Laguna - Bukmarker - Izgleda pomalo ekstremno, ali evo kako su nekada biblioteke čuvane od krađa - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Izgleda pomalo ekstremno, ali evo kako su nekada biblioteke čuvane od krađa

Ako vam predstavlja napor da se svaki put kad pođete u biblioteku setite da ponesete člansku kartu, opustite se. Samo polako! Mnogo pre Gutenberga i njegove novotarije od štamparske mašine, sve knjige su se ručno izrađivale – bio je to jedan iscrpljujući, naporan posao. Neki su posvetili čitav život prepisivanju tekstova, ukrašavanju korica ornamentima i oslikavanju stranica raznobojnim detaljima. Knjige su bile prava retkost i smatrane su velikim blagom. Kada su otvorene javne biblioteke u kasnom srednjem veku, morale su biti osmišljene i sigurnosne mere kako posetiocima ne bi palo na pamet da pobegnu s knjigama.

Ova knjiga se nalazi u biblioteci „Guildhall Library‟ u Londonu. Obratite pažnju na kariku na poleđini knjige gde se kači lanac!



Izvor: carolineld.blogspot.rs

Mere zaštite su baš bile napredne: knjige su bile zakačene za lanac kroz prsten na njihovim koricama ili riknama i tako privezane za policu. Tako bi zainteresovani mogli da čitaju knjigu, ali nisu mogli da je odnesu iz biblioteke. Knjige su se više čuvale okrenute licem nego riknom. To je možda potragu za pravom knjigom činilo uzbudljivijom (sve je ovo bilo mnogo pre nego što je Djui insistirao na upotrebi decimalnog sistema kojim se i danas biblioteke služe u klasifikaciji dela), ali je davalo mogućnost ljudima da otvore knjigu a da se ne upetljaju s lancem. Jedini koji su mogli osloboditi knjige bili su bibliotekari koji su imali ključeve.

Biblioteka u Hereford katedrali u Engleskoj



Ovo je najveća očuvana biblioteka sa lancima. Najvredniji deo zbirke ove biblioteke čine antifoni (muzičke knjige za liturgijska izvođenja) iz 1200. godine i Herevordski gospeli pisani na anglo-saksonskom koji datiraju iz 780. godine.



Pošto je izumljena štamparija, cena knjiga je pala jer su se kopije lakše pravile. Potreba da se knjige drže pod ključem je tokom vekova bila sve manja, dok nije potpuno nestala krajem 19. veka. Danas je preostalo samo nekoliko takvih u Evropi, a i one postoje tek da bi se sačuvao delić istorije; mnoge od tih knjiga su ponovo štampane.

„The Chained Library of Zutphen‟ u Helderlandu u Holandiji



izvor: medievalfragments.files.wordpress.com

Kao i većina ovih biblioteka, i ova je smeštena u crkvi. Većina tekstova koji potiču iz srednjovekovnog perioda su zapravo bili religijskog karaktera. Ova biblioteka potiče iz 16. veka i gotovo da joj se izgled nije menjao od tada, sa knjigama koje su i dalje na isti način vezane za drvene stolove na kojima stoje. Kao što možete primetiti, sada su na njima moderni obeleživači.

Biblioteka „Royal Grammar School Chained Library‟ u Gilfordu u Engleskoj



Izvor: viralnova.com

Najstarija knjiga koja se nalazi u ovoj biblioteci je štampana u Venciji oko 1480. godine, a najstarija engleska knjiga je iz 1500. godine. Za razliku od mnogih drugih biblioteka u lancima koje se nalaze u sklopu crkava, ova se nalazi u sklopu jedne škole. I da, trebalo bi da budemo zadivljeni činjenicom što  CD-ovi i viševekovne knjige dele zajednički prostor.

Biblioteka „Maletestiana‟ u Čezeni u Italiji



Izvor: Pinterest/Tumblr

Ova biblioteka je deo starog franjevačkog manastira koji je otvoren 1454. Mada, nekako izgleda kao da su ovi lanci promenjeni.

„The Francis Trigge Chained Library‟ Grentam, Engleska



Izvor: viralnova.com

Prva javna biblioteka referentnih izdanja. Mnogi lanci su naknadno stavljani na knjige kako je rasla vrednost ovih knjiga starih nekoliko vekova.

Crkva u Vimborn Minsteru u Engleskoj



Izvor: wimborneminster.org.uk

Biblioteka ove crkve datira od 1686. i bila je jedna od prvih javnih biblioteka u Engleskoj uz „Trigge‟ biblioteku. U njoj su knjige pisane na latinskom, grčkom i hebrejskom. Najstarije delo napisano 1343. govori o tome kako da se izbegnu zamke štetne za naš duhovni život. Većina ovih knjiga je pisana na pergamentu koji se pravio od jagnjeće kože.

U poslednje vreme ljude je počelo zanimati očuvanje i rekonstrukcija biblioteka u lancima. Mnoge su pretvorene u muzeje i otvorene su za javnost, predstavljajući modni trend u bibliotekarstvu koji zahteva malo manje baratanja knjigama. Nekako je smešno kada samo pomislite na to kako su, da bi znanje i i knjige učinili dostupnim svim ljudima, bibliotekari morali da učine upravo suprotnu stvar.

Izvor: viralnova.com


Podelite na društvenim mrežama:

prikaz knjige budućnost geografije zaboravite geopolitiku, pređimo na astropolitiku  laguna knjige Prikaz knjige „Budućnost geografije“: Zaboravite geopolitiku, pređimo na astropolitiku!
19.09.2024.
Zahvaćeni surovim vrtlogom silnih svetskih političkih, društvenih i ekonomskih previranja koja su posebno dobila na jačini proteklih desetak godina, svi se mi verovatno svakodnevno zapitamo kako li će...
više
prikaz mladih kritičara čuvari krune cara dušana  laguna knjige Prikaz mladih kritičara: „Čuvari krune cara Dušana“
19.09.2024.
Na samom početku knjige car Dušan na samrti daje svešteniku Teodosiju svoju krunu i blago da ih sakrije. Ali to nije bilo kakva kruna. Pisac nas iznenađuje time što nas vodi još unapred, pa smo sa des...
više
marina vujčić želja za pisanjem rasla je s bijesom zbog novih femicida laguna knjige Marina Vujčić: Želja za pisanjem rasla je s bijesom zbog novih femicida
19.09.2024.
Marina Vujčić, nagrađivana spisateljica, dramatičarka i urednica, autorica prije nekoliko mjeseci izdanog romana „Sigurna kuća“, bila je među hrvatskim sudionicima 12. Festivala svjetske književnosti ...
više
intervju bojan leković nemojte raditi ono što vas čini nesrećnim laguna knjige Intervju Bojan Leković: Nemojte raditi ono što vas čini nesrećnim
19.09.2024.
Gotovo nestvarno zvuči podatak da je pisac i osnivač CEO najznačajnije srpske oglasne kompanije KupujemProdajem, koja je od 2008. godine do danas izrasla u najsnažniju internet platformu u Srbiji...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.