Edvard Raderfurd je tokom istraživanja za svaku knjigu pronalazio iznenađujuće činjenice koje je poželeo da podeli sa svojim čitaocima. „Ponekad su to obične zanimljivosti, a ponekad mogu promeniti naš pogled na istoriju“, piše on na svom sajtu na kome se nalazi arhiva ovih činjenica.
Raderfurd objavljuje svakog meseca po jednu, a mi smo napravili izbor od tog materijala i sledeće nedelje ćemo završiti sa objavljivanjem ovih zanimljivosti iz njegove arhive.
Januar 2016 – Usponi i padovi! Nakon što je dobio Pulicerovu nagradu za roman „Starac i more“ 1953. godine, Hemingvej je odlučio da svojoj supruzi Meri za Božić pokloni letovanje u Africi. U januaru 1954. njihov privatni avion se srušio u šumu iznad države Kongo. Autor je zadobio povrede glave, a Meri je slomila dva rebra. Pokušali su da se avionom odvezu do najbliže bolnice, ali je motor eksplodirao pri poletanju i Hemingvej je bio ozbiljno povređen. Novine su ga širom sveta objavile da je nestao, pa zatim i da je mrtav. Mesecima se mučio da ukloni sve umrlice koje su postavljene. U oktobru 1954. dobio je Nobelovu nagradu za književnost.
Septembar 2016 – „Njujork je bio Velika pomorandža pre nego što je postao Velika jabuka.“ 1673. godine Holanđani su ponovo osvojili Njujork i preimenovali grad da bi odali počast princu Vilijemu III Oranskom (Prince of Orange, William III). Grad je nosio ovo ime oko godinu dana dok nije potpisivanjem Vestminsterskog sporazuma predat Britancima.
Mart 2017 – 1598. godine kraljica Elizabeta I je organizovala banket povodom otkrića nove hrane – krompira. Kraljičini kuvari, koji nikada pre nisu videli ovo povrće, su iskoristili samo zeleno lišće i krtole, a krompir bacili. Nisu znali da je deo koji su pripremili toksičan nakon izlaganja svetlosti, te su otrovali sve zvanice. Kraljica je posle ovog nemilog događaja zabranila da se ovo povrće jede, ali je par godina kasnije zabrana ukinuta kada je krompir postao popularan u Španiji, Francuskoj i Italiji.
Maj 2017 – 1811. godine skoro četvrtina žena u Britaniji se zvala Meri!