„IZUZETNA STVORENJA“, NOVI ROMAN TREJSI ŠEVALIJE USKORO I PRED NAŠIM ČITAOCIMA
Ovih dana u Velikoj Britaniji pojavio se novi roman Trejsi Ševalije „Izuzetna stvorenja“ („Remarkable Creatures“), a već 15. septembra prevod knjige („Laguna“) biće dostupan i našim čitaocima. Nova knjiga Trejsi Ševalije je fikcionalna biografija Engleskinje Meri Aning, koja je živjela u 19. vijeku i bila prva žena koja je sakupljala fosile i otkrila neke od vrsta vodenih pradinosaurusa.
Po riječima Trejsi Ševalije, njena junakinja Meri Aning je bila žena iz radničke klase i cio svoj život živjela je u Lajm Redžisu (mjesto u kome je živio veliki engleski pisac Džon Faulz i gdje je smjestio radnju svog kultnog romana „Žena francuskog poručnika“), gradiću na južnoj obali Engleske u blizini Dorseta. Na stjenovitim obalama i liticama ona je otkrila prve britanske fosile pradinosaurusa, u paleontologiji danas znane vrste kao ihtiosaurusi i pleziosaurusi. Meri Aning je sa 12 godina pronašla veliku čudnu lobanju ihtiosaurusa, gmizavca koji se prilagodio životu u moru, a sa 21 godinom otkrila je fosil životinje zmijolikog vrata koja je umjesto nogu imala duga tanka peraja. Bio je to pleziosaurus. Meri Aning zaslužna je za otkriće i prvog britanskog pterodaktila, a prepoznala je i opisala fosilizovani fesec dinosaurusa.
Iako je Meri Aning (1799-1847) postala slavna i znala je o fosilima više nego mnogi učeni muškarci toga doba, njeno mišljenje nije bilo cijenjeno jer je ona dolazila iz siromašne porodice (njen otac je umro kada je ona imala 11 godina ostavljajući porodicu u velikoj bijedi). Ona je prodavala svoja otkrića poznatim geolozima, muškarcima, koji su se kitili njenom slavom, dok je ona živjela u siromaštvu. Meri Aning je bila nesalomiva, uporna i ekscentrik. Dok je još bila beba preživjela je udar groma, nesreću u kojoj su stradali skoro svi članovi njene porodice. Meri Aning se nikada nije udavala, niti je imala djece. Umrla je od posljedica raka dojke u svojoj 47. godini.
„Izuzetna stvorenja“ je knjiga o predrasudama u akademskoj zajednici, o zabranjenoj ljubavi i prijateljstvu kao najjačem oružju. Iznad svega ovaj roman je neobična povijest žene koja prevazilazi klasu i pol i dolazi do najznačajnih otkrića u 19. vijeku. Trejsi Ševalije je opisala kako je Meri Aning shvatila da su životinje na zemlji postojale milionima godina ranije i da se biblijska verzija stvaranja svijeta ne može shvatiti doslovno. To mišljenje utrlo je put Darvinu i njegovoj teoriji evolucije. Inače, Meri Aning se pripisuje i stvaranje poznate engleske brzalice: „She sells seashells by the seashore“ („Ona prodaje školjke po morskoj obali“).
O neobičnim koincidencijama koje su pratile roman „Izuzetna stvorenja“ Trejsi Ševalije kaže:
- Prije nekoliko godina kada je moj roman “Djevojka sa bisernom minđušom” bio u štampi, ja sam otkrila još jednu knjigu o Vermerovom slikarstvu. Bila je to knjiga “Djevojka u zumbul plavom” Suzane Vriland. U isto vrijeme sam pronašla i knjigu “Doba Lala” Debore Mogah, takođe o jednom holandskom slikaru. Bila sam užasnuta, smatrajući da su šanse za uspjeh moje knjige propale. Nekako sve se uskladilo i dovelo do uspjeha svih nas. Sa novom knjigom „Izuzetna stvorenja“ sve se ponavlja. Kada sam ja počela da pišem knjigu o Meri Aning, malo poznatoj Engleskinji, lovcu na fosile, nikada nijesam mogla da posumnjam da će i drugi slijediti moju putanju. Pored „Izuzetnih stvorenja“ uskoro izlazi još jedan roman i biografija posvećeni ovoj ženi. Shvatila sam da će i ovi autori biti užasnuti kao što sam i ja bila sa preobiljem Vermera. Ali nadam se da će i ovo biti još jedan slučaj međusobne podrške, a ne suparništva. Možda je to ženski odgovor koji je uvijek radio za mene!
Brojni bestseleri
Trejsi Ševalije rođena je u Vašingtonu 1962. godine, njeni preci sa očeve strane su iz Švajcarske (najvjerovatnije francuski hugenoti). Svoju spisateljsku karijeru počela je romanom „Djevičanski plavo“, ali svjetsku popularnost je stekla romanom „Djevojka sa bisernom minđušom“ (ovaj roman naslov, ali i temu duguje jednoj od najmisterioznijih slika velikog holandskog slikara Vermera). Potom slijede „Pali anđeli“ i „Dama i jednorog“, „Plameni sjaj“. Svi ovi romani imali su odličan prijem kod čitalaca, a i kod nas su bili bestseleri. Trejsi Ševalije je završila studije književnosti u SAD, da bi se potom preselila u Veliku Britaniju, gdje živi od 1984. Do 1993. je radila u izdavaštvu, a potom se posvetila postdiplomskim studijama kreativnog pisanja. Mentori su joj bili poznati britanski pisci Malkolm Bredberi i Rouz Tremejn.
Vujica OGNJENOVIĆ
Podelite na društvenim mrežama: