Ono što je karakteristično za Harlana Kobena jeste to da svaka njegova nova knjiga postane vaša nova omiljena knjiga. Jer mu je svaka knjiga bolja od prethodne. Pa je tako „
Dečak iz šume“ moj novi omiljeni roman. Metju, ne tako popularan srednjoškolac, zabrinut je zbog toga što Naomi Pajn, drugarica iz odeljenja, koju su bogata deca neprestano maltretirala, nije viđena u školi već duže vreme i nikoga nije briga za to. Metju traži pomoć od svoje bake, advokatice i televizijske voditeljke, Hester Krimstin, a ona će se onda obratiti Vajldu...
Hester i Vajld poznaju se već 30 godina, otkad je Vajld, kada je imao 6 ili 7 godina, izašao iz šume na planini Ramapo u Nju Džerziju, bez ideje o tome ko je i kako je dospeo u šumu. Nakon što mu je Krimstin porodica pružila dom, započeo je karijeru u vojsci, ali sada živi sam, daleko od svih. Saoseća sa Naomi, koju su svi odbacili, te pristaje da pomogne. Ovaj intrigantni triler, lik Vajlda, kao i nekoliko Kobenovih iznenađenja, držaće vas budnim do kasno.
Vaša najnovija knjiga bavi se bitnim temama kao što su nasilje, uticaj medija, pa čak i korupcija. Kako ste došli na ideju za knjigu i postoji li nešto što se nadate da će čitaoci naučiti iz „Dečaka iz šume“?
Hteo sam da napišem savremeni triler koji obuhvata sve te teme, ali najteže mi je bilo kako to da pretvorim u ubedljivu priču. Jednog dana, dok sam planinario po planini Ramapo, jednoj od lokacija iz knjige, primetio sam dečaka kako šeta šumom i pomislio sam: „Šta ako jednog dana iz ove šume izađe šestogodišnjak koji tvrdi da je oduvek živeo u šumi, provaljujući u kuće kako bi se prehranio, a ne seća se svojih roditelja, niti bilo čega drugog? Šta ako, trideset godina kasnije, taj mladić (koji se sada zove Vajld)iI dalje ne zna ko je – a sada još jedno dete nestaje u toj istoj šumi?“
To mi je bilo seme za knjigu. Samo seme. A onda sam počeo da dodajem važnije teme.
Baš sam srećna što se lik Hester Krimstin ponovo pojavio! Kako je došlo do ideje da uparite njih dvoje: jeste li pisali knjigu o Vajldu i odlučili da ubacite Hester ili je bilo obrnuto? Da li ste oduvek planirali da spojite ova dva lika?
I ja volim Hester! Unela je dozu komedije u dosta mojih knjiga, ali evo je, uspešna pravnica/baka koja navršava sedamdeset godina. Želeo sam da se udubim u njenu prošlost, pa sam odlučio da napišem tragediju koja spaja ovo dvoje junaka. Na početku knjige možete da zaključite da se nisu dugo videli, ali vidite koliko je Vajld važan za Hester. Želeo sam da razvijem njen lik i sa ljubavnog aspekta.
Da li se vezujete za likove i da li postoje likovi iz „Dečaka iz šume“ koje ćemo sresti u narednim romanima?
Vajld i Hester su prvi dvojac za koji sam pomislio da mogu da imaju svoj serijal, pored Majrona i Vina. Hoću li to učiniti? Ne znam. O tome neću pisati u sledećoj knjizi, ali Vajld je dečak iz šume, zar ne? Postoji još tajni iz njegove prošlosti koje bih voleo da istražim.
Pre nekoliko nedelja odgledala sam seriju „Neznanac“ i jako mi se dopala. Da li ugovor sa Netfliksom na bilo koji način utiče na vaše pisanje? Da li sada, kada pišete romane, na umu imate to da će se možda po njima snimiti serija, pa radnju knjige prilagođavate (budućem) scenariju?
Hvala vam! Mnogo sam srećan što toliko čitalaca pronalazi moje knjige zbog serije „
Neznanac“. Bilo nam je veoma zanimljivo dok smo snimali seriju. Sledeću seriju snimamo po mom romanu „
Šuma“. A stil ne menjam zbog televizije. Knjiga je knjiga, TV serija je TV serija. Moraju da se razlikuju. Mislim da su najgore adaptacije one koje strogo prate tekst. Televizija je vizuelni medij, dok knjiga nije. To mora da se vidi u radu.
Autor: Vanesa Kronin
Izvor: amazonbookreview.com
Prevod: Lidija Janjić