudorovima nego što smo to dugo bili“, kaže Filipa Gregori. „Period Tjudorovih je bilo vreme intenzivnih promena, a mi smo sada u takvom vremenu. Reformacija je odvojila Englesku od Evrope, a mi smo sada doneli odluku koja je delimično ide u istom tom pravcu. Ako želite da čitate istoriju zbog paralela sa savremenim životom, uočićete mnogo sličnosti.“

Istorija je zaboravila žene

Još od objavljivanja prvog romana 1987. godine, ova šezdesetčetvorogodišnja autorka i istoričarka je u fokus stvaljala realtivno nepoznate istorijske ličnosti.

Roman „Druga Bolenova kći“ iz 2001. godine nam je prikazao Meri Bolen, sestru Ane Bolen; majka Edvarda V, Elizabet Vudvil, bila je heroina „Bele kraljice“ iz 2009. godine. „Svaki put kada istražujem za jednu knjigu, to me odvede do sledeće“, rekla je. „Zadržala sam se u periodu Tjudorovih ne zato što sam odlučila da ostanem u tom vremenu već zbog toga što sam neprestano pronalazila nekoga o kome želim da pišem.“

Te osobe su najčešće bile žene. One su takođe i žene koje su igrale ključne uloge u razvoju britanske monarhije i nacije, a ipak su marginalizovane – ili potpuno preskočene u tradicionalnim istorijskim knjigama. Kako li autorka uspeva da otkrije nešto o njima?

„Na neki način, to je neverovatno jednostavno“, kaže. „Mnogo čitam – sve, od neobljavljenih doktorata do malih eseja u novinama. Za roman o Margaret Tjudor sam morala da čitam uglavnom knjige o njenom sinu i suprugu kako bih došla do bilo kakvog materijala o njoj.“

Rezultat je to da se Filipa često navodi kao neko ko je dao glas ženama u istoriji – a čak je i uticala na istorijske zapise. Sve to je počelo činjenicom da pre nego što je napisala „Drugu Bolenovu kći“ (od koje je kasnije nastao holivudski film sa Natali Portman i Skarlet Johanson), gotovo da nije bilo štiva o Meri Bolen. Danas postoje bar tri njene biografije, a jednostavna pretraga na Guglu daje impresivnih 406 hiljada rezultata.

„Istorija koja se uči u školama je dosadna“

Redefinisanje istorijskih zapisa je sjajna stvar, posebno kada se ima u vidu da je Filipa Gregori iz istorije jedva imala prolaznu ocenu u školi.

„Mislim da je istorija u školama nepodnošljivo dosadna“, smeje se autorka. „Bilo mi je dosadno dok sam je učila i mislim da se nije dovoljno popravila. Vlada smatra da treba da pokušamo tako što ćemo uključiti građanske vrline. Ali to nije uloga istorije. Poenta učenja istorije je da budete očarani njome.“

I kako bi ona promenila način predavanja istorije? „Hvala Bogu pa to nije moj posao“, uzviknula je. „Ja bih počela od sadašnjosti i vraćala se u prošlost. Rekla bih deci: ’Pričajte mi o svojim roditeljima. Pričajte mi o njihovim roditeljima. Gde su odrasli? Odakle potiču? Čime se bave?’. Tako možete dedukcijom shvatiti, na primer, da je 80% predaka tog razreda radilo u rudniku uglja jer je reč o rudarskom mestu. Zatim se upuštate u istoriju rudarstva, viktorijanski period i industrijsku revoluciju. Na taj način bi deca mogla da shvate zašto ih to zanima – jer su sinovi i kćerke tih vremena.“

„Jedna od oblasti istorijskog istraživanja koja se najviše razvija jeste ona koju sprovode obični ljudi u potrazi za porodičnom istorijom“, kaže autorka. „Ljude zaista zanima njihova istorija.“

Izvor: readersdigest.co.uk
Prevod: Dragan Matković
Foto: James Stuart


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
radno vreme delfi knjižara za vreme praznika 11 novembra 2024  laguna knjige Radno vreme Delfi knjižara za vreme praznika 11. novembra 2024.
08.11.2024.
Tokom državnog praznika – Dan primirja u Prvom svetskom ratu – Delfi knjižare rade po neizmenjenom radnom vremenu. Kada je reč o onlajn porudžbinama – kurirska služba u ponedeljak 11. novembra neće...
više
dragan velikić navika guši svaku pobunu laguna knjige Dragan Velikić: Navika guši svaku pobunu
08.11.2024.
„Pisac obično od fikcije stvara stvarnost. U ovom slučaju pisac od stvarnosti stvara fikciju“, rekao je na promociji nove knjige dvostrukog dobitnika Ninove nagrade Dragana Velikića istoričar ume...
više
ana atanasković trudim se da pamtim ono što je plemenito laguna knjige Ana Atanasković: Trudim se da pamtim ono što je plemenito
08.11.2024.
Ana Atanasković, spisateljica iza koje stoje romani koji se čitaju u dahu, ponosna Kruševljanka koja je zaljubljena u Beograd i u istoriju svog naroda, otkriva tajne svog najnovijeg romana „Zmajeva že...
više
uzbudljiv psihološki triler sve što nikad nismo izgovorili sloun harlou u prodaji od 12 novembra laguna knjige Uzbudljiv psihološki triler: „Sve što nikad nismo izgovorili“ Sloun Harlou u prodaji od 12. novembra
08.11.2024.
Triler koji će vas držati u neizvesnosti sve do poslednje stranice, „Sve što nikad nismo izgovorili“ Sloun Harlou, mračna je ljubavna priča s mnoštvom obrta i napetosti. Iako su prošli meseci ...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.